ciekawostki o kawie

Kawa, czyli co warto wiedzieć o czarnym napoju bogów

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata, który jest nieodłącznym elementem dnia codziennego wielu milionów ludzi. Szacuje się, iż każdego dnia spożywa się około 2,5 miliarda filiżanek tego aromatycznego napoju. Kawa jest ceniona za głęboki smak, niezwykły aromat i dawkę kofeiny, która zapewnia tak potrzebną energię. Na jej temat napisano już wiele – o historii, uprawie i rodzajach wiemy niemal wszystko. A mimo to istnieje kilka ciekawostek, które sprawiają, iż ten aromatyczny napój nabiera nowych barw.

Kawa w liczbach

Rozpoczynając dzień od filiżanki aromatycznego napoju niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak kawa przedstawia się w danych statystycznych. A tymczasem warto przyjrzeć się temu bliżej, gdyż jest to lektura niezwykle interesująca. Otóż:

  • statystyczny mieszkaniec Europy wypija cztery filiżanki kawy dziennie,
  • przeciętny Polak spożywa rocznie około 3,5 kilograma kawy,
  • najdroższa kawa świata to kopi luwak, która kosztuje około 1000 euro za jeden kilogram,
  • kraje Unii Europejskiej każdego roku importują aż 2200 ton kawy,
  • 90% sklepów spożywczych sprzedaje kawę,
  • 5 milionów Brazylijczyków zajmuje się uprawą kawy,
  • w skład każdego ziarna kawy wchodzi aż 1000 różnych substancji,
  • z jednego drzewa kawowca otrzymuje się każdego roku około pół kilograma kawy.

Kawowiec, jako choinka bożonarodzeniowa

Kawa ziarnista pochodzi z drzewa kawowca. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach Ameryki Południowej, a zwłaszcza w Ekwadorze to wyjątkowe drzewko pełni rolę choinki bożonarodzeniowej. W naszej tradycji symbolika choinki jest dosyć jasna. Choinka oznacza życie, płodność oraz odrodzenie. Podobnie jest w Ameryce Południowej z drzewem kawowca. Obdzierane z liści i malowane na biało drzewko jest następnie przyozdabiane. Główną ozdobę stanowią łańcuchy, które z kolei symbolizować mają więzy rodzinne. Według wierzeń chronią także domostwa przed nieszczęściami.

Historia z kawą w tle

Niewiele osób wie, iż francuski pisarz Wolter wypijał ponoć aż 50 filiżanek kawy dziennie, a słynny kompozytor Beethoven miał zwyczaj przygotowywania tego napoju z 60 dokładnie odliczonych ziarenek kawy.

Zobacz:  S jak schizofrenia - Alfabet zaburzeń psychicznych

Kawa to niezwykle intrygujący napój – była zakazana w średniowiecznej Anglii, gdyż Karol II Stuart obawiał się, iż to właśnie w kawiarniach spotykają się ludzie, którzy chcą odsunąć go od władzy. Dzisiaj nikomu nie przyszłoby do głowy, aby zabronić popularnej małej czarnej – tym bardziej, iż kawa ma nie tylko doskonały smak, ale także zawiera wiele składników odżywczych, pomaga spalać tłuszcz oraz poprawia wydajność podczas ćwiczeń. A przy tym działa niezwykle szybko – pierwsze efekty działania kofeiny są odczuwalne już po 10 minutach. Zatem pijmy kawę na zdrowie i delektujmy się jej niezwykłym smakiem oraz aromatem.


Artykuł przygotowany przez CzasKawy.pl


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz