Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Większość współcześnie aplikowanych i sprzedawanych soczewek kontaktowych stanowią soczewki miękkie. Każdy użytkownik soczewek powinien zostać przeszkolony z użytkowania ich w trakcie pierwszej aplikacji u specjalisty. O ile zakładanie można wyćwiczyć w domu, o tyle zdejmowanie bezwzględnie musi zostać opanowane w czasie pierwszej wizyty. Jest to warunek konieczny ze względów bezpieczeństwa, tak aby użytkownik mógł sam w każdej chwili zdjąć soczewki, chociażby w przypadku dostania się pod nią zanieczyszczenia.  Z czasem każda osoba wypracowuje sobie własny sposób manipulacji soczewkami, natomiast schemat postępowania zawsze pozostaje ten sam.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek w kilku krokach:

  • Zawsze, przed każdym dotknięciem soczewek kontaktowych należy umyć ręce. Do mycia polecane są mydła bez środków nawilżających, które mogą zanieczyścić soczewkę. Ręce należy wytrzeć do sucha ręcznikiem bezpyłowym. 
  • Soczewkę należy wyjąć z opakowania, umieścić na palcu i uważnie obejrzeć. Powinna być ona czysta, o równych brzegach i bez śladów uszkodzeń. Gdy soczewka jest na właściwej stronie, wówczas ma kształt miseczki, w przeciwnym wypadku bardziej przypomina talerz, z wywiniętymi brzegami. Niektórzy producenci umieszczają również znaczniki na brzegach, ułatwiające rozpoznanie właściwej strony soczewki kontaktowej.
  • Soczewkę można przepłukać zaleconym płynem do soczewek, a następnie umieścić na opuszku suchego palca. Zakładanie powinno się zaczynać zawsze od tego samego oka. Należy mocno przytrzymać palcami powieki i przycisnąć soczewkę do oka, tak żeby się przykleiła do jego powierzchni. W przypadku soczewki miękkiej można umieścić ją bezpośrednio na rogówce lub na twardówce (białej części oka), wówczas po kilku ruchach gałki ocznej powinna się sama przesunąć na rogówkę. Jeśli nie, to można lekko palcem nasunąć soczewkę na rogówkę. Należy uważać, żeby w trakcie zakładania nie zadrapać rogówki – dlatego też paznokcie powinny być krótkie i zaokrąglone. Czasem, aby zapobiec zwinięciu się soczewki w trakcie nakładania, może zajść konieczność naciągnięcia górnej powieki na soczewkę.
  • Jeśli pod soczewkę kontaktową dostaną się pęcherzyki powietrza, łatwo można je usunąć lekko przesuwając soczewkę na twardówkę i pozwalając,  by sama wróciła na miejsce. Taki zabieg powinien usunąć uczucie dyskomfortu, natomiast jeśli to nie pomaga, to należy soczewkę zdjąć, obejrzeć i przepłukać płynem w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń. 
  • Aby zdjąć soczewkę kontaktową, należy przesunąć ją na skroniową lub dolną część twardówki i ruchem szczypiącym ująć między dwa palce. Można również zastosować ruch szczypiący bez przesuwania soczewek, natomiast w ten sposób istnieje większe ryzyko zadrapań rogówki. Inną metodą jest uciśnięcie brzegów powiek w taki sposób, żeby ich nacisk na soczewkę wtłoczył pod nią pęcherzyk powietrza, wyrzucający soczewkę na zewnątrz. Po zdjęciu należy soczewkę wyrzucić (w przypadku soczewek jednodniowych) lub przeprowadzić odpowiednie czynności pielęgnacyjne (w przypadku soczewek systematycznej wymiany).
Zobacz:  Jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe?

Czy wiesz, że…?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych można przeprowadzić również za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonej pęsety (patrz https://kodano.pl/peseta-do-soczewek.html). Ułatwia ona zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych osobom z dłuższymi paznokciami. Pęsety znajdują się również w zestawach podróżnych do soczewek kontaktowych, i mimo, że ich używanie nie zwalnia z umycia rąk przed dotknięciem soczewek, to jest to bardziej higieniczny sposób manipulacji nimi w warunkach polowych.

W takim przypadku zakładając soczewkę należy umieścić ją na końcu pęsety i delikatnie nałożyć na centralną część oka. Podczas zdejmowania z kolei przykłada się pęsetę do soczewki, delikatnie ją przyciska i zsuwa z oka. Końce pęsety są zabezpieczone delikatnym silikonem, ale i tak ze względów bezpieczeństwa należy pamiętać, żeby nie przykładać jej bezpośrednio do powierzchni oka. Soczewki również nie należy zbyt mocno ściskać pęsetą, aby jej nie uszkodzić, natomiast uchwyt powinien być na tyle mocny, żeby soczewka nie wypadła z pęsety. Warto spróbować tego sposobu w domu, zanim spróbuje się go wykorzystać np. na wyjeździe.

Warto pamiętać:

  • Zawsze umyj ręce przed dotknięciem soczewek kontaktowych.
  • Warto wyrobić sobie nawyk zakładania i zdejmowania soczewek zaczynając zawsze od tego samego oka.
  • Makijaż nakłada się po założeniu soczewek kontaktowych, z kolei demakijaż przeprowadza się po ich zdjęciu.
  • W czasie korzystania z soczewek kontaktowych warto zrezygnować z tłustych kosmetyków.
  • Jeśli po założeniu soczewek odczuwa się dyskomfort, to warto spróbować je przesunąć, w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza. Jeśli to nie pomoże, to należy soczewki zdjąć, wypłukać i spróbować założyć je ponownie. Dalsze odczuwanie dyskomfortu powinno być sygnałem, że należy odwiedzić specjalistę. 
  • Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń specjalisty dotyczących pielęgnacji i harmonogramu wymiany soczewek kontaktowych.

W odmienny sposób, zwłaszcza jeśli chodzi o zdejmowanie, postępuje się w przypadku sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych (RGP), natomiast jest to nieco odmienny rodzaj korekcji, który wymaga osobnych procedur, ustalanych indywidualnie ze specjalistą.




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating