szkodliwe światło niebieskie

Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Pewnie słyszałeś już o tym, że światło niebieskie jest szkodliwe dla oczu. Zatem czym jest światło niebieskie? Jak działa na oczy i jak się przed nim chronić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na frapujące Cię pytania.

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to światło widzialne o zakresie od 380 do 500 nm. Z angielskiego nazywane jest ono również High Energy Visible Light, w skrócie HEV. Ten rodzaj światła jest emitowany zarówno przez słońce, jak i przez wszystkie urządzenia cyfrowe. Chociaż najgorszą sławą cieszą się smartfony, to warto tutaj również wymienić: tablety, GPS-y, komputery, laptopy oraz telewizory. Co ciekawe, światło niebieskie jest emitowane również przez energooszczędne oświetlenie. Paradoksalnie, im bardziej dany sprzęt jest zaawansowany i nowoczesny, tym więcej tworzy niebieskiego światła.

Pamiętaj również o tym, że światło niebieskie emitowane przez słońce, ma inny zakres niż to pochodzące od urządzeń cyfrowych. Zanim przejdziemy do kwestii szkodliwości światła niebieskiego, to chcielibyśmy wspomnieć o tym, że jest ono człowiekowi potrzebne, ze względu na to, że reguluje ono rytm dobowy organizmu, poprawia nastrój i zwiększa czas reakcji.

Dlaczego światło niebieskie jest niebezpieczne dla oczu?

Paradoks światła niebieskiego polega na tym, że jest ono potrzebne do tego, żeby prawidłowo widzieć, a z drugiej strony jest szkodliwe dla oczu. Jak to jest możliwe? Zanim przejdziemy do szczegółowych wyjaśnień, to chcielibyśmy Ci uświadomić jedną rzecz. Zwyrodnienie plamki żółtej jest nieuleczalną chorobą, powstającą właśnie przy nadmiernym nadużywaniu światła niebieskiego. Jeszcze parę lat temu chorowały na nią osoby w wieku 60-70 lat.

Gdy rozpoczął się rozwój technologiczny, stosowanie laptopów i smartfonów stało się powszechnie, to ten wiek z roku na rok systematycznie się obniża. Chorują coraz młodsze osoby. Dzieje się tak dlatego, że niebieskie światło jest bardzo inwazyjne dla ludzkich oczu. Organizm tworzy zupełnie niepotrzebnie bardzo dużą ilość wolnych rodników. To prowadzi do uszkodzenia komórek wzrokowych. Dzieje się to stopniowo i w ostateczności może doprowadzić do utraty wzroku. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że światło niebieskie jest niebezpieczne nie tylko dla oczu, ale dla całego organizmu. Jest odpowiedzialne za regulację rytmu dobowego. W związku z tym korzystanie z laptopów może powodować bezsenność oraz zaburzenia rytmu dobowego. Za duża ilość światła niebieskiego zmniejsza wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za zdrowy sen.

Zobacz:  Dlaczego powieki mogą puchnąć?

Jak zapewnić oczom ochronę przed światłem niebieskim?

Najważniejszą zasadą jest ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, np. laptopa, czy smartfona. Pomocne może być też picie dużej ilości wody, żeby nawilżyć oczy i robienie sobie przerw od pracy, co jakiś czas. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest zakup okularów z filtrem światła niebieskiego. Ten filtr nie posiada stałego tłumienia lub odbicia dla określonego zakresu światła widzialnego. Filtracja zmienia się razem z długością fali światła. W związku z tym nie można powiedzieć, że filtr hamuje 40 procent światła niebieskiego, mimo wszystko warto wyposażyć się w takie rozwiązanie w pracy z nadmierną ekspozycją na ekrany urządzeń cyfrowych.

Kolejnym sposobem na ochronę oczu jest odpowiednie ustawienie monitora. Chodzi tutaj o to, żeby korzystać z urządzeń, które posiadają funkcję zmniejszania temperatury kolorów wyświetlanego obrazu i dostosowują go do warunków oświetleniowych. Poprawne korzystanie z monitorów polega na obniżaniu jasności światła. Jeżeli nie masz takiej opcji w telefonie, ani w laptopie, to możesz skorzystać z bezpłatnych aplikacji. Ich działanie polega na tym, że automatycznie przyciemniają wyświetlacz oraz zmniejszają emisję niebieskiego światła. Możesz również zacząć używać specjalnych filtrów na monitory. Ich zadaniem jest kontrola światła wydzielanego przez urządzenie. Nie jest to dobre rozwiązanie dla grafików, ponieważ taki filtr może zmieniać rzeczywiste kolory obrazów. Ostatnim sposobem ochrony oczu przed światłem niebieskim jest korzystanie z odpowiedniego oświetlenia. Wybieraj takie żarówki, które spełniają normę intensywności promieniowania elektromagnetycznego (IEC 62471).




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz