impotencja choroba mężczyzn

Alfabet chorób XXI wieku – I jak Impotencja

Niezadowalające życie seksualne może być powodem różnych problemów, najczęściej natury psychicznej. Często prowadzi także do powstawania kryzysów z związkach, a nawet ich zakończenia. Najczęstszą przyczyną problemów w relacjach intymnych jest impotencja.

Dotyczy ona niewłaściwej pracy naczyń krwionośnych, które nie dostarczają do penisa wystarczającej ilości krwi. Efektem tego jest zaburzenie erekcji oraz brak ejakulacji. Choroba ta pojawić się może w różnych fazach rozwoju człowieka. Choć najczęściej dotyczy mężczyzn w podeszłym wieku, czasem dotyka również ludzi młodszych.

Przyczyny powstawania impotencji

Powodów wystąpienia impotencji jest bardzo dużo. W sporej liczbie przypadku związane są one z problemami natury hormonalnej. Najczęściej dotyczą one niskiego poziomu testosteronu, który oddziałuje na popęd seksualny. W innych wypadkach źródło impotencji tkwi w różnego rodzaju lękach. Mężczyźni bowiem czasem obawiają się praktyk seksualnych bądź są one dla nich niezwykle stresujące. Tego typu dyskomfort psychiczny prowadzi do tego, że nie powstaje u nich żaden popęd bądź jest on w jakiś sposób zaburzony. Stres wywoływany jest także często poprzez presję, która ciąży na mężczyźnie bądź zbyt duże oczekiwania partnerek.
Impotencja związana może być także z czynnikami fizycznymi. Czasem wywołują ją bowiem urazy kręgosłupa lub różne choroby, jak na przykład cukrzyca. Należy także pamiętać, że wszelkie zaburzenia często związane są również z nałogami bądź działaniem silnych leków.

Najlepsze rozwiązanie – terapia

Największym problemem w przypadku impotencji jest to, że mężczyźni się jej wstydzą, dlatego nie zgłaszają się z nią do lekarza specjalisty. Podjęcie kuracji jest bardzo ważne, jednak często zaniedbywane, wskutek nieprawidłowej edukacji seksualnej.
W przypadku choroby wywołanej poprzez problemy psychiczne, najczęściej stosuje się psychoterapię. W innych przypadkach leczenie jest zależne od źródła dolegliwości. Spośród wszystkich metod na radzenie sobie z impotencją wymienić można między innymi kurację farmakologiczną, fizykoterapię czy różne zabiegi chirurgiczne.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz