jazda na rowerze obuwie

Jakie obuwie do biegania, a jakie do roweru?

W ostatnich latach aktywność fizyczna stała się modnym sposobem na życie. Za pomocą sportu dbamy o zdrowie oraz o zgrabną sylwetkę. Rower i jogging to bardzo często wybierane dyscypliny sportowe. Podczas kompletowania stroju zawsze pojawia się jeden podstawowy dylemat: jakie buty wybrać?

Buty do biegania – najważniejsze cechy

Buty, w których będziemy biegać, muszą posiadać kilka cech, które zapewnią nam bezpieczne i wygodne użytkowanie. Przede wszystkim muszą być dobrze dopasowane do nogi, nie mogą ani uwierać, ani być zbyt luźne. Ponadto, warto uwzględnić, że jogging uprawia się niezależnie od warunków pogodowych, trzeba więc nabyć obuwie z materiału wodoodpornego, które sprawi, że nawet biegnąc w deszczowy dzień, będziemy mieć suche skarpety. Jednocześnie należy zadbać o to, by buty pozwalały stopom oddychać i aby odprowadzały pot na zewnątrz. Pamiętajmy, by wybrać obuwie z podeszwą, zapewniającą odpowiednią przyczepność do podłoża – to uchroni nas przed groźnym w skutkach poślizgnięciem się.

Buty do biegania dobierz do podłoża

Obuwie do biegania należy dobrać odpowiednio do podłoża, po którym zamierzamy biegać. Warto wiedzieć, że bieganie po utwardzonej nawierzchni, takiej jak parkowa szosa, czy chodnik przed domem, bardzo obciąża stawy kolanowe, niezbędne są więc buty, które zapewnią odpowiednią amortyzację. Z drugiej strony, biegnąc wśród leśnych ścieżek, częściej nasza stopa narażona jest na kontakt z wystającymi korzeniami, czy twardymi kamykami, w takiej sytuacji należy rozejrzeć się za obuwiem do biegania, którego podeszwa pozwoli na wygodny bieg bez uczucia bólu. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie – można wybrać uniwersalne buty do biegania, odpowiednie dla każdego typu nawierzchni. To rozwiązanie uznawane jest jednak w środowisku biegaczy za mało profesjonalne – w myśl zasady, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest…do niczego.

Zobacz:  Zdrowe SPA w domowym zaciszu - jak je przygotować? (Infografika)

Buty na rower – na co zwracać uwagę?

Większość osób, rekreacyjnie jeżdżących na rowerze uważa, że zwykłe sportowe obuwie w zupełności wystarczy. Tak naprawdę, stosując zwykłe buty do jazdy na rowerze, nie tylko szybciej je zniszczymy, ale i zwiększamy ryzyko wypadku, lub wystąpienia kontuzji stopy. Obuwie do jazdy na rowerze przede wszystkim musi posiadać grubą, wytrzymałą na obciążenia podeszwę. To nie tylko zapewni nam trwałość obuwia i możliwość użytkowania go przez wiele lat, ale także poprawi efektywność pedałowania. Równie ważna jest odpowiednia wysokość obuwia, buty na rower nie mogą być zbyt wysokie, aby nie utrudniać ruchu kostki oraz nie powodować otarć. Jeśli nie wiemy, jakiego typu zapięcie wybrać, wyobraźmy sobie, co stanie się, gdy sznurówki wkręcą nam się w pedał. Bezpieczniejszym rozwiązaniem z pewnością będzie model zapinany na rzepy, lub posiadający specjalne, wsuwane do środka buta sznurówki. Nie zapominajmy o właściwej wentylacji stóp – zwróćmy uwagę, czy materiał, z którego wykonana jest górna część butów, jest odpowiednio przewiewny.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz