izolacja domowa koronawirus

Domowa izolacja w czasie koronawirusa. Jak Polacy czują się w swoich domach?

8 na 10 Polaków odczuwa silną więź ze swoim domem i przyznaje, że lubi swoje cztery kąty. Widzimy w nich bezpieczny azyl, w którym czekają najważniejsze dla nas osoby i przedmioty. Być może dlatego przebywanie w domu w ciągu ostatnich tygodni wcale nie jest dla nas takie straszne?

Koronawirus zaskoczył nas wszystkich. Zaczęły pojawiać się kolejne obostrzenia i zakazy, a większość z nas całe dnie spędza w domach i mieszkaniach. Co myślimy o naszych wnętrzach? Które pomieszczenie jest naszym ulubionym? O te i wiele innych kwestii zapytała marka wnętrzarska VOX.pl w swoim raporcie “Jakie są domy Polaków?”.

Jakie są nasze wnętrza?

Jak wynika z badania, 9 na 10 Polaków uważa swoje domy za bezpieczne. Większość z nas ocenia je też jako komfortowe (68,6%) i funkcjonalne (67,4%). W tym trudnym okresie to właśnie poczucie wygody i dopasowanie wnętrz do własnych potrzeb wydaje się być naprawdę ważne. Szczególnie, jeśli pracę zdalną łączymy z domowymi obowiązkami i opieką nad dziećmi. Swoje miejsce zamieszkania Polacy doceniają też za lokalizację, dostępną przestrzeń oraz przytulność.

wnętrza domów Polaków

Ważni są ludzie

To jednak wcale nie aranżacja wnętrz pozwala nam w pełni czuć się dobrze w swoich czterech ścianach. Najważniejsze to mieć obok siebie bliskich. Nie lubimy być sami – to właśnie rodzina i partnerzy stanowią dla nas kluczowy element domowej przestrzeni.

Wiele wskazuje na to, że doskwiera nam nie tylko brak możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także spotkań z rodziną i znajomymi. Ponad połowa ankietowanych przyznaje bowiem, że gości przyjmuje u siebie przynajmniej raz w miesiącu, a co szósta osoba otwiera drzwi dla rodziny lub znajomych nawet kilka razy w tygodniu. Jak pokazują wyniki badania, najbardziej gościnne osoby to te, które są najbardziej zadowolone ze swoich domów. Co trzecia uważa, że jej wnętrza są idealne i nie trzeba w nich już nic zmieniać. Tylko 4% badanych podczas wizyty gości odczuwa wstyd związany z tym, jak mieszka.

Zobacz:  Czy praca zespołowa jest lepsza od pracy indywidualnej?

Przywiązujemy się jednak nie tylko do ludzi, ale również do przedmiotów znajdujących się w domu. 6 na 10 osób Polaków przyznaje, że pozbycie się z domu wszystkich rzeczy i zastąpienie ich nowymi byłoby dla nich trudną decyzją.

Ulubione miejsce w domu

A gdzie prawdopodobnie najchętniej spędzamy czas podczas izolacji? Wśród ulubionych pomieszczeń Polaków pierwsze miejsce zajmuje salon, który określamy jako serce domu – to tam zawsze najwięcej się dzieje. Na drugim miejscu znalazła się sypialnia i to właśnie ona w duecie z pokojem dziennym pełnią teraz dodatkowe funkcje, np. kącika zabaw dla dzieci lub miejsca do pracy zdalnej dla rodziców.

Ciągła obecność bliskich i mieszanie się funkcji pomieszczeń może jednak rodzić pewne problemy. 3 na 10 ankietowanych twierdzi, że w swoim domu nie ma miejsca tylko dla siebie. W obecnej sytuacji prawdopodobnie jeszcze bardziej docenimy więc, jak ważna jest dla nas prywatność.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz