Dlaczego spanie w całkowitej ciemności jest lepsze dla zdrowia?

Spanie jest tak oczywiste! Przecież śpi każdy człowiek… a jednak okazuje się, że sen snowi nie równy. Naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, że podstawą dobrego snu jest całkowita ciemność w pomieszczeniu. Spanie przy choć odrobinie światła niesie za sobą negatywne dla zdrowia konsekwencje, takie jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca. Szkodliwe skutki niezdrowego snu są jeszcze bardziej dotkliwe dla osób starszych. Jak więc spać, by cieszyć się świetnym zdrowiem? 

Zdrowy sen a światło

W krajach uprzemysłowionych światło jest obecne przez całą dobę. Nie ma mowy o całkowitej ciemności, nawet w środku nocy. Spanie w takich warunkach jest niezdrowe i niesie ze sobą negatywne skutki. Naukowcy z uniwersytetu Medycznego Feinberg z Chicago przeprowadzili badania, które pokazują związek między snem przy świetle a zagrożeniami dla zdrowia. Nie mówimy tu o spaniu przy zapalonych żarówkach. Już niewielka ilość światła, które wpada do sypialni np. z latarni ulicznych, zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie tętnicze, otyłość czy też cukrzycę. 

Szczelne zasłonięcie okien to nie wszystko. Światło, które dociera do naszych oczu, pochodzi także z:

  • telewizora,
  • smartfona,
  • innych sztucznych źródeł światła.

Często zapominamy o tym, że w naszych domach jest mnóstwo diod czy niewielkich światełek (np. przy telewizorze, listwie zasilającej). Myślimy, że ta niewielka ilość światła nie wpływa negatywnie na nasz sen. Mylimy się! Naukowcy dowiedli, że już niewielka ilość światła jest odczuwalna dla naszego organizmu. 

Wcześniejsze badania udowodniły, że zarówno zbyt mała ilość światła w dzień, jak i zbyt duża w nocy mają negatywny wpływ na zdrowie. Te dane były jednak niewystarczające. Badania te nie były przeprowadzane na starszych ludziach, którzy są o wiele bardziej narażeni na różne choroby (np. sercowo-naczyniowe). 

Jakie reakcje organizmu wyzwala dostęp do światła podczas snu? 

Podczas badań naukowcy dowiedli, że już niewielka ilość światła pobudza organizm. Przyspieszenie akcji serca, zwiększenie poziomu cukru we krwi to tylko niektóre natychmiastowe skutki spania przy źródle światła. Doświadczają ich nawet młodzi ludzie. Im częściej organizm będzie narażany na negatywne konsekwencje spania przy świetle, tym bardziej odczuwalne będą tego skutki. 

Zobacz:  Zdrowe pozycje podczas snu

Dlaczego spanie w całkowitej ciemności jest lepsze dla zdrowia?

Dostęp do światła w nocy zakłóca rytm dobowy organizmu, a przez to także wszelkie procesy fizjologiczne, które zachodzą w organizmie. Dlatego też spanie w całkowitej ciemności jest lepsze dla zdrowia. Odbywa się ono w zgodzie z naturalnymi procesami mającymi miejsce w różnych porach dnia i nocy w ludzkim organizmie. 

Spanie w całkowitej ciemności sprawia także, że szyszynka produkuje większe ilości melatoniny. Nie bez powodu jest ona nazywana „hormonem ciemności”. To od poziomu melatoniny zależy, jak bardzo wypoczęci się obudzimy. Odpowiedni poziom melatoniny w różnych porach dnia działa profilaktycznie przeciw takim chorobom jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Brak dostępu do światła sprawia także, że układ nerwowy może odpocząć. System walki uspokaja się, przez co zwalnia tętno oraz oddech organizmu. 

Spanie w całkowitej ciemności jest zdrowsze

Zminimalizowanie ilości światła w nocy niesie pozytywne efekty. Zdarza się, że zlikwidowanie wszystkich źródeł światła jest niemożliwe. Warto pamiętać, że im ciemniejsze jest pomieszczenie w którym śpimy, tym zdrowszym i lepszym snem możemy się cieszyć. Dlatego też warto usunąć wszelkie możliwe źródła sztucznego światła na czas spania. Jak to zrobić?

  • wyłącz wszelkie urządzenia elektroniczne (np. telewizor, smartfon) na noc,
  • korzystaj z lampki nocnej o możliwie przyciemnionym świetle przez jak najkrótszy czas,
  • zasłoń okna,
  • załóż opaskę na oczy.

Kolor światła, z którego korzystamy także ma duży wpływ na jakość snu. Niebieskie światło pobudza organizm. Pochodzi ono chociażby z ekranów. Przytłumione, ciepłe lub czerwone światło będzie wieczorem i w nocy o wiele lepszym wyborem. Ma ono mniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Podsumowanie

Im więcej źródeł światła zlikwidujemy, tym zdrowiej będziemy spać. Warto zrezygnować z korzystania z wszelkich ekranów przed snem. Zasypianie przed telewizorem nie jest dobre dla naszego zdrowia. Jeśli nie możemy zlikwidować drobnych źródeł światła w domu, warto zainwestować w dobrą opaskę na oczy. Sprawi ona, że będziemy spać w całkowitej ciemności. Dzięki temu będziemy bardziej wypoczęci i szybko odczujemy pozytywne skutki spania w takich warunkach.




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz