dieta bezglutenowa

Czy warto ulec modzie na dietę bezglutenową?

Wiele osób wciąż uważa, że dieta bezglutenowa jest zdrowa i odchudzająca. Tymczasem eliminacja glutenu konieczna jest jedynie w przypadku chorych na celiakię – trwałą, genetyczną nietolerancję tego składnika. Innym osobom jest po prostu niepotrzebna, a co więcej – może nawet zaszkodzić. Dlaczego?

Eliminując gluten, narażasz się na niedobory

Jeśli nie masz zdrowotnych powodów, żeby wyeliminować gluten, wcale nie musisz tego robić! Co więcej, rezygnacja z tego składnika może spowodować u Ciebie niedobory pokarmowe. Jak to możliwe? Produkty z glutenem zawierają bowiem m.in. węglowodany, białko, witaminy i minerały oraz błonnik pokarmowy.
Chorzy na celiakię, którzy muszą wdrożyć dietę bezglutenową, najczęściej pozostają więc pod stałą opieką dietetyka. Dzięki temu ich jadłospis zapewnia dostarczenie im wszystkich najważniejszych składników. Jeśli samodzielnie i bez żadnych zdrowotnych wskazań chcesz odrzucić produkty z glutenem, może to być dla Ciebie po prostu szkodliwe.

Produkty gluten-free – często pełne chemii

Należą do niż przede wszystkim te, które są sztucznie glutenu pozbawione, np. pieczywo, makarony, płatki czy ciastka. Gluten nadaje tego typu produktom pożądane cechy (np. sprężystość pieczywu), dlatego producenci muszą go czymś zastąpić, żeby jedzenie było smaczne i apetyczne. Dodają więc różnego rodzaju spulchniacze, zagęstniki, emulgatory, barwniki, konserwanty i syrop glukozowo-fruktozowy.
Wybór produktów z logo „przekreślonego kłosa” wcale nie musi być więc zdrowy – często jest to po prostu żywność bardzo mocno przetworzona. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do spożywania glutenu, dużo zdrowsze będzie wybranie kanapki na pełnoziarnistym pieczywie niż bezglutenowych ciastek ze szkodliwą chemią.

Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku – H jak HPV

Jedzenie bezglutenowe to też wysoka cena

Pożywienie, które naturalnie gluten zawiera, w wersji go pozbawionej często jest nieporównywalnie droższe. Przykładem może być bezglutenowy chleb, którego cena niejednokrotnie sięga nawet 15 złotych za opakowanie. Trzeba bowiem pamiętać, że producent musi usunąć gluten i/lub wykorzystać dodatkowe składniki, żeby taki produkt w ogóle nadawał się do jedzenia. Konieczna jest więc zaawansowana obróbka, przekładająca się na końcową cenę produktu.
Co więcej, w dobie mody na jedzenie gluten-free, wiele osób jest w stanie zapłacić po prostu więcej, co jest przez sprzedawców wykorzystywane. Zdrowiej i taniej jest wybierać te produkty, naturalnie nie zawierające glutenu.

W jakich sytuacjach eliminacja glutenu jest konieczna?

Bezwzględnie zrezygnować z tego składnika muszą osoby chore na celiakię – uwarunkowaną genetycznie chorobę autoimmunologiczną. Po spożyciu glutenu ich organizm atakuje własne tkanki – kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych.
Z tego powodu pojawiają się liczne niedobory witamin i minerałów, a więc i niedożywienie organizmu. W konsekwencji mogą wystąpić m.in. bóle głowy, anemia, zmęczenie, depresja, problemy z płodnością, afty w jamie ustnej, problemy skórne czy kłopoty związane z układem pokarmowym (np. bóle brzucha, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunki).

Chcesz wyeliminować gluten? Sprawdź, czy to konieczne

Wykonując prosty test DNA w kierunku genów, które odpowiadają za zachorowanie na celiakię (HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8). Jeśli nie zostaną u Ciebie wykryte, celiakię można wykluczyć. Nie ma wtedy potrzeby rezygnacji z glutenu – możesz więc spokojnie jeść pieczywo, makarony i ciasta.
Jeśli natomiast okaże się, że geny są u Ciebie obecne, konieczne jest sprawdzenie (np. badaniem krwi), czy celiakia jest aktywna. Dopiero po zdiagnozowaniu trwałej nietolerancji glutenu niezbędne będzie przejście na dietę bezglutenową – najlepiej po konsultacji z dietetykiem. Dzięki niej odbudują się kosmki jelitowe, a Twoje nieprzyjemne objawy zaczną powoli zanikać.


Artykuł przygotowany przez Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
źródło zdjęcia – ©puhhha/123rf.com


Was This Post Helpful:

3 votes, 4.67 avg. rating

Zostaw komentarz