odwinięcie podwinięcie powieki

Czym są ektropion i entropion?

Zazwyczaj obie powieki – górna i dolna, są tak skonstruowane, aby łagodnie opierać się o powierzchnię gałki ocznej. Dzięki takiej właściwości fizjologicznej, pomagają utrzymywać oko w prawidłowych dla niego warunkach i odpowiedniej wilgotności. Oko, dzięki dolnej powiece, przy mruganiu, rozprowadzają łzy po całej jego powierzchni.

Dysfunkcja takiej właściwości nazywana jest ektropionem. Występuje on wtedy gdy, zazwyczaj dolna powieka, odwraca się od powierzchni oka (wywija). Przez taką sytuację, gałka oczna jest pozbawiona naturalnej wilgotności, dzięki łzom i ma tendencję do wysuszenia, które w konsekwencji może doprowadzić do infekcji.

Entropion to z kolei tendencja do wywijania się dolnej powieki do wewnątrz. Powoduje to niezwykle duży dyskomfort ponieważ krawędź powieki wraz z linią rzęs ocierają się o powierzchnię gałki ocznej. Przy każdym ruchu, oko jest drażnione, boli i nadmiernie łzawi. Nie podjęcie leczenia w przypadku stwierdzenia tej nieprawidłowości może doprowadzić do poważnych, długotrwałych problemów. Skutkami tego, może być nawet powstanie blizn na powierzchni gałki ocznej.

Przyczyny powstania entropionu (podwinięcia powieki) i ektropionu (odwinięcia powieki)

Problemy z entropionem powiek mogą być spowodowane, między innymi:

  • wadą genetyczną – predyspozycją wrodzoną;
  • powstaniem blizny po urazie oka, zabiegu chirurgicznym, uszkodzeniem przez poparzenie (np. promieniowaniem UV), rakiem skóry;
  • utratą napięcia mięśniowego, spowodowanego uszkodzeniem nerwów, które kontrolują mięśnie twarzy i powiek;
  • niefizjologiczne skurcze powiek i obrzęk oka.

Najczęstszą przyczyną entropii jest osłabienie mięśni i ścięgien związane z podeszłym wiekiem. Może ono także wynikać z przebytych operacji, stanów zapalnych w okolicy oka i wad rozwojowych – genetycznych. Doświadczony lekarz, z pewnością wskażę przyczynę wystąpienia tej dysfunkcji.

Problemy z ektropionem powiek mogą być spowodowane, między innymi:

  • długotrwałe stosowanie kropli do oczu;
  • osłabienie napięcia mięśniowego w okolicy oka i twarzy;
  • szybka i gwałtowna utrata wagi;
  • paraliż;
  • powstaniem blizny po urazie oka, zabiegu chirurgicznym, uszkodzeniem przez poparzenie (np. promieniowaniem UV), rakiem skóry;
  • różnego rodzaju problemy ze skórą wokół oczu.
Zobacz:  Soczewki progresywne w okularach korekcyjnych - czy warto się na nie zdecydować?

Wiele stanów może prowadzić do powstania ektropionu, ale w większości przypadków jest to także wynik rozluźnienia tkanek (mięśni i ścięgien) u osób starszych. Większość przyczyn jego powstania jest nieszkodliwa i niegroźna. Pacjenci z ektropionem wynikającym z długotrwałego stosowania kropli do oczu lub problemów ze skórą mogą teoretycznie w szybki sposób pozbyć się swojej dolegliwości.

Objawy dysfunkcji powiek mogą obejmować:

  • suche i czerwone oczy;
  • uczucie drapania i uwierania;
  • nadmierne łzawienie;
  • kłopotliwe, drażniące uczucie, niekiedy także ostry ból;
  • pogorszenie ostrości widzenia i niewyraźne widzenie.

Diagnozowanie ektropionu i entropionu

Lekarz podczas stawiania diagnozy, najpierw zapozna się z objawami i historią choroby. Przeprowadzi także badanie za pomocą mikroskopu z włączeniem strumienia światła (zwanego lampą szczelinową), aby przyjrzeć się uważnie przedniej i tylnej części oka. Więcej informacji o tego typu badaniu w artykule Badanie w lampie szczelinowej.

Leczenie ektropionu i entropionu

ektropion i entropion vs oko normalneW przypadku łagodnych problemów, sztuczne łzy (krople) i odpowiednia maść przepisana przez lekarza, mogą sprawić, że objawy tych schorzeń nie będą tak uciążliwe. Specjalna taśma w umiejętny sposób zabezpieczająca powiekę może pomóc odciągnąć krawędź powieki i rzęsy od powierzchni oka. Sprawi to tylko poprawę w odczuciach i złagodzenie objawów – nie rozwiąże jednak istoty problemu. Lekarz może także zalecić usunięcie kilku rzęs, aby zapobiec podrażnieniu rogówki. Jeśli problem jest spowodowany skurczem powiek, pomóc może bardzo niewielka ilość toksyny botulinowej wstrzyknięta w odpowiednie mięśnie powiek. Może to osłabić skurcze mięśni powieki nawet na kilka miesięcy (tyle trwa działanie toksyny botulinowej). W ostateczności, lekarz zaleci operację powiek.

Problemom z powiekami zwykle nie można zapobiec. Jednak regularne badania okulistyczne pozwalają na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia i lepsze rokowania.


Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:

źródło zdjęcia:


Was This Post Helpful:

1 votes, 5 avg. rating

Zostaw komentarz