okulary przeciwsłoneczne ochrona UV

Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV to …

Promieniowanie słoneczne w nadmiarze szkodzi, zwłaszcza jeśli nie chronimy się przed nim w odpowiedni sposób. O ile wiemy o tym, że trzeba smarować regularnie skórę kremem z filtrem i chronić głowę przed słońcem, to zapominamy często o naszych oczach i okolicach oczu, które również narażone są na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego.

Niekorzystne promieniowanie

Promieniowanie słoneczne to energia, której źródłem jest słońce. Kierowana jest ona  na naszą planetę, ale zanim na nią trafi, energia podlega licznym przemianom, w efekcie tylko niektóre rodzaje promieniowania docierają do powierzchni Ziemi – promieniowanie UVA i UVB. Natomiast promieniowanie kosmiczne, gamma, X czy UVC zostają zablokowane przez warstwę ozonową.
Poza pozytywnym wpływem słońca na choroby skórne, jak np. łuszczyca, czy na poprawę samopoczucia i na syntezę witaminy D3 w skórze, promieniowanie ma niestety negatywne działanie na nasz organizm. Niechroniona niczym skóra na słońcu może ulec oparzeniom, co stwarza ryzyko przedwczesnego starzenia i powstania nowotworów skóry, z czerniakiem na czele.

Czym grozi słońce w nadmiarze?

Osoby, które często wystawiają swoje oczy na wpływ promieniowania słonecznego, muszą liczyć się z ryzykiem wielu przykrych konsekwencji. Ekspozycja ta wpływa bowiem na pogorszenie widzenia i może sprzyjać powstawaniu wielu poważnych chorób okulistycznych.

Słońce a oczy

Nie tylko skóra narażona jest na szkodliwe działanie słońca, ale i oczy. Promieniowanie sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które odpowiadają za zaburzenia widzenia. Szkodliwe dla oczu jest w szczególności promieniowanie UVB. Może ono powodować:

  • uszkodzenia dołka środkowego, skutkujące nawet trwałą ślepotą,
  • uszkodzenia plamki żółtej w obrębie siatkówki, mogące prowadzić do zaćmy fotochemicznej lub zapalenia spojówek,
  • uszkodzenia peryferyjnych obszarów siatkówki.

Oczy człowieka chronią się samodzielnie przed słońcem, co przejawia się w ich mrużeniu czy zwężania źrenic. W plamce żółtej oczu znajduje się pigment  z luteiną i zeaksantyną, pełniący funkcję filtra oraz przeciwutleniacze.
Warto jednak wesprzeć oczy w walce z promieniami słonecznymi i zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Okulary te powinny mieć FILTR UV 400kat.3, aby chronić oczy przed promieniami słonecznymi, jak podkreśla ekspert na stronie https://born86.pl/. Takie okulary blokują od 99 do 100 proc. promieni UVA i UVB. Są one niezbędne nie tylko latem, ale nawet w środku zimy, zwłaszcza gdy leży śnieg i jest słonecznie. Promienie odbijające się od białego śniegu potrafią być mocno oślepiające. Najlepiej w okresie największej ekspozycji na słońce, od godziny 12 do 16 nie wychodzić latem na słońce, albo chronić się przed nim w sposób kompleksowy, nie zapominając przy tym o swoich oczach.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku - Ż jak Żylaki przełyku


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz