żylaki kończyn dolnych

Alfabet chorób XXI wieku – Ż jak Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych – istota choroby i przyczyny

Żylaki kończyn dolnych to trwałe, workowate lub wrzecionowate rozszerzenie żył powierzchniowych, które przyjmują postać poskręcanych splotów, kłębków, z charakterystycznymi balonowatymi wypuklinami. Pojawiają się częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn po 40 roku życia. Stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej, ich pojawienie się świadczy bowiem o postępującej niewydolności żylnej. Schorzenie szybko się rozwija i niestety cechuje je skłonność do nawrotów.

Powstanie żylaków jest warunkowane rozmaitymi czynnikami. W pierwszej kolejności wskazuje się na aspekt dziedziczności, ale nie bez znaczenia są także kwestie odnoszące się do środowiska, w którym funkcjonujemy, trybu życia jaki prowadzimy oraz wieku.

Żylaki kończyn dolnych – rozpoznanie

Do lekarza należy udać się już w momencie zaobserwowania pierwszych niepokojących symptomów, takich jak, m.in.

  • zaczerwieniona na skutek nieprawidłowego krążenia krwi skóra łydek,
  • uczucie ciężkości kończyn,
  • ból i nawracające kurcze nóg,
  • świąd,
  • wypryski,
  • owrzodzenia.

Lekarz wykonuje badanie fizykalne oraz usg naczyń żylnych. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na pozytywne jego rezultaty.

Żylaki kończyn dolnych – leczenie

Skuteczne leczenie jest uwarunkowane wczesnym rozpoznaniem choroby. W zależności od stopnia jej zaawansowania i powodowanych powikłań, wdraża się leczenie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze polega na zastosowaniu farmakologii oraz tzw. kompresoterapii, której celem jest uciskanie nóg (noszenie obcisłych rajstop czy specjalistycznych opasek uciskowych). Zadaniem leczenia operacyjnego jest całkowite usunięcie żylaków. Aktualnie istnieje wiele metod leczenia chirurgicznego, a do jednego z bardziej skutecznych zalicza się operację sposobem Bahocka.

Podsumowanie

Do innych typów żylaków zaliczamy m.in. żylaki odbytu, a także żylaki przełyku (o nich już wkrótce na łamach naszego portalu). Ich natura znacznie różni się jednak od żylaków zlokalizowanych w kończynach dolnych.

Zobacz:  Nowe technologie a psychika dzieci

Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

Artykuł przygotowany we współpracy z KwestiaZdrowia.eu


Was This Post Helpful:

1 votes, 5 avg. rating

Zostaw komentarz