Opuchnięte powieki są objawem wielu różnych stanów. Czy jest się czym martwić? To zależy, czy współwystępują inne objawy i jakie one są. Ogólnie opuchnięcie powieki powstaje w wyniku nagromadzenia się nadmiaru płynu w tkankach (poza naczyniami i komórkami). Opuchlizna może dotyczyć zarówno górnej, jak i dolnej powieki, na jednym lub obu oczach. Taki obrzęk może powodować bolesność, ale nie zawsze tak się dzieje. Jakie są przyczyny opuchniętych powiek?
Spis treści
Opuchnięte powieki z powodu infekcji
Infekcje oczu mogą być wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub pierwotniakowe. Dodatkowymi objawami, wskazującymi na taką przyczynę opuchnięcia powieki są:
- zaczerwienienie i przekrwienie spojówek,
- pieczenie, łzawienie i ropna wydzielina z oka,
- światłowstręt,
- zaburzenia widzenia,
- ból.
Opuchnięte powieki z powodu uszkodzeń mechanicznych oczu lub tkanek wokół oka
Obrzęki powiek bywają również skutkiem różnych urazów. Taki uraz nie musi być widoczny (niewielkie przerwanie ciągłości po wniknięciu ciała obcego pod powiekę), ale może spowodować stan zapalny powieki i jej obrzęk. Przy większych urazach może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego w powiece, co powoduje wylew do tkanki łącznej powieki. W jego wyniku może powstać tzw. krwiak okularowy.
Opuchnięte powieki z powodu alergii oczu
Alergia to bardzo częsta przyczyna opuchniętych powiek. Może być wywołana zarówno alergenami wziewnymi (np. sierść kota, pyłki traw), pokarmowymi (np. orzechy), kontaktowymi (np. kremy do twarzy) jak i ukąszeniami przez owady. Do objawów towarzyszących zalicza się: swędzenie oczu i twarzy, zaczerwienienie spojówek, wodnisty katar oraz kichanie. Za te wszystkie objawy odpowiedzialna jest wydzielana w dużej ilości histamina, która pełni w organizmie rolę mediatora zapalnego (substancji wydzielanej na skutek podrażnienia lub uszkodzenia tkanki).
Opuchnięte powieki z powodu obrzęku Quinckego
Obrzęk powiek bywa czasami składową poważniejszej reakcji, tzn. obrzęku naczynioruchowego Quinckego. Oprócz samego obrzęku powiek może wtedy również wystąpić pokrzywka, świąd skóry, katar, a także niebezpieczny obrzęk gardła i spowodowana tym duszność. Z tego powodu, jeśli oprócz obrzęku powiek występuje duszność, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Opuchnięte powieki z powodu zapalenia zatok
Obrzęk powiek może być również objawem zapalenia zatok przynosowych. Dodatkowymi objawami wskazującymi na taką przyczynę obrzęku powiek są: ogólne złe samopoczucie, gorączka, ból głowy i uczucie rozpierania okolicy chorej zatoki, katar lub zatkany nos, upośledzenie węchu, a także kaszel wywołany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Kiedy podejrzewasz u siebie zapalenie zatok, powinieneś zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.
Inne rzadsze przyczyny puchnięcia powiek
Przyczyną obrzęku powiek mogą być również inne, ogólnoustrojowe przyczyny – takie jak np. choroby nerek (prowadzące do obniżenia stężenia białek), czy zaburzenia hormonalne (np. w orbitopatii tarczycowej, wywołanej najczęściej przez nadczynność tarczycy).
Kiedy należy udać się do lekarza?
Nie każdy obrzęk powiek jest niebezpieczny. Przyczyny mogą być błahe – takie jak niewyspanie, podkrążone oczy czy rodzinna tendencja do tworzenia się obrzęków powiek. Dotyczy to zarówno spuchniętej powieki górnej jak i dolnej. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, masz problemy z widzeniem lub inne poważne objawy, warto udać się do lekarza. Należy zasięgnąć jego porady również wtedy, gdy objawy się nasilają lub utrzymują przez dłuższy czas.
Od redakcji:
Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.
- [1] Swollen eyelid causes & how to treat a swollen eyelid – AllAboutVision.com
- [2] Przyczyny obrzęku powiek – Medycyna Praktyczna dla pacjentów
- [3] Obrzęk – Medycyna Praktyczna dla pacjentów
- [4] Jakie są najczęstsze przyczyny ostrego obrzęku okolicy powiek/powieki? Jak je różnicować? – Medycyna Praktyczna dla pacjentów