Czeka Cię lot samolotem? Zobacz, jak zadbać o swoje oczy w trakcie podróży!
Dla niektórych lot samolotem to atrakcja i niezapomniane przeżycie. Inni traktują taką podróż jako niezbyt przyjemną konieczność – radość z unoszenia się nad ziemią mogą odebrać dolegliwości związane ze wzrokiem. Dyskomfort oczu spowodowany suchym powietrzem w kabinie samolotu dotyka wielu podróżujących. Na szczęście istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu – zobacz, jak poradzić sobie ze zmęczonymi oczami.
Spis treści
Dlaczego nasze oczy męczą się w trakcie podróży?
Powietrze wydobywające się z nadmuchów umiejscowionych ponad głowami pasażerów zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem wzroku. Chociaż zapewnia komfort termiczny, to zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Kiedy gałka oczna nie jest nawilżana przez łzy, staje się wrażliwa, piekąca i wyraźnie zaczerwieniona. Podrażnienie oka jest odczuwalne z każdym mrugnięciem i nie daje o sobie zapomnieć przez kilka godzin lotu. Sytuacja może stać się jeszcze gorsza – niektórzy pasażerowie skarżą się na obrzęk oraz ból rogówki, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaburzeń widzenia.
Większość problemów z oczami jest powodowana przez suche powietrze w samolocie, a nieliczne przypadki są związane z zanieczyszczeniami występującymi w kabinie lub podrażnieniami, które pojawiły się jeszcze przed wejściem do samolotu. Niestety, nic nie wskazuje na to, by warunki podróży w najbliższym czasu miały ulec zmianie. Z tego powodu warto stosować środki zapobiegawcze, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z podrażnieniem rogówki.
Jak poradzić sobie z pieczeniem oczu?
Zmęczenie wzroku to częsty problem towarzyszący długiej podróży. Żeby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, najlepiej ograniczać czas spędzony przed ekranem smartfona oraz laptopa. Podczas pracy lub oglądania filmu warto robić sobie krótkie, ale częste przerwy. Kilkugodzinne czytanie książki może negatywnie wpływać na komfort widzenia. Kabinowe światło zazwyczaj nie jest przystosowane do lektury – szczególnie jeśli w samolocie panuje półmrok. W takim przypadku należy korzystać ze specjalnych lampek znajdujących się w panelu nad głową pasażera.
Ćwiczenia zapobiegające zmęczeniu oczu
Podczas podróży można wykonywać proste ćwiczenia, które przyniosą ulgę zmęczonym oczom:
- Pomocny okazuje się spacer po samolocie – oczywiście tylko wtedy, gdy można swobodnie wstać z fotela.
- Przynajmniej raz na godzinę warto skupić wzrok na obiektach znajdujących się daleko, a następnie powrócić do przedmiotów umiejscowionych bardzo blisko – taką czynność należy powtórzyć kilka razy.
- Najprostszym sposobem na rozluźnienie zmęczonych oczu jest przymknięcie powiek – dzięki temu film łzowy będzie się skuteczniej rozprowadzał po rogówce.
Suche oczy w samolocie – co przyniesie ulgę?
Podróżnicy, którzy już doświadczyli zespołu suchego oka oraz pasażerowie rozpoczynający swoją przygodę z lataniem mogą zaopatrzyć się w sztuczne łzy – należy je aplikować raz na jakiś czas. Najlepiej robić to w momencie, gdy czujemy, że nasze oczy potrzebują dodatkowego nawilżenia. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny rozważyć, czy zakładanie ich na długi lot samolotem na pewno jest konieczne. Suche powietrze może powodować podrażnienia gałki ocznej, dlatego warto zastąpić soczewki okularami – przynajmniej na kilka godzin. Mało znanym, jednak skutecznym trikiem dla podróżników jest picie dużej ilości wody. Częste popijanie kilku łyków płynu nawodni organizm i ograniczy dyskomfort związany z przesuszeniem gałki ocznej. Najlepiej przyjmować około 250 ml wody na każdą godzinę lotu.
Wylatujesz do ciepłych krajów? Uważaj na swoje oczy!
Zadbanie o swoje oczy w kabinie samolotu jest niezwykle ważne, jednak ochrona wzroku w kraju będącym celem podróży ma takie samo znaczenie. Turyści często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zagrożeń czyha na nich w ciepłych, tropikalnych krajach. Na rajskich terenach bytuje sporo patogenów, które występują wyłącznie w ciepłym klimacie. Nieostrożni turyści mogą zachorować m.in. na:
- onchocerkozę,
- loajozę,
- gnatostomozę,
- trypanosomozę,
- jaglicę.
Większość z tych chorób jest wywoływana przez pasożyty, owady lub bakterie. Najlepszą ochroną przed wspomnianymi zagrożeniami jest zachowanie higieny, stosowanie preparatów odstraszających insekty oraz zadbanie o zdrowy wzrok. Sztuczne łzy mogą przydać się także w ciepłym klimacie, gdzie powietrze jest suche i gorące. Oprócz nawilżania rogówki warto pamiętać o higienie powiek oraz rzęs – podczas codziennej toalety najlepiej przecierać je sterylnymi chusteczkami, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące.
Okulary przeciwsłoneczne – must have każdego podróżnika
Podczas wakacji w słonecznych krajach nie można zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych. Szkła z filtrem UV powinny towarzyszyć turyście w każdym miejscu, gdzie jest gorąco i słonecznie. Ważne, by okulary pochodziły z zaufanego salonu optycznego (patrz KODANO Optyk), a nie lokalnego straganu z pamiątkami. Przyciemniane soczewki bez filtra sprawiają, że nasze oczy są narażone na zwiększoną dawkę promieniowania UV, co przynosi odwrotny skutek i grozi uszkodzeniem wzroku – na przykład bolesnym zapaleniem rogówki. Najlepiej wybierać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 3. kategorii, który stanowi optymalną ochronę oczu podczas słonecznych dni.
Wyprawa samolotem często wiąże się ze stresem – wielu turystów źle znosi dyskomfort spowodowany długą podróżą. Na szczęście można ograniczyć nieprzyjemne następstwa lotu. Wystarczy dobrze przygotować się do wyjazdu. Osoby, które spakują do bagażu podręcznego nawilżające krople do oczu, okulary, sterylne chusteczki oraz butelkę wody zdecydowanie łatwiej zniosą trudy podróży.
Od redakcji:
Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji – w tym przypadku okulisty. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.
Opublikuj komentarz