Owoce i warzywa to bardzo bogate źródło zróżnicowanych witamin, minerałów i dobroczynnych składników odżywczych. Nie dziwi zatem fakt, iż lekarze i dietetycy polecają ich spożywanie w co najmniej pięciu porcjach dziennie. Mimo, że wiele osób nie przepada za owocami i warzywami, to warto się do nich przekonać – tym bardziej, iż zdecydowana większość jest nie tylko zdrowa, ale także smaczna. Przykładem może być jagoda kamczacka i borówka amerykańska, które zyskują coraz większe grono zwolenników.
Jagoda kamczacka – co się za nią kryje?
Jagoda kamczacka to owoc popularny zwłaszcza w północnej Rosji, Japonii i Chinach, gdzie jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej. W Polsce jagoda kamczacka jest jeszcze stosunkowo mało znana, ale powoli zaczyna się to zmieniać, gdyż coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę. I jest to bardzo dobra decyzja, gdyż małe, fioletowe i walcowate owoce przypominające jagody leśne są nie tylko bardzo smaczne, ale także pełne witamin i minerałów. Już niewielka ilość jagody kamczackiej dostarcza organizmowi duże dawki witaminy C i B, magnezu, fosforu, wapnia, miedzi, jodu i potasu. Jednak najważniejsza właściwość jagody kamczackiej to obecność związków fenolowych (między innymi flawonoidów i antocyjanów), które wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Duża zawartość witamin i minerałów sprawia, iż jagoda kamczacka posiada wiele właściwości zdrowotnych, do których należy zaliczyć:
- zwiększanie odporności,
- zapobieganie cukrzycy i chorobom układu krążenia,
- obniżanie ciśnienia krwi,
- wspomaganie przy chorobach układu pokarmowego i zakażeniach bakteryjnych,
- chronienie przed promieniami UV,
- odtruwanie organizmu,
- wspomaganie profilaktyki antynowotworowej.
Nie bez znaczenia jest także fakt, iż owoce jagody kamczackiej wspomagają walkę z grypą i przeziębieniem.
Jagoda kamczacka jest dostępna zwłaszcza w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak warto pokusić się o jej uprawianie w przydomowym ogródku – tym bardziej, iż jest to krzew niekłopotliwy i niewymagający. Przyjmuje się w niemal każdej glebie i na większości stanowisk. Wystarczy jej ciepłe, słoneczne, żyzne i niezbyt wilgotne miejsce, aby już pod koniec maja cieszyć się pierwszymi owocami.
Borówka amerykańska – co się za nią kryje?
Innym owocem zasługującym na uwagę jest borówka amerykańska, która – podobnie jak jagoda kamczacka – także zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. I chociaż jej właściwości lecznicze zaczęto doceniać dopiero w XX wieku, to dzisiaj wiadomo już, iż jest ona niezwykle cenna dla zdrowia. Borówka amerykańska zawiera wiele witamin i składników mineralnych (między innymi witaminę C, A, E, K, B, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk), a dodatkowo także błonnik, niacynę, ryboflawinę, garbniki i kwas foliowy. Dzięki temu posiada wiele niezwykłych właściwości, między innymi:
- poprawia pamięć,
- zapobiega nadciśnieniu tętniczemu,
- wspomaga profilaktykę niektórych chorób nowotworowych (między innymi nowotworu piersi, tarczycy i wątroby),
- zapobiega marskości wątroby,
- wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy.
Dodatkowo borówki amerykańskie powinny docenić zwłaszcza te osoby, które mają problemy ze wzrokiem. Owoce te nie tylko wspomagają pracę oczu, ale także są pomocne w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Według jednej z legend piraci RAF-u jedli borówki amerykańskie, aby lepiej widzieć w nocy.
Borówka amerykańska – przy swoich wszystkich zaletach – ma jedną zasadniczą wadę: jest stosunkowo droga. Dlatego warto rozważyć jej samodzielne uprawianie w domowym ogródku. Wbrew pozorom nie jest to trudne, gdyż krzew ten dosyć dobrze znosi polskie warunki klimatyczne. Warunkiem sukcesu w uprawie borówki amerykańskiej jest zapewnienie jej słonecznego, wilgotnego, ciepłego i zacisznego miejsca, którego gleba będzie się charakteryzować kwaśnym odczynem i dużą zawartością próchnicy. Przestrzeganie warunków uprawy gwarantuje udane i obfite zbiory.
Podsumowanie
Jagoda kamczacka i borówka amerykańska to jedne z najsmaczniejszych owoców, które mogą być wykorzystywane do wielu potraw. Ich niewątpliwą zaletą jest także duża zawartość witamin i składników mineralnych. Pomimo pewnej ich egzotyczności – warto sięgać po nie jak najczęściej.
Źródło:
Poradnikzdrowe.pl