daltonizm choroba wzroku

Daltonizm – objawy i korekcja

Na daltonizm cierpi dużo więcej mężczyzn niż kobiet oraz dotyczy nieprawidłowego postrzegania wszelkich występujących barw. Związany jest on z brakiem funkcjonowania tak zwanych czerwonych i zielonych czopków oka. Pomimo tego, że wydaje się być wadą niemożliwą do usunięcia, istnieją metody jego korekcji.

Daltonizm a genetyka

Wpierw warto zastanowić się nad tym, w wyniku czego powstaje daltonizm. Wspomnieć należy przede wszystkim o tym, że jest on związany z uwarunkowaniami genetycznymi, które są dziedziczone recesywnie wraz z chromosomem X. Zwiększone występowanie daltonizmu u mężczyzn to wynik tego, że posiadają oni tylko jeden chromosom X. Przyjmuje się, że dolegliwość ta dotyczy 8% populacji męskiej i 0,5% żeńskiej. Nieprawidłowa percepcja barw może jednak pojawić się również w wyniku starzenia się, urazu mechanicznego bądź działania licznych chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra.

Objawy choroby

Objawy daltonizmu uzależnione są od rodzaju choroby. Czasem bowiem bywa tak, że nie rozróżniamy jedynie kilku kolorów, w innych wypadkach osoba dotknięta tą dysfunkcją jest w stanie rozróżnić jedynie trzy kolory – biały, czarny i szary. Chcąc potwierdzić wystąpienie daltonizmu, przeprowadza się różnego rodzaju testy. Jeden z nich wykorzystuje specjalnie przygotowane karty przedstawiające obrazki, które zostały stworzone za pomocą kolorowych kropek. Jeżeli pacjent nie jest w stanie ich odróżnić, może to oznaczać, że cierpi na dysfunkcję postrzegania barw.

Metody korekcji

Pomimo tego, że wyeliminowanie daltonizmu nie jest możliwe, istnieją metody jego korekcji, zwłaszcza w przypadku tak zwanego daltonizmu wtórnego, czyli nabytego w drodze chorób lub urazów. Tego typu wada wzroku leczona jest za pomocą specjalnych soczewek, które zawierają odpowiednią warstwę przekształcającą przechodzące przez okulary światło do takiej postaci, aby możliwe stało się prawidłowe rozróżnienie kolorów. Dzięki temu daltonista jest w stanie dostrzec barwy, które w normalnych warunkach są przez niego niedostrzegalne.

Zobacz:  O co chodzi z puszczaniem oka? Dlaczego mrugamy?

Powiązany artykuł – Czy ortokorekcja jest skuteczną metodą korekcji wady wzroku?


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz