przyczyny żółtych oczu

Jakie są przyczyny żółtych oczu?

Oczy mogą zmienić kolor na żółty w wyniku żółtaczki i innych chorób. Żółtaczka cechuje się żółtawym odcieniem skóry i białek oczu, czego przyczyną jest nadmierne stężenie bilirubiny we krwi. Bilirubina to żółty barwnik znajdujący się w żółci, płynie, który wątroba wytwarza, aby pomóc w trawieniu tłuszczów. Zbyt dużo bilirubiny we krwi może powodować wycieki do otaczających tkanek, takich jak skóra i oczy, co powoduje ich żółknięcie.

Przyczyny żółtaczki u noworodków

Żółtaczka jest bardzo powszechna u noworodków, ponieważ wątroba jest jeszcze w fazie dojrzewania. Bilirubina często gromadzi się szybciej, niż niedojrzała wątroba niemowlęcia może ją rozbić, co często powoduje wystąpienie żółtaczki. Oprócz żółtaczkowego zabarwienia skóry, jednym z najwyraźniejszych objawów żółtaczki u niemowląt jest żółknięcie oczu. Żółte oczy to tylko jeden objaw żółtaczki noworodków. Młodzi rodzice powinni również zwracać uwagę na następujące objawy:

  • żółtawa skóra,
  • brak energii,
  • drażliwość,
  • gorączka,
  • problemy z jedzeniem.

W przypadku wystąpienia tych objawów u noworodka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Większość przypadków żółtaczki u noworodków jest nieszkodliwa i rozwiązuje się samoistnie wraz z dojrzewaniem wątroby. Do zazwyczaj niegroźnych objawów ją powodującą należą:

  • Żółtaczka fizjologiczna – wiele noworodków cierpi na ten rodzaj żółtaczki z powodu wczesnego etapu rozwoju wątroby. Zwykle pojawia się między drugim a czwartym dniem życia dziecka.
  • Karmienie piersią – może powodować żółtaczkę, gdy dziecko nie otrzymuje wystarczająco mleka matki, aby usunąć bilirubinę z organizmu. Ten rodzaj żółtaczki zwykle ustępuje, gdy mleko matki się pojawi.
  • Pokarm dla niemowląt – czasami substancje zawarte w pokarmie dla niemowląt powodują zatrzymywanie się bilirubiny w jelitach noworodka, zamiast jej wydalania w stolcu. Ten rodzaj żółtaczki zwykle ustępuje po 12. tygodniu życia dziecka.

Przyczyny żółtaczki u noworodków wymagających dalszego leczenia

  • Żółtaczka związana z niezgodnością grup krwi – kiedy krew matki i płodu nie są zgodne, organizm matki może atakować czerwone krwinki płodu, gdy ten jest w łonie matki. Ponieważ przeciwciała matki niszczą czerwone krwinki dziecka przed urodzeniem, ten rodzaj żółtaczki może wystąpić już w pierwszym dniu życia.
  • Żółtaczka u wcześniaków – wcześniaki są najbardziej narażone na żółtaczkę ze względu na słabo rozwiniętą wątrobę. Wcześniaki mogą mieć bardziej zaawansowaną żółtaczkę lub żółtaczkę w połączeniu z innymi chorobami.
  • Zakażenia – niektóre infekcjebakteryjne, takie jak sepsa, mogą powodować żółtaczkę u noworodków.
  • Krwotok – wewnętrzne krwawienie może powodować żółtaczkę. Wcześniaki są szczególnie narażone na krwotoki.

Podczas gdy większość niemowląt ma łagodną do umiarkowanej żółtaczkę, występują też przypadki cięższe. Łagodna żółtaczka może ustąpić bez leczenia, a umiarkowana żółtaczka może być leczona fototerapią. W przypadkach bardzo ciężkiej żółtaczki lekarze mogą stosować transfuzję krwi. Pediatra będzie badał dziecko pod kątem żółtaczki podczas pierwszej wizyty kontrolnej.

Przyczyny żółtaczki u dzieci i dorosłych

U starszych dzieci i dorosłych żółte oczy często wskazują na poważniejszy problem, ponieważ żółtaczka nie jest częsta w tych grupach wiekowych. W przeciwieństwie do żółtej skóry, która może wystąpić w wyniku spożywania zbyt dużej ilości żółtych i pomarańczowych warzyw, żółte oczy są prawie zawsze oznaką żółtaczki. Żółte oczy i żółtaczka u starszych dzieci i dorosłych zwykle wskazują na podstawowy problem medyczny. Istnieją trzy główne przyczyny wystąpienia żółtaczki:

  • Choroba lub uszkodzenie wątroby – problemy z wątrobą powodują rodzaj żółtaczki znanego jako żółtaczka hepatocelularna.
  • Rozpad krwinek czerwonych – gdy organizm rozkłada krwinki czerwone zbyt szybko, zwiększa się produkcja bilirubiny, co może prowadzić do żółtaczki.
  • Niedrożny układ przewodów żółciowych – gdy występuje blokada w rurkach, które transportują żółć z wątroby do pęcherzyka żółciowego i jelit, bilirubina nie może opuścić wątroby i gromadzi się. Ten rodzaj żółtaczki nazywany jest żółtaczką mechaniczną.
Zobacz:  Alfabet chorób XXI wieku - M jak Marskość wątroby

Wiele chorób medycznych, które wymagają leczenia, może powodować każdy z tych rodzajów żółtaczki. Choroby te obejmują:

  • Ostre zapalenie lub infekcja wątroby – uszkodzona lub zainfekowana wątroba może nie być w stanie prawidłowo przetwarzać bilirubiny.
  • Zapalenie lub blokada dróg żółciowych – spuchnięte lub zablokowane przewody żółciowe uniemożliwiają uwalnianie żółci do wątroby. Gdy żółć nie jest uwalniana, wątroba nie może pozbyć się bilirubiny.
  • Anemia hemolityczna – to zaburzenie krwi, które występuje, gdy organizm rozkłada krwinki czerwone zbyt szybko.
  • Zwiększona produkcja bilirubiny – może to prowadzić do niedokrwistości, gdy ktoś nie ma wystarczająco dużo czerwonych krwinek.
  • Malaria – choroba zakaźna przenoszona przez komary może powodować żółtaczkę.
  • Zapalenie trzustki – infekcja trzustki powodująca jej obrzęk może prowadzić do żółtaczki.
  • Niektóre typy nowotworów – wątrobowe i trzustkowe ich odmiany mogą powodować żółtaczkę.
  • Leki – żółte oczy mogą być skutkiem ubocznym stosowania acetyloaminofenolu, penicyliny, pigułek antykoncepcyjnych oraz sterydów anabolicznych.
  • Marskość wątroby – bliznowacenie wątroby może zmniejszyć jej zdolność do filtrowania bilirubiny, która wówczas krąży z powrotem przez krew i osadza się w oczach i skórze, powodując ich żółknięcie.

U starszych dzieci i dorosłych może pojawić się żółtaczka bez innych objawów, jednakże żółtaczka często występuje wraz z innymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak: swędzenie skóry, uczucie złego samopoczucia, pełność w żołądku, zmęczenie, gorączka, biały stolec i ciemny mocz.

Wszystkie nagłe przypadki żółtaczki u dorosłych i starszych dzieci powinny być skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia poważnych przyczyn. Jednym z nich może być także zespół Gilberta, genetyczna choroba wątroby, w której wątroba nie przetwarza bilirubiny prawidłowo. Zespół Gilberta może powodować okresowe nawroty żółtaczki oraz zespół jelita drażliwego (IBS), niemniej choroba ta nie wpływa ogólnie na zdrowie osoby ani nie zwiększa ryzyka powikłań.

Zauważyłeś u siebie objaw żółtych oczu? Nie czekaj i udaj się do lekarza!




Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz