reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów i celiakia

Masz reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Możesz mieć także celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu. Warto to sprawdzić, ponieważ nieleczona celiakia może zaostrzać objawy RZS, a także obniżać skuteczność leczenia i wywoływać inne nieprzyjemne objawy.

Częstotliwość występowania RZS i celiakii

Nawet 1 na 110 osób z RZS może mieć dodatkowo również celiakię! Dlaczego? Po pierwsze to choroby autoimmunologiczne, a tego typu schorzenia często występują jednocześnie. Co więcej, w przypadku obu chorób wpływ mają czynniki genetyczne (predyspozycje). Ważny jest także mechanizm zachorowania – uaktywnienie celiakii czy RZS może nastąpić w wyniku narażenia na czynniki zewnętrzne (np. duży stres, infekcję, spadek odporności). Aż 95% chorych na celiakię nie wie o swojej chorobie [1]. Co często powoduje u nich nieprzyjemne objawy, problemy z leczeniem chorób towarzyszących, liczne niedobory i niedożywienie organizmu. Jak to możliwe?

Celiakia polega na nieprawidłowej reakcji na dostarczany organizmowi gluten. Organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała, które atakują kosmki jelitowe. To małe wypustki, które powiększają powierzchnię chłonną jelita i mają za zadanie wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia czy leków. Zdegradowane nie mogą robić tego prawidłowo.

Objawy celiakii tożsame z objawami RZS

U niektórych chorych występują np. obrzęki czy bóle stawów. Do objawów celiakii należą też m.in.

  • zmęczenie,
  • problemy skórne,
  • apatia,
  • kłopoty hormonalne,
  • afty w jamie ustnej,
  • osłabienie mięśni,
  • bóle głowy,
  • łamliwość paznokci,
  • depresja,
  • poronienia,
  • niepłodność.

Symptomy celiakii najczęściej są więc nieoczywiste, czasami mogą w ogóle nie występować.

Jak nieleczona celiakia wpływa na RZS?

Jeśli oprócz reumatoidalnego zapalenia stawów chorujesz również na celiakię, bez eliminacji glutenu leczenie RZS może być utrudnione. Nieleczona celiakia może bowiem obniżać skuteczność terapii ze względu na problemy z wchłanianiem składników aktywnych z leków. Może również zaostrzać nieprzyjemne objawy RZS.

Jak sprawdzić, czy możesz mieć również celiakię? Ze względu na genetyczne podłoże choroby na początek warto wykonać badanie DNA. Brak predyspozycji genetycznych do zachorowania pozwala wyeliminować celiakię. A jeśli są obecne? Wówczas potrzebna jest dalsza diagnostyka (badania krwi, biopsja jelita) pozwalająca sprawdzić aktywność choroby.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku – H jak HPV

Dowiedz się również, czym jest stopa reumatoidalna: https://znowuwbiegu.pl/stopa-reumatoidalna-profilaktyka-leczenie-objawy/

Artykuł przygotowany przez Agnieszkę Łapajską, www.testDNA.pl
źródła informacji:

  • [1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5, s. 10.

źródło zdjęcia: © Syda_Productions/ Depositphotos.com


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz