bakterie w pralkach

Bakterie czyhają w … naszych pralkach

Czy zastanawiałeś lub zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy Twoja pralka jest dla Ciebie bezpieczna? Zapewne używasz funkcji prania w niskich temperaturach, która jest delikatniejsza dla Twoich ubrań i bardziej ekologiczna, ale czy zdrowsza dla Ciebie?

Niemieckie szpitalne odkrycie

W niemieckim szpitalu pediatrycznym wykryto na dziecięcych ubrankach bardzo niebezpieczne, wielolekooporne szczepy bakterii. Na szczęście odkryto to, zanim doszło do zakażenia. Aby wyeliminować zagrożenie dzieci ciężką chorobą, poszukiwano przyczyny obecności bakterii. Trop prowadził do szpitalnej pralni. Okazało się, że zamiast zalecanych w szpitalach wysokotemperaturowych przemysłowych pralek, zamontowano tam zwykłe, konsumenckie pralki. W celu uniknięcia zakażeń w szpitalach powinny znajdować się specjalne wysokotemperaturowe pralki przemysłowe – aby jak najbardziej zniwelować liczbę żyjących bakterii. Cóż, niemiecki przypadek można potraktować jako swego rodzaju doświadczenie i przestrogę dla potencjalnego używania pralek konsumenckich w warunkach szpitalnych.

A co z pralką w domu?

W pralce pracującej w niskich temperaturach mogą mnożyć się bakterie. Tylko czy każda bakteria jest dla nas szkodliwa? Niekoniecznie. Nawet jeśli dane bakterie są dla nas potencjalnie szkodliwe, to aby doszło do zakażenia, to tych bakterii musi być bardzo dużo, oraz musimy mieć obniżoną odporność. Poza tym bakterie znajdujące się w naszych pralkach pochodzą z naszych ubrań, czyli są to bakterie, z którymi mamy kontakt na co dzień. W takich warunkach pranie nawet w niskich temperaturach nie powinno stanowić niebezpieczeństwa ciężką chorobą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na czystość naszego prania w momencie, gdy ktoś z rodziny zachoruje bądź wróci ze szpitala. W takiej sytuacji warto program prania ustawić na wyższe temperatury i suszyć pranie naturalnie (nie w suszarkach elektrycznych), najlepiej na słońcu.

Zobacz:  Dlaczego spanie w całkowitej ciemności jest lepsze dla zdrowia?

Czystość i higiena pralki

Szczególnie obfite w bakterie miejsca w pralce to wszelkie uszczelki, gdzie między praniami panują odpowiednie warunki do namnażania się patogenów. Włączając pranie w niskich temperaturach, większość bakterii nie zostaje zabita, a wręcz przeciwnie, zostaje rozprowadzona na ubraniach. O ile nie są to patogenne bakterie, to taki stan rzeczy nie powinien negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Niestety nigdy nie wiemy jakie patogeny kryją się w naszych pralkach. Zalecane jest więc mycie pralki oraz czyszczenie uszczelek i szuflady na detergent. Pomocne w walce z bakteriami jest również pranie brudnych ubrań w wyższych temperaturach. Niektóre pralki posiadają również funkcję dezynfekcji, którą warto od czasu do czasu uruchomić.

Czy mamy się czego bać?

Energooszczędne pralki, piorące w niskich temperaturach, znajdujące się w naszych domach mogą być rajem dla bakterii. Jednak w warunkach domowych raczej nie mamy powodu do obaw – nie mając kontaktu z patogennymi bakteriami, bakterie z pralki nie powinny nam zaszkodzić. Mimo tego warto zwrócić uwagę na higienę pralki i jej odpowiednie czyszczenie, aby zapobiec namnażaniu się ewentualnych patogenów.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz