dobre relacje w związku

5 zasad dobrych relacji w związku

Łączą nas przeciwieństwa. Rzadko kiedy możemy się spotkać z sytuacją, że dwójka ludzi posiada takie same zainteresowania i bez zarzutu podchodzi do pomysłów drugiej połówki. Dlatego też musimy godzić się na ustępstwa i akceptować zalety i wady (przede wszystkich) kochanej osoby. W tym celu warto przeanalizować, czy związek ma trwałe podstawy, biorąc pod uwagę dopasowanie jak i mentalność osób.

Biorąc pod uwagę cechy charakteru przygotowaliśmy listę pięciu najważniejszych czynników, które powinny być brane pod uwagę, aby zachować zdrowe relacje w związku:

  1. Jest dobrze, to nic nie będziemy zmieniać.
    • Nad związkiem należy bardzo długo pracować, aby można nazwać go trwałym. Nawet jeżeli wydaje nam się, że miłość będzie trwała wiecznie to po okresie zauroczenia związek może się wypalić. Dlatego też warto zaskakiwać siebie nawzajem i nie zmuszać się do spędzania ze sobą każdej wolnej chwili. Tęskniąc za drugą osobą pogłębiamy relacje między sobą. Najważniejsze zostawmy jednak na koniec – komunikujmy się między sobą, werbalnie i gestami (:)).
  2. W dojrzałym związku zazdrość nie występuje.
    • zazdrość w związkuNieraz słyszymy, że bez miłości nie ma zazdrości. Tymczasem dotyczy ona tylko tych osób, które niepewnie czują się w związku i nie potrafią zaufać partnerowi. A przecież związek dwójka ludzi powinien być oparty na wzajemnym zaufaniu. Bez niego jest on prędzej lub później skazany na porażkę.
    • Jak rozpoznać osobę, która zazdrości? Mężczyźni przyjmują dwie jakże różne postawy – są agresywni albo wycofani. Kobiety tymczasem starają się poprawić wzajemne relacje, np. poprzez rozmowę.
    • Jeżeli już obwiniasz kogoś o zdradę, to nie oczerniaj partnera, ale postaraj się podzielić się z nim/nią swoimi obawami.
  3. Nie przyjmuj postawy zbyt ofensywnej ani defensywnej.
    • Kłótnie to naturalny element relacji międzyludzkich, dlatego nie muszą świadczyć o postępującej degradacji związku. Nie powinny jednak być zbyt częste oraz nie należy podczas nich obrażać partnera. Wybuchowość może być wynikiem stresu, np. w pracy, ale to nie oznacza, że możemy obrażać bliską nam osobę. Przemoc należy odciąć już w zalążku, aby nie dochodziło do skrajnych sytuacji jak na filmie poniżej:
    • Postawą defensywną nie przeniesiesz związku na wyższy poziom. Postawa bierna nie jest nastawiona na rozwiązanie pojawiającego się problemu, a tylko na wskazanie winnego, którą postrzega się drugą osobę. W przemocy rodzinnej jedna ze stron niepotrzebnie przyjmuje tą postawę, zamiast starać się rozwiązać problem.
  4. Miłość poza fazą ekscytacji
    • namiętność w związkuEmocje między dwoma ludźmi kiedyś opadną i zacznie się smutna rzeczywistość. Oczywiście nie musi być smutna, ale namiętność nie będzie trwała wiecznie. Rutyna nawet w życiu intymnym nawet w najbardziej „gorącym” związku w końcu się pojawi. Dlatego należy odpowiednio na nią reagować. Być może rozwiązaniem będzie krótka przerwa od zabaw w sypialni, a skupienie się nad wspólnymi relacjami. Rozwijajmy swoje życie intymne poprzez wspólne odkrywanie swoich pragnień i eksperymentowanie
  5. Nie czekamy zbyt długo z powiększeniem rodziny.
    • Zastanawiając się nad wspólną przyszłością, pojawia się również temat potomstwa. Planowanie potomstwa powinno uwzględniać sytuację ekonomiczną oraz możliwości wsparcia ze strony bliskiej rodziny.
    • Z badań holenderskich naukowców wynika, że pary którym zależy na jednym dziecku, powinny zacząć starania do 32 roku życia kobiety. Prawdopodobieństwo naturalnego zapłodnienia wynosi wtedy 90% i spada do około 50% w 41 roku życia.
    • Dwójkę dzieci kobieta powinna planować najpóźniej do 27 roku życia, kiedy urodzi pierwsze dziecko, natomiast trójkę do 23 roku życia przy podobnych założeniach. Zapraszamy do zapoznania się z grafiką poniżej, ilustrującą omawiane zależności:

      Kiedy rozpocząć myśli o potomstwie
      Kiedy rozpocząć myśli o potomstwie? (źródło – Dailymail.co.uk)

Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz