Ekspozycja na słońce jest groźna nie tylko dla skóry, ale również dla oczu. Ludzki organizm nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego skóra potrzebuje ochrony – w postaci chemicznego filtra w kremie oraz mechanicznej bariery dla oka, jaką stanowią okulary przeciwsłoneczne. Nie powinno się o tym zapominać szczególnie w przypadku dzieci i niemowląt. Ich oczy są delikatniejsze i przepuszczają znacznie więcej promieni ultrafioletowych do rogówki i siatkówki niż oczy dorosłych. Zobacz, jak wybrać okulary dla dzieci, aby zapewniały im skuteczną ochronę.
- Promieniowanie słoneczne – w szczególności UVA – ma destrukcyjny wpływ na zdrowie oczu dzieci. Promieniowanie UV może powodować światłowstręt, ból, łzawienie, ale również zaćmę korową, skrzydlika, raka skóry wokół narządu wzroku, uszkodzenie struktur takich jak rogówka, czy siatkówka.
- Najważniejszym parametrami okularów przeciwsłonecznych dla dzieci są filtr UV oraz klasa przepuszczalności promieni słonecznych.
- Przy wyborze okularów dla dzieci weź pod uwagę również ich wygląd, materiał wykonania oraz dodatkowe właściwości soczewki okularowej.
Spis treści:
- Dlaczego Twoje dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?
- Parametry szkieł okularów przeciwsłonecznych dla dzieci
- Praktyczne i wygodne. Jakie powinny być oprawki dziecięcych okularów przeciwsłonecznych?
- Przykłady interesujących modeli okularów przeciwsłonecznych dla dzieci
Spis treści
Dlaczego Twoje dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne?
Szacuje się, że przed ukończeniem pierwszego roku życia przez dziecko jego oczy mogą pochłaniać nawet 90% szkodliwego promieniowania UVA. Niestety, wartość ta nie spada znacząco u starszych dzieci – narząd wzroku kształtuje się do późnego wieku nastoletniego. W przypadku najmłodszych dzieci szkodliwość promieniowania można ograniczyć poprzez unikanie ekspozycji na słońce w godzinach jego najintensywniejszego działania czy zakładanie czapki z daszkiem. Kilkulatki i starsze pociechy potrzebują jednak okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
Zaniedbania w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt pomagają zapobiegać:
- zapaleniom spojówek;
- poparzeniom rogówki i spojówki – nie tylko mogącym upośledzić prawidłowy rozwój gałki ocznej i trwale uszkodzić siatkówkę, ale również bardzo bolesnym;
- uszkodzeniom rogówki;
- uczuciu piasku pod powiekami;
- nadmiernym łzawieniem;
- bólem, pieczeniem;
- ubytkom nabłonka.
Brak właściwej ochrony może mieć również długotrwałe skutki. Nadmierna ekspozycja oczu na słońce może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń jak zaćma lub zwyrodnienie plamki żółtej. Ochrona oczu już od najmłodszych lat życia dziecka jest więc kluczowa.
Parametry szkieł przeciwsłonecznych okularów dla dzieci
Barwione soczewki w okularach przeznaczonych dla niemowląt i starszych dzieci nie są gwarancją ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Tego rodzaju szkła nie zatrzymują promieniowania UV, a jedynie ograniczają dopływ światła. Mogą więc przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego. W takiej sytuacji źrenice oka rozszerzają się, przez co jeszcze więcej promieniowania ultrafioletowego dociera do oka.
Wyróżnić można dwa rodzaje filtra UV – UV400, który blokuje promieniowanie dla zakresu fal do 400 nanometrów oraz UV350, który blokuje długość fali do 350 nanometrów. Aby skutecznie chronić oczy dzieci, należy więc wybierać wyłącznie okulary z odpowiednimi filtrami UV. Przyjmuje się, że dziecięce okulary powinny mieć filtr o wartości 400. Tylko w takich przypadkach zatrzymują one 100% szkodliwego promieniowania, pod warunkiem że są to okulary przeciwsłoneczne z atestem. Masz wtedy pewność, że zastosowany filtr jest skuteczny.
Warto zapoznać się z klasą/kategorią przepuszczalności promieni słonecznych w okularach. Dzieli się je na:
- klasa 0 – bardzo delikatne barwienie, prawie przezroczyste;
- klasa 1 – delikatne barwienie;
- klasa 2 – średnie zabarwienie szkieł;
- klasa 3 – mocniejsze barwienie od klasy 2, najczęściej występujący w okularach przeciwsłonecznych;
- klasa 4 – bardzo mocne barwienie szkieł.
Praktyczne i wygodne. Jakie powinny być oprawki dziecięcych okularów przeciwsłonecznych?
Pamiętaj, że dziecko nie będzie nosiło okularów, jeśli te będą je uciskać, zsuwać się lub po prostu się nie spodobają. Przy wyborze okularów weź pod uwagę nieco więcej kwestii, w tym:
- materiał wykonania szkieł – dla bezpieczeństwa swojego dziecka wybierz te nietłukące; tego typu soczewki po uderzeniu lub upadku nie rozpadną się na małe kawałeczki, które mogą uszkodzić oko;
- jakość widzenia – dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z polaryzacją, które zapobiegają powstawaniu oślepiających odblasków i zapewnią przejrzyste widzenie;
- dopasowanie oprawek – zwróć uwagę na to, czy noski i zauszniki dobrze przylegają do twarzy dziecka i nie uciskają go lub nie są za luźne;
- materiał wykonania oprawek – najlepiej postawić na lekki, ale elastyczny materiał, który będzie się wyginać podczas ruchu, a następnie powróci do pierwotnego kształtu. Zwróć też uwagę na to, czy do wytworzenia oprawek nie wykorzystano szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A (BPA).
Nie pomijaj też estetyki okularów. Dla Ciebie jako rodzica być może nie jest to najważniejsza cecha okularów przeciwsłonecznych, ale dla dzieci ma ogromne znaczenie. Co więcej, ciekawie wyglądające i modne modele mogą być bardzo skutecznym elementem procesu przyzwyczajenia dziecka do noszenia okularów korekcyjnych.
Przykłady interesujących modeli okularów przeciwsłonecznych dla dzieci
Producenci okularów dziecięcych dbają o ich szeroką ofertę. Co najważniejsze, asortyment przystosowany jest do wszystkich grup wiekowych. Znajdziesz w nim i kolorowe okulary z motywami bajkowymi dla najmłodszych, i wymyślne modele dla starszych pociech, i „dorosłe” oprawki dla nastolatków. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę tych najczęściej wybieranych przez naszych klientów.
- Prostokątne okulary dla dzieci marki Carrera – to doskonały wybór dla nieco starszych dzieci i nastolatków. Efektowny wygląd podkreślają niecodzienny kolor lustrzanych szkieł i grube oprawki z plastiku;
- Bajkowe okulary Moretti Kids – okulary z polaryzacją zaprojektowane z myślą o najmłodszych wielbicielkach bajki o kopciuszku. Ciekawą stylistykę uzupełnia elastyczny i wytrzymały materiał oprawek. To świetne okulary na start!;
- Okulary z gumką Disney – idealna propozycja dla najmłodszych i bardzo ruchliwych pociech. Elastyczna gumka chroni okulary przed zsuwaniem się i przypadkowym zgubieniem. Dzieciom z pewnością spodoba się wyrazisty kolor i nadruk z Kubusiem Puchatkiem;
- Niebieskie okulary Polaroid w wersji dziecięcej – wykonane z miękkiego plastiku, okulary tego producenta są niezwykle wytrzymałe i wygodne. Dzięki polaryzacji zapewniają dzieciom doskonałe widzenie;
- Złote dziecięce okulary przeciwsłoneczne marki Ray-Ban – wzorowane na popularnych aviatorach, metalowe oprawki to wygodny wybór dla dzieci, które chcą naśladować dorosłą modę. Ich wyróżniającą cechą jest rzadko spotykany, lekko bordowy kolor szkieł.
Podobają Ci się wybrane okulary? To świetnie, ale nie zapomnij skonsultować zakupu ze swoją pociechą. Im bardziej trafisz w jej gust, tym większe prawdopodobieństwo, że okulary przeciwsłoneczne będą towarzyszyć Wam każdego dnia. W naszym sklepie znajdziesz ponad 100 różnorodnych modeli okularów przeciwsłonecznych!
Bibilografia:
- Czajkowski J. Grabowski R. “Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę”, Opthatherapy, Vol. 6/Nr 2(22)/2019 (s. 65-68)
- Lużyńska M. “Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV” Optyka, 4 (47) 2017
- Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A. “Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka” Prace Instytutu Elektrotechniki, zeszyt 244, 2010