ekologiczna kuchnia

Jak dbać o kuchnię, by była ekologiczna i czysta?

Kuchnia jest miejscem szczególnym. To w niej przygotowujemy posiłki, parzymy pyszną kawę, a także spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Ale czy może być ekonomiczna i czysta, skoro tak wiele się w niej dzieje? Ekologiczna kuchnia to sprytne rozwiązania i sztuczki, które każdy z nas powinien znać. Jak dbać o kuchnię i zaaranżować lśniące, ekologiczne wnętrze?

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu i nie da się ukryć, że to prawda! Niestety, ze względu na fakt, że to właśnie w tym pomieszczeniu każdego dnia gotujemy, pracujemy, zmywamy, a także dobrze się bawimy, zużywa ono sporo energii oraz szybko się brudzi. Dlatego warto wprowadzić do kuchni takie zmiany i sprzęty, które pomogą nam zadbać o środowisko i nasz domowy budżet.

Ekologiczna kuchnia oszczędza wodę

O tym, jak cenna jest woda, wie każdy z nas, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ilości, którą marnujemy. Zmywając ręcznie, zużywamy znacznie więcej wody, niż podczas zmywania w zmywarce. Zarówno w ekologicznej łazience, jak i w kuchni, oszczędzaniu wody sprzyja nowoczesna armatura. Baterie wyposażone w perlator znacznie zmniejszają zużycie wody, bez utraty komfortu użytkowania. Dzieje się tak za sprawą dodanego powietrza, które ogranicza ciśnienie w strumieniu wody.

Warto również zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i spożywać wodę z kranu. Kranówka doskonale nadaje się do picia pod warunkiem, że nie jest zanieczyszczona. Na szczęście tutaj również z pomocą przychodzą nowe technologie, czyli baterie kuchenne z zaawansowanym systemem filtrowania. Takie baterie eliminują wszelkie zanieczyszczenia oraz posmak i zapach chloru.

Więcej szczegółowych informacji i wskazówek, jak zorganizować ekologiczny dom, można znaleźć w specjalnych opracowaniach, np. w infografice “Jak oszczędzać wodę?”.

Segregujmy odpady

Segregować odpady w kuchni można na różne sposoby. Oczywiście najpopularniejszym jest posiadanie kilku koszy, każdy na inny rodzaj odpadów, lub systemów do szafek i szuflad kuchennych. Coraz popularniejszą opcją jest też zakup młynków do odpadków. To nie tylko nowoczesna forma segregacji odpadów, ale również sposób na czystą kuchnię. Młynek do odpadów jest szybki i prosty w użyciu. Nadaje się do montażu w zlewozmywakach stalowych oraz granitowych. Za jego sprawą w mgnieniu oka pozbędziemy się odpadów organicznych. Wystarczy puścić strumień zimnej wody, uruchomić młynek i wrzucić odpady do otworu odpływowego. Wbudowana w młynek obrotowa tarcza rozdrabnia odpady, a resztki zostają spłukane przez wodę.

Organizacja strefy zlewu

W projekcie każdej kuchni najważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie kuchenki, lodówki oraz zlewozmywaka. Choć ze względu na wprowadzenie do naszych kuchni zmywarek, rola zlewozmywaka nieco się zmniejszyła, to jednak nadal strefa ta pozostaje najczęściej wykorzystywaną w kuchni. To sprawia, że to stanowisko robocze powinno zostać odpowiednio zaplanowane i zaaranżowane. Przede wszystkim komfort pracy zapewni nam odpowiednio dobrany zlew oraz bateria kuchenna. Obie te rzeczy nie powinny być jedynie funkcjonalne, ale również wizualnie dopasowane do wnętrza.

Zobacz:  Czy praca pozwala uniknąć otyłości?

Warto zadbać o lokalizację strefy zmywania. Jedną z lepszych i najchętniej wybieranych podczas projektowania kuchni jest strefa pod oknem. To bardzo dobry wybór ze względu na naturalne doświetlenie miejsca pracy. Widok na ogródek natomiast odpręża i sprawia, że praca staje się przyjemniejsza.

Porządek i organizacja gwarancją czystości w kuchni

Dobrze zorganizowana kuchnia to gwarancja naszego sukcesu. Szafki kuchenne zaprojektowane z myślą o przechowywaniu i segregowaniu nawet najmniejszych rzeczy pozwolą nam zaoszczędzić czas na szukanie niezbędnych narzędzi pracy. Bardzo ważna jest również organizacja strefy zmywaka, o czym często zapominamy. Jakie produkty mogą nam pomóc utrzymać w czystości strefę zmywania?

Ociekacze i maty

W zależności od tego, jaki posiadamy zlew w kuchni, niektóre modele wyposażone są w ociekacz, a inne nie. A nawet jeśli mamy zlewozmywak z ociekaczem, często jest on zbyt mały, niefunkcjonalny i nieporęczny, dlatego warto zainwestować w dodatkowy. Maty i ociekacze przenośne są bardzo wygodne w użyciu, a przy tym niezwykle designerskie. Co więcej, nie zajmują dużo miejsca, a gdy są niepotrzebne można je po prostu schować.

Dozowniki na płyn do naczyń oraz organizer do zlewu

Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była uporządkowana i czysta, zadbajmy również o to, by przy zlewie pojawił się estetyczny dozownik na płyn do mycia naczyń. Modnym i praktycznym rozwiązaniem są dozowniki w zabudowie. Rozwiązanie to pozwala także zrezygnować z plastikowych butelek, które są mało ekologiczne. Organizery zaś pomogą uporządkować takie akcesoria, jak gąbka czy ściereczka do naczyń. Niektóre wersje możemy powiesić na rancie zlewu.

Krótko o domowych sposobach na czystą kuchnię

środki czyszczące w ekologicznej kuchniEkologiczna kuchnia kocha naturalne środki czystości, dlatego teraz kilka słów właśnie o naturalnej pielęgnacji kuchni. To miejsce, ze względu na to, że służy do przygotowania posiłków i ich spożywania, powinno być w jak najmniejszym stopniu skażone chemią. Na ratunek kuchni na szczęście przychodzą naturalne środki czyszczące, które możemy przygotować sami w zaciszu domowym i z tego, co mamy pod ręką.

Przykładowo, jeśli chcemy pozbyć się tłuszczu z kuchenki gazowej lub elektrycznej, wystarczy przetrzeć zabrudzenia pastą z sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru. Chcąc natomiast usunąć kamień z czajnika, wykorzystajmy ocet lub cytrynę. Jedną połowę czajnika zalewamy wodą, a drugą octem i gotujemy. Po zagotowaniu wylewamy roztwór i ponownie nastawiamy czajnik, ale już tylko z wodą, by pozbyć się resztek octu.


Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko z bloga Łazienka Plus.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz