pielęgnacja soczewek kontaktowych

Jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe?

Chcąc w odpowiedni sposób skorygować wadę wzroku, powinniśmy przede wszystkim udać się do lekarza specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę, a następnie przedstawi nam potencjalne metody jej korekcji. Jedną z nich są soczewki kontaktowe. Za ich pomocą w prosty sposób przywrócimy należytą pracę narządu wzroku. Aby spełniały w pełni wszystkie swoje funkcje, musimy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących ich użytkowania. Szczególnie ważne są porady związane ze stosowaniem płynów czyszczących i pielęgnujących, które stosujemy wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na soczewki wielokrotnego użytku.

Przechowywanie płynu pielęgnacyjnego

Najważniejszą zasadą związaną z prawidłowym korzystaniem z tego typu produktów jest kategoryczny zakaz używania dawki płynu więcej niż jeden raz. Wszelkie drobnoustroje i innego rodzaju zanieczyszczenia mogą bowiem po ponownym użyciu przenieść się na powierzchnie soczewek, co może doprowadzić do podrażnienia oka. Niezwykle istotne jest także to, aby buteleczkę z płynem dokładnie zamykać. Narażając preparat na wpływ czynników zewnętrznych możemy doprowadzić do jego zanieczyszczenia, co uniemożliwia jego dalsze użytkowanie. Płyny pielęgnacyjne powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej – umieszczanie ich w lodówce jest złym pomysłem.

Pozostałe czynniki o negatywnym wpływie

Spore znaczenie ma także to, abyśmy nie próbowali przelewać całości płynu do innego pojemnika. Straci on przez to swoje właściwości, może zostać także zanieczyszczony. Nie powinniśmy także mieszać dwóch płynów ze sobą, ponieważ każdy produkt jest inny. Ich wymieszanie sprawi, że staną się bezużyteczne.
Należy pamiętać również o kilku podstawowych zasadach, takich jak chociażby nieużywanie płynów po dacie ważności, przechowywanie ich z dala od dzieci czy nienarażanie ich na nadmierny wpływ ciepła. Wszystkie te zasady są niezwykle istotne. Trzymanie się ich pozwoli nam korzystać z wszelkich właściwości płynów, a także zapobiec licznym dolegliwościom, które mogą dotknąć naszych oczu.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. Nowy 18 października 2016 at 12:41 - Reply

    Wszystkie soczewki poza tymi jednodniowymi wymagają od nas pielęgnacji. Używając przenoszonej soczewki narażamy się na groźne infekcje, a myjąc je przy pomocy wody z kranu narażamy się na osadzenie na jej powierzchni wirusa Acanthamoeba, który może spowodować nawet ślepotę….

    Moderacja autora komentarza, proszę podawać imię lub nick zamiast frazy kluczowej – Redakcja Zdrowemysli.pl

Zostaw komentarz