astygmatyzm wada wzroku

Astygmatyzm – inne postrzeganie świata czy wada wzroku?

Pewnie wielokrotnie słyszeliście o astygmatyzmie jako o jednej z wad wzroku, nie zdając sobie sprawy, jakie właściwie są jej objawy oraz że może również ich dotyczyć. Tymczasem wrodzony astygmatyzm fizjologiczny dotyka każdego z nas, przez co inaczej postrzegamy świat niż np. zwierzęta. Dowiedzmy się zatem więcej czym jest ta przypadłość, jakie są jej objawy i najważniejsze, jak postępować?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku, rozwijającą się wraz z innymi wadami, np. dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością. Z astygmatyzmem mamy do czynienia gdy rogówka oka ma nieregularny, bardziej spłaszczony kształt. Osoby, cierpiące na tą wadę wzroku najczęściej widzą nieostro zarówno z bliska, jak i daleka. Jednak jeśli cierpimy dodatkowo na krótko lub dalekowzroczność – nasze widzenie jest zależne od tego, która wada dominuje.
Astygmatyzm nie jest chorobą oczu, lecz optyczną wadą wzroku. Jeśli mamy z nim problem, docierające do naszych oczu światło załamuje się w jednej z płaszczyzn rogówki mocniej, natomiast w drugiej nieco słabiej. Efekt jest taki, że punkty przedmiotu odtwarzają się na siatkówce w postaci linii (nie ma odwzorowania punktowego), natomiast obraz jako całość ulega rozmyciu. Jeżeli mamy astygmatyzm symetryczny, posiadamy to szczęście, że można go wyrównać zwykłymi okularami lub soczewkami jak każdą inną wadę. W przypadku lekkiego astygmatyzmu często nie jesteśmy świadomi, że mamy jakąś wadę wzroku.

Jak sobie radzić z astygmatyzmem?

Jednak niekiedy potrzebujemy okularów ze szkłami cylindrycznymi lub soczewek torycznych. Są one nieco grubsze, jednak nie tak bardzo, jak niektórzy mogą myśleć. Soczewki toryczne (duży ich wybór znajdziecie na stronie https://kodano.pl/soczewki-kontaktowe-toryczne.html) mają taką samą częstotliwość wymiany jak wszystkie inne – czyli możemy zdecydować się na soczewki 2-tygodniowe, miesięczne albo jednodniowe. Niektóre z kolorowych szkieł kontaktowych stworzono równiez z myślą o astygmatykach.
Pielęgnacja soczewek torycznych jest analogiczna jak w przypadku wszystkich innych rodzajów soczewek kontaktowych.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku – H jak HPV

Przeczytaj także:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz