bieganie z psami

Biegamy z psami – ćwiczenia aktywizujące

Wspólna aktywność fizyczna z pupilem to rozwiązanie dobre zarówno dla człowieka, jak i dla psa. Z jednej strony jest to wzajemna motywacja do uprawiania sportu i zachowania odpowiedniej sprawności mięśni i stawów, z drugiej – szansa na wzmocnienie pozytywnych relacji z czworonożnym przyjacielem. Poza tym, wspólne bieganie wyrabia u psa posłuszeństwo, a u właściciela umiejętność wydawania poleceń.

Od czego zacząć bieganie z psem?

Przygodę ze wspólnym bieganiem należy rozpocząć od przygotowania teoretycznego oraz praktycznego. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

nie wolno zmuszać psa do biegania, wspólny sport ma być przyjemnością dla obu stron,
pies nie powinien biegać w zbyt wysokich temperaturach, jest to groźne dla jego zdrowia i życia,
jeśli widzimy, że pies jest już zmęczony, nie należy zmuszać go do dalszego biegu,
– zawsze musimy mieć przy sobie nie tylko wodę dla nas samych, ale także wodę dla naszego pupila.

Aby upewnić się, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do rozpoczęcia biegania z ukochanym pupilem, należy udać się na wizytę do weterynarza. Trzeba zaznaczyć, że biegać można z psem w każdym wieku, nie zaleca się jednak uprawiania tego sportu z psami, które nie ukończyły jeszcze roku, ponieważ w tym okresie następuje intensywny wzrost kości kończyn psa. Rozpoczynając wspólne uprawianie sportu, weźmy pod uwagę gabaryty naszego czworonożnego przyjaciela. Małe pieski na krótkich łapkach szybko się męczą, również psy o dużych gabarytach nie powinny biegać zbyt długo. Najlepszymi biegaczami wśród czworonogów są psy średniej wielkości oraz psy zaprzęgowe.

Podstawowe komendy – proste ćwiczenia, motywujące psa do biegania

Nadrzędną zasadą w uprawianiu dyscypliny, określanej jako canicross (pies i człowiek biegną, połączeni specjalną uprzężą z amortyzatorem), jest nieustanne motywowanie psa do działania. Aby pies czuł się zmotywowany, musi czuć, że to, co robi, ma sens oraz że jest w tym naprawdę dobry. Zanim jednak zaczniemy chwalić go za to, że dobrze biegnie i w odpowiednim napięciu utrzymuje łączącą nas z czworonogiem linę, trzeba nauczyć pupila reagowania na podstawowe komendy. Zawsze, gdy pies dobrze wykona polecenie, należy go nagrodzić. Nagrodą nie zawsze muszą być smakołyki, wystarczy odpowiednio długa, radosna pochwała.

Zobacz:  Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Najważniejsza jest komenda „przód”, która uczy psa, że ma biec przed nami, a nie przy nodze. Ćwiczenie jest bardzo proste – powtarzamy komendę i za każdym razem, gdy pies wyjdzie przed nas, nagradzamy go. Z czasem nagrodę dajemy dopiero wtedy, gdy pies nie tylko nas wyprzedzi, ale i utrzyma linę w odpowiednim napięciu.

Kolejne ważne komendy, których trzeba nauczyć psa przed rozpoczęciem wspólnego biegania, to „prawo” i „lewo”. Pies musi nauczyć się skręcać, tak, aby w czasie biegu szybko podejmować wymaganą przez nas zmianę kierunku. Ćwiczenie powinno być wykonywane na drodze, z wyraźną możliwością wyboru drogi alternatywnej: na skrzyżowaniu ścieżek, lub na drodze z ostrym zakrętem. Przy wypowiadaniu komendy należy jednocześnie delikatnie pociągnąć linę w wybranym kierunku. Pamiętajmy, że komendę należy wydawać bezpośrednio przed zmianą kierunku, a nie z wyprzedzeniem.

Ostatnią bardzo ważną komendą podczas wspólnego biegania z psem, jest komenda „stop”, wzywająca czworonoga do bezwzględnego i natychmiastowego zatrzymania się. Aby komenda odniosła zamierzony skutek, należy ją wypowiadać odpowiednio głośnym, stanowczym tonem. Na początku możemy razem z wypowiadaniem komendy jednocześnie lekko pociągnąć linę do siebie.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz