złe nawyki dla oczu

Tylko ich nie trzyj – o nawykach szkodliwych dla oczu

Ludzkie oko to niezwykle delikatny fragment naszych ciał, ale mimo tego nie obchodzimy się z nim tak jak należy i poprzez nieodpowiednie nawyki narażamy je na podrażnienia i uszkodzenia. Portal Belmarrahealth.com przygotował 6 najczęstszych nawyków mających zły wpływ na oczy, które znajdują się poniżej wraz z kolejnymi tworząc listę:

10 nawyków złych dla naszych oczu

  1. Tarcie i dotykanie oczu
    tarcie oczuNależy unikać tych czynności, nawet jeżeli w ten sposób chcemy dać ulgę zmęczonym oczom (np. podczas długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera), podrażnionym przez alergiczne zapalenie spojówek lub wydostać ciało obce, które się tam dostało (np. rzęsa lub owad). Jeżeli już mamy zamiar to zrobić, to korzystajmy z odpowiednich wacików/patyczków do usunięcia ciała obcego, a także dokładnie umyjmy ręce. Przez brudne ręce dostaje się wiele bakterii, powodujące infekcje i choroby oczu. Poprzez intensywne tacie oczu można także uszkodzić naczynia włosowate, przez co widoczne staną się żyłki oraz ciemne plamy wokół oczu.
    Rozwiązanie – częstsze zamykanie powiek, aby ulżyć zmęczonym oczom, a także stosowanie kropel w przypadku alergicznego zapalenia spojówek.
  2. Nie rezygnuj z badań wzroku
    cykliczne badanie wzrokuNiezależnie od wieku oraz wady wzroku każdy z nas powinien badać wzrok przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli zaobserwujemy pogorszenie ostrości widzenia, to nie należy zwlekać z wizytą u optometrysty (wspólnie z pacjentem dobiera metodę korekcji oraz ustala parametry dla sposobu korekcji). W przypadku bardziej niepokojących objawów konieczna będzie wizyta u okulisty. Niekiedy rezygnujemy z badania wzroku, mimo że objawy są odczuwalne, a przez niestosowanie korekcji wzroku narażamy nie tylko siebie (stały wzrost wady wzroku), ale i innych (patrz punkt 8). Regularne badanie wzroku to diagnoza poważnych chorób oczu w ich wczesnym stadium. Prawidłowo wykonane badanie wzroku składa się z wywiadu, badania wstępnego, refrakcji przedmiotowej i podmiotowej, ocenie widzenia bliskiego, badania w lampie szczelinowej, doborze metody korekcji wraz z określeniem parametrów – pełny opis badania wzroku.
  3. Używanie przeterminowanych produktów
    Krople do oczu oraz płyny do soczewek jak każdy artykuły medyczny posiadają datę ważności, której lepiej nie przekraczać. Po ich otwarciu średnia ważność wynosi od miesiąca do trzech. Przeterminowany płyn powoli traci swoje właściwości, a więc przede wszystkim dokładne usuwanie bakterii z soczewek kontaktowych podczas ich przemywania. Oczy są bardziej podatne na podrażnienia.
  4. Palenie papierosów
    Dowiedziono, że palacze mają zdecydowanie większe szanse zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) od osób niepalących, a także choroba rozwija się u nich szybciej. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia u osób po 50 roku życia. Do głównych przyczyn wzrostu zachorowań u palaczy zalicza się uszkodzenie naczyń krwionośnych bądź gromadzenie się toksyn z dymu papierosowego na siatkówce.
  5. Brak ochrony przed światłem słonecznym
    Promieniowanie UV ma negatywny wpływ na narząd wzroku, co potwierdziły badania z 2014 roku wskazujące na wzrost zachorowania na zaćmę przy ekspozycji na Słońce. Promieniowanie UV na równi ze stresem oksydacyjnym uszkadza białka gałek ocznych, co prowadzi do powstawania zaćmy. Więcej o przyczynach powstania zaćmy, objawach i leczeniu pisaliśmy w „Alfabet chorób XXI wieku – K jak Karakta
    Rozwiązanie – okulary przeciwsłoneczne z filtrem dostosowanym do ekspozycji słonecznej, okulary przeciwsłonecznew połączeniu z soczewkami kontaktowymi dla jeszcze lepszej ochrony oraz w konieczności użycia korekcji wzroku. Najlepszą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB posiadają soczewki marki Acuvue.
  6. Złe odżywianie
    Aby zapewnić dobrą odporność na podrażnienia i choroby należy stosować odpowiednią dietę dla oczu, składającą się z warzyw (szpinak – główne źródło luteiny, pozostałe warzywa liściaste), owoców i ryb (tłuszcze omega-3s). Zdrowa dieta może spowolnić także następstwa prezbiopii oraz wad wzroku.
  7. Nieodpowiednie mruganie
    Średnia częstotliwość mrugania to od 15 do 20 razy dla dorosłego człowieka. Czynnością wpływającą negatywnie na proces mrugania, w trakcie którego po powierzchni oka jest rozprowadzany film łzowy i usuwane bakterie, jest długotrwała praca przy komputerze. Niestety zapominamy wtedy o mruganiu, a jego częstotliwość spada nawet dwukrotnie. Z nieprawidłowym mruganiem zmagają się także … lekarze w stanie podwyższonej czujności.
    Rozwiązanie – mruganie i jak najczęstsze odrywanie wzroku od ekranu komputera (patrzenie w dal).
  8. Jazda samochodem bez okularów lub soczewek
    Przykładem skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania jest kierujący pojazdem mechanicznym, nie stosujący korekcji wzroku mimo zdiagnozowanej wady wzroku lub też rezygnujący z wykonania badania mimo zauważalnych problemów ze wzrokiem.
  9. Nieprawidłowe czyszczenie okularów lub soczewek
    Soczewki okularów powinno czyścić się tylko ściereczkami w mikrofibry, bo nawet wydawałoby się delikatne bawełniane materiały i chusteczki higieniczne mogą zarysować jej powierzchnię. Ściereczki powinno się przechowywać w etui, tak aby nie osiadał na nich kurz. Okulary można myć pod bieżącą wodą lub jednym z preparatów, w celu wolniejszego osadzania się zabrudzeń na powierzchni. Zarysowane szkła należy wymienić u optyka.
    Przy zakładaniu soczewek kontaktowych należy unikać ich kontaktu z paznokciami, tak aby nie zarysować powierzchni – zakładanie i zdejmowanie opuszkami palców. W przeciwnym razie takiej soczewki nie można już ponownie użyć. Do czyszczenia soczewek wielokrotnego użytku (tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne) używa się specjalnych płynów pielęgnacyjnych – w żadnym wypadku nie wolno stosować wody, ponieważ narażamy nasze oczy na infekcje wskutek zawartych w wodzie bakterii. Soczewki kontaktowe przechowuje się w pojemniczkach na soczewki – powinny być wymieniane raz na miesiąc.
  10. Męczenie wzroku … nowymi technologiami
    Smartfony, tablety i komputery mają negatywny wpływ na ludzki wzrok, co często prowadzi do problemów z zespołem suchego oka, a nawet do skurczu akomodacyjnego w przypadku długotrwałego wpatrywania się w ekran smartfonów. Długotrwała praca przed ekranem komputera to niestety częsta norma w zakładach pracy. Możemy jednak coś z tym zrobić, robiąc krótkie przerwy, podczas których będziemy patrzeć w dal na wcześniej upatrzony punkt. Niestety często po pracy także nadużywamy urządzeń mobilnych, przez co … coraz więcej ludzi posiada i będzie zmagało się z krótkowzrocznością – do 2050 roku połowa ludzkości. Szacuje się, że już teraz 50% młodzieży posiada tę wadę wzroku – w Japonii i bogatych krajach azjatyckich nawet 80-90% (dane z Muskalski.pl). Dlaczego jest tak źle? Niestety wskutek długotrwałej pracy wzrokowej z bliska, oczy ulegają stopniowemu osłabieniu i traceniu ostrości przy patrzeniu w dal. Niestety czynniki genetyczne mają także wpływ na rozwój krótkowzroczności. Krótkowzroczność wysoka, a więc większa niż -8.0 D urasta już do miana choroby, ponieważ powoduje zmiany zwyrodnieniowe i osłabienie siatkówki.
    Rozwiązanie – o ile to możliwe, powinniśmy częściej wychodzić z domów, spacerować, jeździć na rowerze i przede wszystkim nakłaniać nasze dzieci do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu – stąd akcje w stylu „Nie bądź tabletowym rodzicem„. Robienie przerw podczas pracy biurowej. Należy unikać przede wszystkim krótkowzroczności wysokiej, ponieważ powoduje ona trwałe uszkodzenie narządu wzroku.
Zobacz:  Zdrowy kręgosłup z ... materacem i poduszką do spania

Przeczytaj także:


Was This Post Helpful:

3 votes, 3.33 avg. rating

Komentarze

  1. Nowy 18 października 2016 at 14:07 - Reply

    ja noszę soczewki i powiem tak, pamiętajcie o używaniu płynu do ich pielęgnacji, aby dobrze zdezynfekować i nawilżać swoje soczewki. Osobiście polecam SoloCare Aqua lub płyn Unica firmy Avizor,

    Moderacja autora komentarza, proszę podawać imię lub nick zamiast frazy kluczowej – Redakcja Zdrowemysli.pl

Zostaw komentarz