drzemka na świeżym powietrzu

6 niezwykłych faktów o śnie

Sen kryje swoje tajemnice, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się sześciu niezwykłym faktom o śnie.

  1. Światło a sen – Organizm jest wybijany z fazy snu, jeżeli napotka zbyt duże zintensyfikowanie światła. Dlatego też powinniśmy unikać montowania żarówek halogenowych lub żarówek led o dużej mocy światła w łazienkach i toaletach, stawiając na przyciemniające ich typy.
  2. Obecnie a kiedyś – Nasi przodkowie nie mieli problemu z zasypianiem. Dlaczego? Organizm człowieka traktuje noc jako okres odpoczynku. Obecnie dzień, a więc okres naszego funkcjonowanie jest sztucznie przedłużany za pomocą światła żarówek. Tymczasem światło z kominka czy z lampy naftowej nie jest było tak intensywne jak często spotykane w naszych domach żarówki led i halogonowe, a przodkowie nie marnotrawili czasu na niepotrzebne czynności.
  3. Sen a waga – W okresie dorastania prawidłowy czas trwania snu to 9 godzin. Nastolatkowie trybem życia coraz bardziej przypominają dorosłych i głównie przez nadmierną ilość obowiązków sypiają dużo krócej od zalecanej „dawki” snu. Dowiedziono, że długość snu wśród nastolatków ma wpływ na ich tuszę. Osoby u których średnia długość snu jest krótsza niż 7 godzin są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość. Problem zauważany jest również u studentów, prowadzących zazwyczaj nieregularny tryb życia. Dorośli, nawet przy założeniu krótkiego snu budzą się w ustalonych porach, a ich zapotrzebowanie na sen jest z wiekiem coraz mniejsze.
  4. Sen i hormony – Zły sen to zmniejszona produkcja hormonów, w tym również testosteronu. To także większe ryzyko zachorowania na Alzheimera. Organizm nie ma problemów z niszczeniem złych białek odpowiedzialnych za rozwój tej i innych chorób, jeżeli tylko będziemy mu dostarczać odpowiedniej ilości snu.
  5. W zależności od płci – Kobiety sypiają średnio 20 minut dłużej od mężczyzn, co przekłada się na 5 dni w ciągu roku i ponad rok przy średniej długości życia u kobiet. Ich organizm wolniej się regeneruje.
  6. W zależności od kraju – Najkrócej sypiają Japończycy, co nie jest wielką niespodzianką. Na sen poświęcają średnio 6,1 godziny na noc. Do powodów tak krótkiego snu zalicza się stres i konieczność dalekich dojazdów na trasie dom-praca/szkoła/uniwersytet-dom. Jest to niezwykłe społeczeństwo, które dużo czasu poświęca na drzemki w komunikacji miejskiej.
Zobacz:  Biegamy z psami - ćwiczenia aktywizujące

A czy Wy znacie jakieś niezwykłe fakty o śnie?


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz