Komu jest potrzebny probiotyk?

Probiotyki, czyli szczepy bakterii kwasu mlekowego, wywierają korzystny efekt na ludzkie zdrowie. Kto jednak powinien stosować probiotyki? Do jakich grup i w kontekście jakich schorzeń powinniśmy stosować preparaty probiotyczne? Wyjaśniamy.

Zawsze przy antybiotykoterapii

W sytuacji, gdy źródłem choroby jest zakażenie bakteryjne, lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku. Ich zadaniem jest uśmiercanie bakterii chorobotwórczych, co jednak nie odbywa się bez konsekwencji. Antybiotyki mają również wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego, czego skutkiem może być biegunka poantybiotykowa. W tym kontekście preparaty probiotyczne stosuje się, aby zapobiec występowaniu tego typu biegunki lub skrócić czas jej występowania. Preparat taki jak trilac® to świetnie rozwiązanie w tego sytuacji, gdyż zawarte w jego składzie bakterie (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus i Bifidobacterium lactis) są przebadane klinicznie pod kątem skuteczności. Mogą je więc stosować osoby, które cierpią z powodu biegunek spowodowanych antybiotykoterapią. 

Biegunka u dzieci

Przez ostrą biegunkę rozumie się sytuację, gdy gdy dziecko oddało trzy płynne lub półpłynne stolce na dobę, lub gdy stwierdzono obecność śluzu, ropy lub krwi w stolcu. Za ostrą biegunkę odpowiedzialne są rotawirusy, a także jest ona efektem zakażeń bakteryjnych. Przyjmuje się, że ostra biegunka u dzieci mija po 7 dniach samoczynnie, możemy jednak ten czas skrócić dzięki zastosowaniu probiotyków. Jest to rozwiązanie dla rodziców, którzy poza leczeniem przyczyn biegunki chcą także uniknąć dyskomfortu związanego z jej objawami. 

Infekcje intymne

Inną grupą, która może korzystać z właściwości preparatów probiotycznych, są kobiety doświadczające problemów z układem moczowo-płciowym. Dotyczy to zarówno kobiet młodych, jak i tych w wieku okołomenopauzalnym. Na obecność nawracających infekcji układu urogenitalnego ma wpływ chroniczny stres, nieprawidłowa dieta, czy antybiotykoterapia. Powodem występowania infekcji jest także stosowanie agresywnych środków do higieny intymnej czy częste korzystanie z basenów i jacuzzi. Występowanie bakterii z rodzaju Staphylococcus, Enterococcus spp i Escherichia coli obniża pH w pochwie. Pomóc w tej sytuacji może synbiotyk trilac® lady, który w swoim składzie zawiera bakterie Lactobacillus plantarum LB931, Lactobacillus rhamnosus IMC 501 oraz to Lactobacillus paracasei IMC 502, a także prebiotyk, Fibregum™, który stanowi pożywkę dla bakterii kwasu mlekowego i wspiera ich wzrost. Bakterie z grupy Lactobacillus, obniżając pH, tworzą środowisko odpowiednie do rozwoju fizjologicznej flory bakteryjnej i mogą zapobiegać namnażaniu się bakterii potencjalnie chorobotwórczych. 

Zobacz:  Ciąża po poronieniu - kiedy rozpocząć starania?

Biegunka podróżnych

Wyjazdy zagraniczne w założeniu mają być przyjemnością, jednak gdy udajemy się w regiony świata, w których standardy sanitarne nie są wysokie, to możemy doświadczyć nieprzyjemnej dolegliwości – biegunki podróżnych. Najczęściej dotyka ona turystów, którzy podróżują do Azji Południowo-Centralnej i Południowo-Wschodniej, Środkowego Wschodu czy Afryki. Sposobem na profilaktykę w tym zakresie jest probiotyk trilac®, który działa zarówno zapobiegawczo, jak i w razie konieczności pomaga skrócić czas działania nieprzyjemnej dolegliwości. Biegunka podróżnych może mieć różną postać, ale zadbanie o odpowiednią podaż bakterii probiotycznych będzie wspierać układ pokarmowy każdego turysty bez względu na płeć i wiek. 


źródła informacji:

  • [1] 1. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Inga Adamska, Ostra biegunka u dzieci –  najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 6, 431–438.
  • [2] Anna Szymanek-Pasternak, Biegunka podróżnych – profilaktyka i leczenie według aktualnych rekomendacji, “Zakażenia XXI Wieku” 2020;3(1).

Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz