piekące oczy

Jak poradzić sobie z piekącymi oczami?

Uczucie piekących oczu to dość popularne zjawisko. Może występować samodzielnie lub razem z innymi, podobnymi objawami. Przyczyna jest najczęściej bardzo prosta, a sam stan nie wymaga interwencji lekarskiej, ale czasami zdarza się, że piekące oczy to symptom poważnego schorzenia. Jakie są zatem przyczyny pojawiających problemów piekących oczu?

Dlaczego oczy pieką?

Jak to często w takich sytuacjach bywa, trudno jest wskazać jedną przyczynę. Czynników niekorzystnie wpływających na kondycję oczu i powodujących ich szczypanie jest bowiem bardzo dużo. Zaliczają się do nich:

  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenie powietrza, intensywnie działająca klimatyzacja lub ogrzewanie, silny wiatr, duże natężenie pyłków lub nawet sierści zwierząt (alergeny);
  • substancje drażniące – przede wszystkim chemiczne, takie jak np. chlor znajdujący się w wodzie, basenowej i kranowej oraz kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji skóry oraz włosów;
  • soczewki kontaktowe – najczęściej nieprawidłowo dopasowane lub zbyt długo noszone;
  • bakterie i wirusy – odpowiedzialne zarówno za stany zapalne w obrębie oczu, jak i grypę lub przeziębienie;
  • promieniowanie ultrafioletowe – narażenie oczu na zbyt długi lub intensywny kontakt z promieniowaniem UV może spowodować uszkodzenie rogówki, potocznie nazywane „okiem spawacza”.

Jak już wspominaliśmy, pieczenie oczu może być niegroźnym objawem, który ustanie na chwilę po oczyszczeniu oczu lub przerwaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym. Zdarza się jednak, że pieczenie stanowi objaw poważnego stanu chorobowego. Najczęściej jest to zapalenie błony śluzowej, syndrom suchego oka i trądzik różowaty. Z problemem tym równie często borykają się alergicy, szczególnie w okresie wzmożonej obecności potencjalnych alergenów. Jeśli poza pieczeniem oczu zauważasz inne objawy (swędzenie, opuchnięcie powiek, wzmożoną produkcję wydzieliny ocznej), koniecznie skonsultuj się z okulistą.

Jak złagodzić pieczenie oczu?

Jeśli pieczenie oczu jest jedynym niepokojącym Cię problemem, możesz zwalczyć go samodzielnie. Wystarczy, że, przynajmniej mniej więcej, znasz jego przyczynę. Jeśli jest nią drażniący środek chemiczny, który przypadkiem dostał się do oczu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest przepłukanie ich wodą. W przypadku reakcji alergicznych przydatne okażą się krople do oczu, dedykowane temu właśnie problemowi. Krople, czyli „sztuczne łzy” to także świetna broń w walce z syndromem suchego oka. Za najlepsze uznaje się te, pozbawione substancji konserwujących, które mogą wykazywać działanie drażniące – a tego przecież chcesz uniknąć. Pomocne okazują się również chłodne okłady. Zadbaj też o swoją dietę – wzbogać ją o witaminę A, C i E, cynk, selen i miedź, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz większą ilość regularnie spożywanej wody. To wesprze warstwę lipidową oraz wodną filmu łzowego, którego pogorszona jakość bardzo często odpowiada właśnie za problem piekących, szczypiących oczu. Zdecydowanie warto wyposażyć się również w okulary lub soczewki kontaktowe z filtrami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed promieniowaniem UVA i UVB.

Zobacz:  Zdrowe pokarmy dla zdrowego wzroku

Piekące oczy u osób, korzystających z soczewek kontaktowych

Osoby, które często korzystają z soczewek kontaktowych powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację oraz higienę oczu. Mimo stale ulepszanych materiałów i technologii, z jakich tworzone są szkła kontaktowe, nadal zbyt rzadkie lub niedokładne oczyszczanie może znacząco pogarszać ich jakość i powodować groźne zapalenia w obrębie oczu. Zapalenia, których jednym z objawów są właśnie piekące oczy. Jeśli więc korzystasz z soczewek kontaktowych, pamiętaj o pielęgnowaniu ich przy użyciu polecanych, renomowanych płynów, najlepiej wzbogaconych o prowitaminę B5 – komponent dodatkowo wzmacniający i regenerujący rogówkę.


Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz