czym jest astygmatyzm

Czym jest atygmatyzm?

Astygmatyzm uznawany jest przez specjalistów za jedną z najczęściej występujących w populacji wad wzroku. W tym samym szeregu znajdują się także: prezbiopia, krótkowzroczność i nadwzroczność. O ile w przypadku dwóch ostatnich widzenie jest zaburzone wyłącznie w jednym z dwóch obszarów: dali lub z bliska, o tyle w przypadku omawianego zaburzenia widzenie w ogóle jest nieostre. Pacjenci opisują własne wrażenia spostrzegania jako zamglone, niewyraźne obrazy. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ istnieją skuteczne środki korygujące wadę. Najprostszą metodą jest zastosowanie soczewek albo okularów kontaktowych. Nowoczesne gabinety lekarskie i szpitale wykorzystują również zabiegi przy użyciu lasera. Na czym jednak ta wada wzroku polega? Jakie są jej charakterystyczne objawy?

Astygmatyzm w kilku słowach

Specjaliści, by opisać astygmatyzm, wskazują na sposób skupiania się promieni światła w oku. Kiedy mamy do czynienia ze zdrowym okiem, owe promienie wędrują w jedno miejsce, czyli na siatkówkę. Jak łatwo się domyślić w przypadku astygmatyzmu, określanego również niezbornością, proces przebiega inaczej. Wpadające do oka promienie ulegają załamaniu i skupiają się nie w jednym, a w dwóch punktach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest dysfunkcja krzywizn, co bezpośrednio wpływa na zaburzony sposób widzenia.

Wyróżnia się kilka odmian astygmatyzmu. Najpopularniejszym jest astygmatyzm rogówkowy, w którym występuje nienaturalny kształt rogówki. W normalnym, zdrowym oku przypomina część kuli, a w tym wypadku piłkę do rugby lub spłaszczone jajo. W drugiej odmianie wady przyczynę upatruje się w nieprawidłowym kształcie soczewki, co może być spowodowane obciążeniem genetycznym lub przebytą chorobą m.in. zaćmą.

Wracając do podstawowej kwestii dotyczącej astygmatyzmu, mianowicie dwóch ognisk skupienia wiązek światła, w przypadku niezborności nadwzrocznej znajdują się poza siatkówką, natomiast w krótkowzrocznej poza siatkówką. Mówi się również o astygmatyzmie mieszanym.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm) charakteryzuje się pewnymi objawami, których nie wolno bagatelizować. Należą do nich:

  • nieostre widzenie obiektów położonych daleko i blisko,
  • ból głowy zlokalizowany w okolicach czoła,
  • przymykanie oczu w celu poprawy pola widzenia,
  • przecieranie oczu w celu poprawy pola widzenia,
  • przechylanie głowy w celu poprawy pola widzenia,
  • nasilone mruganie,
  • nieostre widzenie konturów oraz linii prostych i poziomych,
  • zmiany postrzegania w obrębie niektórych kształtów.
Zobacz:  Czym są ektropion i entropion?

Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuły przygotowane przez zespół portalu ZdroweMysli.pl mają charakter informacyjne – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz