zaćma globalna choroba oczu

Alfabet chorób XXI wieku – K jak Katarakta

Wzrok stanowi jeden z najważniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy poznawać świat. Dostarcza bowiem aż 80 procent wszystkich informacji, jakie organizm odbiera z otoczenia. Z wiekiem jednak zdolności widzenia mogą ulec pogorszeniu, a jedną z przyczyn takiego stanu jest katarakta – jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu, powodujące mętnienie soczewki.

Objawy katarakty (zaćmy)

zniekształcony obraz
jeden z objawów katarakty – zniekształcony obraz
Do podstawowych symptomów zwiastujących chorobę należy przede wszystkim pogarszająca się ostrość widzenia, nie poddająca się korekcji, nawet jeśli stosujemy coraz silniejsze szkła. Jasne barwy zdają się być ciemniejsze i wyblakłe, zaś przedmioty ulegają zniekształceniu. Oczy szybko się męczą. Lepiej widzimy po zapadnięciu zmroku oraz podczas zachmurzonego nieba niż za dnia. Światło i pogodna aura sprawia, że chory doznaje tak zwanych „olśnień„, którym zazwyczaj towarzyszy uczucie irytacji, niewygoda, a także ból.

Wraz z postępem choroby widzenie w ciemnym pomieszczeniu i po zmierzchu staje się praktycznie niemożliwe, a po zupełnym zmętnieniu soczewki można jedynie odróżnić światło od cienia, dzień od nocy.

Katarakta – Czynniki ryzyka

Zaćma rozwija się latami, nie wywołując w pierwszych swych stadiach żadnych bolesnych objawów, przez co często jest bagatelizowana. Wśród podstawowych czynników ryzyka wyróżnić można przede wszystkim wiek – w 90 procentach przypadków katarakta stanowi naturalny przejaw starzenia się organizmu. Jej występowanie determinowane jest również urazami oka, przewlekłymi chorobami, w tym cukrzycą, kontaktem z chemikaliami czy też przyjmowaniem niektórych leków.

W niektórych przypadkach zaćma stanowi również chorobę wrodzoną, spowodowaną zakażeniem matki podczas ciąży na przykład wirusem różyczki czy też występowaniem u dziecka zespołu Downa. Może być również dziedziczona.

Katarakta – Sposoby leczenia

Profilaktyka zaćmy jest niemożliwa – przed chorobą nie da się ustrzec. Możliwe jest jednak całkowite wyleczenie schorzenia, dzięki operacji, która polega na zamianie naturalnej, zmętniałej soczewki na sztuczną – zdrową. W ten sposób prawidłowe widzenie zostaje przywrócone.

Zobacz:  A jak autyzm - Alfabet zaburzeń psychicznych

Należy jednak pamiętać, aby udać się do lekarza tuż po rozpoznaniu pierwszych symptomów. Im dłużej czekamy z diagnozą i operacją, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wtórnej jaskry i dłuższej rekonwalescencji. Zmniejszają się wówczas szanse na odzyskanie dobrego wzroku.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz