ciąża po poronieniu

Ciąża po poronieniu – kiedy rozpocząć starania?

Po poronieniu organizm kobiety jest gotowy na ciążę już przy kolejnej owulacji, czyli po ok. 2-8 tygodniach. Lekarze radzą jednak, aby wstrzymać się ze staraniem o dziecko przynajmniej przez 3-6 miesięcy. Warto w tym czasie wykonać badania, które pozwolą lepiej przygotować się do następnej ciąży.

Dlaczego warto przebadać się na trombofilię wrodzoną?

Tromboflia wrodzona jest genetycznie uwarunkowaną skłonnością do nadkrzepliwości (nadmiernego krzepnięcia krwi). Choć przypadłość ta nie daje w zasadzie żadnych widocznych objawów, to jej konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Trombofilia wrodzona może spowodować u kobiety zakrzepicę czy zatorowość płucną. Może też skomplikować przebieg ciąży, doprowadzając do stanu przedrzucawkowego albo nawet do poronienia. Warto wiedzieć, że badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wszystkim kobietom, które straciły ciążę.

Mając większą wiedzę na temat swojego stanu zdrowia kobieta ma szansę lepiej przygotować się do kolejnej ciąży, a co za tym idzie uniknąć ponownego poronienia oraz innych groźnych powikłań. Po zdiagnozowaniu trombofilii wrodzonej najczęściej wystarczy wprowadzić proste leczenie, polegające na zażywaniu leków rozrzedzających krew, aby kobieta mogła w niedługim czasie cieszyć się wymarzonym macierzyństwem.

Czy kwas foliowy dobrze się przyswaja? Analiza genu MTHFR

Kwas foliowy jest witaminą bardzo ważną dla prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kiedy rozwija się u niego cewa nerwowa. Z niej powstaje potem mózg i rdzeń kręgowy. Zbyt niski poziom kwasu foliowego w czasie tworzenia się tych struktur może spowodować, że dziecko urodzi się z bezmózgowiem albo rozszczepem kręgosłupa. Dlatego już 3 miesiące przed zajściem w ciążę kobieta powinna rozpocząć suplementację kwasu foliowego, po to, aby dziecko miało odpowiednią dawkę tej witaminy już od pierwszych dni ciąży.

Zobacz:  Dlaczego należy zdejmować biżuterię podczas przygotowywania posiłków?

Niestety u ok. połowy kobiet standardowy kwas foliowy nie wchłania się prawidłowo. Jest to spowodowane mutacją genu MTHFR, przez którą nie przetwarza się on do formy przyswajalnej. W rezultacie dochodzi do poważnych niedoborów tej witaminy, niebezpiecznych zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlatego tak ważne jest wykrycie mutacji. Służą do tego oczywiście badania genetyczne. Po zdiagnozowaniu mutacji kobieta może zacząć przyjmować kwas foliowy przygotowany specjalnie dla niej – czyli taki, który od razu się wchłania. Przyjmując jego odpowiednią formę i dawkę przyszła mama skutecznie chroni dziecko przed wadami cewy nerwowej.

Jak ważna jest genetyczna diagnostyka poronień?

Poronienie może być spowodowane wieloma czynnikami: wadami w budowie narządów rodnych, infekcją wirusową czy chorobą autoimmunologiczną. Największy udział w poronieniach mają jednak nieprawidłowości w materiale genetycznym. Dlatego genetyczna diagnostyka poronień jest bardzo ważna, jeśli chcemy szybko poznać przyczynę utraty ciąży i dać sobie szansę na spełnienie marzenia o rodzicielstwie.


Autor – Natalia Jeziorska, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie – ©Anawat Sudchanham/123rf.com


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz