sen i kawa

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Sen jest podstawą ludzkiej egzystencji. Musimy się wysypiać, by nasz organizm miał czas na zregenerowanie się i nabranie sił. Często zdarza się jednak, że dokucza nam bezsenność, albo, że pomimo długiego snu, wstajemy zmęczeni. Co zrobić, by sen był efektywny i przynosił nam same korzyści?

Odpowiednie miejsce do spania

Po pierwsze – aby się wysypiać, trzeba mieć wygodne łóżko. O komforcie spania w największej mierze decyduje rodzaj materaca. Współcześnie na rynku dostępne są modele ergonomiczne, które w najlepszy sposób dopasowują się do kształtu ciała człowieka, zapewniając optymalne podparcie mięśni i odciążenie kręgosłupa. Wybierzmy materac, który podpiera ciało w okolicach głowy, barków i bioder. Nie wybierajmy miękkiego materaca, bo śpiąc na takim, będziemy rano odczuwać ból każdego mięśnia, im materac twardszy, tym zdrowszy zapewni nam sen.

Poza materacem, równie ważny jest dobór odpowiedniej pościeli. Zwłaszcza poduszka musi mieć odpowiednią wielkość i być odpowiednio wyprofilowana, tak, aby w prawidłowy sposób podpierać głowę, odciążając odcinek szyjny kręgosłupa. Nabycie poduszki korekcyjnej zapewni nam zdrowy sen, a jednocześnie zapobiegnie nawracającym migrenom i sztywnieniu karku w ciągu dnia. Kołdra, której używamy do spania, musi być odpowiedniej grubości oraz przepuszczać powietrze. Zbyt gruba pościel sprawi, że będzie nam gorąco i szybko się spocimy, zbyt cienka może stać się przyczyną przeziębienia.

Czego nie robić przed snem?

Czasami zdarza się tak, że pomimo zmęczenia, nie potrafimy zasnąć. Często winą za ten stan rzeczy należy obarczyć ostatnią godzinę przed udaniem się na spoczynek. To, co robimy, zanim położymy się do łóżka, ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Zaleca się, aby przed snem nie oglądać filmów akcji i nie słuchać głośnej, energicznej muzyki. Jeśli potrzebujemy rozrywki, lepiej jest puścić muzykę relaksującą, albo poczytać książkę. Nie zaleca się wykonywania przed snem ćwiczeń fizycznych, intensywnej pracy, ani spożywania posiłków – wszystkie te czynności bardzo nas rozbudzają, powodując, że ciężko jest później zasnąć.

Zobacz:  Wycieczki last minute - jak znaleźć dobre i tanie oferty?

Otoczenie ma znaczenie

Naukowo dowiedziono, że otoczenie, w którym śpimy, ma ogromny wpływ na jakość wypoczynku. W sypialni nie powinno być telewizora, ściany i meble powinny mieć jasne, neutralne kolory, pomieszczenie powinno być ciche i przytulne. W takich warunkach z pewnością łatwiej się zasypia i zapewniamy sobie spokojny sen. Jeśli mamy mieszkanie wyraźnie podzielone na strefę dzienną i nocną, organizm z czasem przyzwyczaja się do funkcji poszczególnych pomieszczeń, a wtedy wystarczy wejść do sypialni, by poczuć napływające wyciszenie i senność.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. Ozi 27 czerwca 2016 at 16:27 - Reply

    Zgodzę się z tym w 100%. Sypialnia powinna być wolna od rzeczy, które nie pozwalają nam się zrelaksować. A łóżko to już podstawa.

Zostaw komentarz