60 sekundowy klej chirugiczny

Poznaj nowy rodzaj kleju zasklepiającego, który może zrewolucjonizować podejście do leczenia ran!

Choć zastępowanie nici substancją przypominającą swoim działaniem klej nie jest nowym pomysłem, to jednak wciąż nie udało się opracować receptury, który byłaby w stanie spełnić wszystkie wymagania i na stałe zrewolucjonizować leczenie ran, w tym również tych operacyjnych. Czy teraz w końcu można powiedzieć, że naukowcy osiągnęli sukces?

Nić chirurgiczna czy klej chirurgiczny?

Klej chirurgiczny, który dostępny jest na rynku już od dłuższego czasu, cieszy się wciąż rosnącą popularnością, stanowiąc alternatywę dla szycia sztaplerem czy szwami. Cechuje się on płynną postacią, nietoksycznością oraz tym, że najczęściej jest bezbarwny lub niebieski i umożliwia sklejanie przeciętych tkanek.

W porównaniu do szycia, użycie kleju chirurgicznego powoduje znacznie mniejsze dolegliwości bólowe, co wiąże się z samym uniknięciem szycia, a później z „ciągnięciem” rany. Klej jest elastyczny, dzięki czemu to niekorzystne zjawisko zostaje wyeliminowane. Zamykanie rany przy użyciu kleju jest ponadto dużo szybsze niż użycie nici chirurgicznych, co pozwala zaoszczędzić czas, tak ważny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Klej tworzy też barierę antybakteryjną, która doskonale chroni ranę oraz umożliwia uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego niż w przypadku szycia, co jest szczególnie ważne, jeżeli rany znajdują się w miejscach widocznych.

Klej chirurgiczny zamykający rany w 60 sekund!

Ciekawego i niezwykle obiecującego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Sydney — opracowali oni bowiem niezwykle elastyczny klej chirurgiczny, które może być wykorzystywany nawet podczas skomplikowanych operacji, co nie było możliwe w przypadku dostępnych aktualnie na rynku klejów tkankowych.

Opracowany klej zastyga w ciągu zaledwie 60 sekund przy wykorzystaniu promieniowania UV. Posiada on również wbudowany enzym, który można modyfikować, w zależności od czasu, jaki przewidywany jest na okres gojenia się konkretnej rany. Preparat ten jest dodatkowo wyjątkowo stabilny w sytuacjach, gdy rana musi się goić w trudnych warunkach — w momencie zetknięcia się z powierzchnią tkanki następuje jego utwardzenie w formę zbliżoną do żelowej, dzięki czemu klej nie spływa.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku – R jak Rak trzustki

Dzięki rewolucyjnej możliwości regulacji czasu działania kleju wydaje się, że istnieje możliwość, aby w najbliższym czasie używać kleju chirurgicznego w praktyce klinicznej, a nie tylko do drobnych ran, poprawiając tym samym komfort pacjentów i umożliwiając im szybszy powrót do zdrowia, co byłoby kolejnym znaczącym krokiem naprzód w rozwoju medycyny!




źródło zdjęcia i informacji – Sydney.edu.au


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz