Soczewki kontaktowe to wyroby medyczne, które podlegają nadzorowi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) co gwarantuje, że spełniają wszelkie wymogi/normy zapewniające bezpieczeństwo i zdrowie ich użytkowania. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych do produkcji soczewek kontaktowych zapewnia oprócz bardzo dobrej jakości widzenia, także komfort i bezpieczeństwo ich noszenia m.in. poprzez:
- utrzymywanie stałego nawilżenia oczu – niektóre soczewki zawierają wewnętrzne związki/systemy nawilżające lub odpowiednio modyfikowaną powierzchnię zapewniającą jej niezmienną zwilżalność przez co rogówka oka nie jest narażona na wysychanie,
- wysoki poziom przepuszczania tlenu – rogówka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Jest to szczególnie istotne ponieważ obniżenie jego poziomu może prowadzić do niedotlenienia rogówki, a to z kolei do neowaskularyzacji rąbkowej części rogówki, punktowych ubytków nabłonka, obrzęku miąższu,
- filtry UV – niektóre soczewki (np. Acuvue, Clariti czy FitView) zapewniają również dodatkową ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Samo noszenie okularów przeciwsłonecznych nie zabezpiecza przed przedostawaniem się promieni słonecznych do oczu z boków okularów. Filtr UV zawarty w soczewce kontaktowej pomaga chronić rogówkę i wnętrze gałki ocznej oka przed transmisją szkodliwego promieniowania UV. Nie zastępuje on jednak okularów przeciwsłonecznych ponieważ soczewki kontaktowe nie zakrywają całkowicie oczu i okolic wokół nich. Aby zapewnić kompleksową ochronę oczu przed promieniowaniem UV zaleca się użycie soczewek kontaktowych z filtrami równolegle z okularami przeciwsłonecznymi.
Problemy z soczewkami kontaktowymi – z czego wynikają?
99% komplikacji związanych z użytkowaniem soczewek kontaktowych wynika z ich złego dopasowania oraz nieprawidłowego użytkowania. Dlatego tak bardzo istotne jest:
- noszenie soczewek kontaktowych tylko po profesjonalnym ich dobraniu przez specjalistę,
- stosowanie się do zaleceń specjalisty i producenta dotyczących bezpiecznego użytkowania (odpowiednia higiena, prawidłowa pielęgnacja i przestrzeganie okresów wymiany),
- regularne kontrolowanie oczu u specjalisty (nie rzadziej niż raz w roku),
- kupowanie soczewek kontaktowych z wiarygodnego źródła gwarantującego ich oryginalność i odpowiednio długi termin ważności.
Spełnienie tych warunków pozwoli cieszyć się z bezpieczeństwa i komfortu noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat.
Od redakcji:
Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.