okulary rowerowe rodzina

Jakie powinny być okulary rowerowe?

Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularnym sportem – i to bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. Widać to doskonale w niemal wszystkich polskich miastach – z roku na rok powstają kolejne kilometry ścieżek rowerowych, a każdej wiosny przestrzeń miejska zapełnia się amatorami dwóch kółek. Dzisiaj rower służy nie tylko do weekendowych wycieczek, ale także jest doskonałym środkiem transportu do szkoły bądź do pracy. Wzrasta też liczba amatorów sportów ekstremalnych – na górskich bądź leśnych szlakach pojawia się coraz więcej rowerzystów, którzy cenią sobie szybkość, wysiłek i przede wszystkim adrenalinę. I tu pojawia się podstawowa kwestia – każdy rowerzysta powinien zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, mający zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niezwykle ważne są okulary rowerowe, które ochronią nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem i odblaskami świetlnymi, ale także przed urazami, błotem, kurzem bądź owadami. Wybór okularów dla rowerzystów nie powinien być przypadkowy. Podczas ich zakupu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Ochrona przed promieniami UV

Okulary rowerowe – podobnie jak te dla kierowców – powinny być wyposażone w odpowiednie filtry UV. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się filtr 400, który ochroni oczy przed niemal każdym typem promieniowania. Warto zainwestować w okulary dobrej klasy, gdyż szkła pozbawione filtrów mogą spowodować wiele nieodwracalnych zmian, takich jak uszkodzenia rogówek, zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet zaćma.

Komfort i bezpieczeństwo jazdy

Jedne z podstawowych kwestii podczas jazdy na rowerze to bezpieczeństwo i wygoda. Te wymogi dotyczą także okularów, które nie powinny przeszkadzać w jeździe, ale znacząco podnosić jej komfort. Okulary przeznaczone dla rowerzystów powinny ściśle przylegać do twarzy, aby zapewnić ochronę nie tylko przed urazami, ale także pyłem, owadami i przenikającymi promieniami słonecznymi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na noski i zauszniki okularów – powinny być wykonane z elastycznego i dosyć miękkiego tworzywa, które zagwarantuje dobre dopasowanie do kształtu twarzy.

Zobacz:  Astygmatyzm - inne postrzeganie świata czy wada wzroku?

Polaryzacja – dodatkowa ochrona w okularach dla rowerzystów

Każdy amator sportów rowerowych doskonale wie, jak ważna w okularach jest powłoka polaryzacyjna. Powłoka tego typu nie tylko redukuje odblaski świetlne, ale także polepsza kontrast widzenia i chroni przed promieniami UV. Dzięki temu zapewnia komfortową jazdę i mniejsze zmęczenie oczu.

Rowerzysta z wadą wzroku

Szczególną uwagę na dobór odpowiednich okularów powinni zwrócić rowerzyści, którzy posiadają określone wady wzroku. W tym przypadku ważna jest zarówno ochrona oczu, jak i zapewnienie szkieł korekcyjnych. Najmniejszy problem mają rowerzyści używający soczewek kontaktowych – wystarczy, iż założą okulary przeciwsłoneczne. Natomiast rowerzyści korzystający ze szkieł korekcyjnych mają do wyboru kilka rozwiązań:

  • okulary rowerowe z wymiennymi szkłami – posiadają wewnętrzny adapter na szkła korekcyjne;
  • przyciemnione i barwione soczewki korekcyjne – umieszcza się je w wybranych oprawkach;
  • soczewki fotochromowe – przyciemniają się pod wpływem światła.

Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne nakładki przeciwsłoneczne na okulary korekcyjne, które umożliwiają ochronę przed naświetleniem, bez konieczności zdejmowania codziennych okularów.

Skąd czerpać inspirację na okulary rowerowe?

Każdy rowerzysta, któremu nie jest obce bezpieczeństwo i komfort jazdy, powinien każdorazowo zakładać okulary rowerowe. Ten element wyposażenia osoby jeżdżącej na rowerze nie jest jedynie modnym gadżetem, ale przede wszystkim produktem zapewniającym komfort widzenia, a tym samym wygodę i bezpieczeństwo.
Zapraszamy do zapoznania się z infografiką prezentującą wszystkie powyższe zalety okularów dla rowerzystów, wraz z przykładowymi okularami przeciwsłonecznymi z polaryzacją, które idealnie sprawdzą się dla każdego rowerzysty. Jest ona dostępna na stronie https://kodano.pl/okulary-na-rower.html oraz w formacie pdf (Okulary rowerowe – Infografika Kodano Optyk).


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz