komponowanie posiłków

Codzienna dieta – zasady komponowania posiłków

Jedzenie jest nieodłączną częścią naszego życia. Większość ludzi jednak nieodpowiednio komponuje posiłki, co jest przyczyną nadwagi, niedoboru witamin i minerałów, lub częstych problemów żołądkowych. Jak należy komponować posiłki by były zdrowe i dostarczały nam odpowiedniej dawki energii na każdy dzień?

Różne zapotrzebowanie kaloryczne

Komponując posiłki należy pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na kalorie. Wpływ na to, ile kalorii powinniśmy w ciągu dnia dostarczyć organizmowi ma wiek, płeć oraz rodzaj wykonywanych obowiązków, np. zapotrzebowanie na kalorie dorosłego mężczyzny, który ma ciężką pracę fizyczną to 3500-4500 kalorii, natomiast dorosła kobieta, wykonująca lekką pracę potrzebuje dziennie od 2100 do 2300 kalorii – to tyle samo, ile potrzebuje 9-letnie dziecko, by prawidłowo się rozwijać!

Różnorodność jest ważna

Nikt nie lubi monotonii – nasze organizmy także. Nie wolno jeść cały czas tych samych kilku produktów, bo takie postępowanie prowadzi do niedoboru jednych składników odżywczych i nadwyżki innych. Warto zadbać o to, by na naszych talerzach w ciągu dnia znalazły się zróżnicowane produkty. Pamiętajmy, że musimy dostarczać organizmowi produktów białkowych, a także tłuszczów i węglowodanów.

Co z czym łączyć?

Jedzenie wszystkiego, na co akurat mamy ochotę, często kończy się bólem brzucha i zaparciami. Aby usprawnić przemianę materii i zapewnić sobie prawidłowe trawienie, warto wiedzieć, jakich typów produktów nie należy ze sobą łączyć. Najpopularniejsze i zarazem chyba najgorsze z możliwych, jest łączenie produktów białkowych z węglowodanami, czyli np. chleba z mięsem, albo makaronu z serem. Dietetycy zalecają aby produkty z tych dwóch grup jadać oddzielnie, łącząc je z produktami neutralnymi: owocami i warzywami. Warto zwrócić uwagę na właściwości odżywcze warzyw i owoców, których spożywanie ma dobry wpływ na nasz organizm. Właściwe odżywianie ma wpływ na włosy, paznokcie, skórę, a także na organy wewnętrzne. Starajmy zatem jeść je oddzielnie, a także łączyć z innymi produktami.

Zobacz:  Jakie są przyczyny żółtych oczu?

Ile posiłków dziennie?

Powszechnie utarło się przekonanie, że należy zjeść pięć posiłków w ciągu dnia: trzy główne oraz dwa mniejsze, w formie przekąsek. W rzeczywistości jednak nie warto na siłę stosować się do tych zasad. Ilość i częstotliwość spożywanych dań należy dopasować do specyfiki swojego dnia. Jeśli rano jesteśmy bardzo aktywni, a wieczorem raczej nie podejmujemy wielu zadań, organizm ma do południa większe zapotrzebowanie na paliwo, niż wieczorem. W takiej sytuacji można zrezygnować z jedzenia kolacji, a np. wprowadzić dodatkową przekąskę przed obiadem.

Powiązany artykuł – Wpływ tłustych potraw na florę bakteryjną żołądka


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz