koronawirus vs wzrok

Koronawirus i… problemy ze wzrokiem

Łzawienie, zaczerwienienie oczu, czy niewyraźny wzrok to problemy, które często są lekceważone, a tłumaczymy je sobie np. zmęczeniem. Czy „czerwone oczy” to jednak zawsze tylko i wyłącznie objaw zmęczenia? Niestety, okazuje się, że nie. Oprócz zakażeń oczu również różne inne wirusy wywołujące przeziębienie mogą powodować zaczerwienienie oczu czy łzawienie. Ostatnio naukowcy odkryli, że objawy te mogą być wywołane również przez wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Mogą to być pierwsze (a czasem jedyne) objawy choroby, a w łzach osób zakażonych mogą znajdować się wirusy.

Pandemia i jej wpływ na oczy

Pandemia koronawirusa sprawiła, że na całym świecie jest już blisko 4 mln zakażonych osób, a liczba ta stale wzrasta (sprawdzać liczbę aktualnie zarażonych osób można sprawdzać na stronie ArcGIS.com). W celu jak największego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, a także rozłożenia liczby zachorowań w czasie, wiele krajów – w tym Polska – wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli. Zaostrzenie tych ograniczeń sprawiło, że aktualnie można wyjść z domu tylko w ograniczonym zakresie. Niestety, takie ograniczenia – chociaż konieczne – znacznie ograniczają czas, kiedy nasze oczy mogą odpocząć. Nie poprawiają tego dostawcy wszelkiego rodzaju usług cyfrowych, którzy oferują w ramach akcji #zostanwdomu szereg usług umożliwiających bezpłatne korzystanie z różnych funkcjonalności Internetu. Niewątpliwie dla większości osób oznacza to znacznie dłuższy niż dotychczas okres spędzany przed ekranem komputera, telewizora czy smartfonu.

Higiena oczu – to podstawa

Chociaż bardzo dużo mówi się w mediach o myciu rąk, to bardzo rzadko słyszy się cokolwiek na temat higieny oczu… a jest to bardzo ważny temat, którego pomijanie może przyczynić się do przeniesienia na spojówki oczu zakażenia COVID-19. Zastosowanie się do poniżej przedstawionych kilku prostych rad umożliwi nie tylko uchronienie oczu przed zakażeniem, ale także przed ich nadmiernym zmęczeniem.

Krok #1 – zawsze myj ręce

Stosując się do zasad higieny oczu, mycie rąk to podstawa. Pamiętajmy więc, aby umyć ręce przed każdym kontaktem z oczami. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy nigdy nie możemy być na 100% pewni, czy nie przenosimy na nich niebezpiecznego wirusa.

Zobacz:  Czerwone oko - Przyczyny, objawy i leczenie

Krok #2 – regularny odpoczynek i ćwiczenia

To, że większość z nas pracuje teraz zdalnie i ograniczyła swoją aktywność, to nie znaczy, że nasze oczy mają wystarczająco dużo odpoczynku … a wręcz przeciwnie! Wystarczy jednak niewiele, co pewien czas należy zrobić sobie przerwę od pracy przed komputerem – można na chwilę zamknąć oczy i wziąć w tym czasie kilka głębszych oddechów. Zarówno Ty, jak i Twoje oczy poczują różnicę. Po powrocie do pracy przed komputerem pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od ekranu. Ćwiczenia? To, że siłownie są zamknięte, wcale nie oznacza, że nie mamy możliwości ćwiczyć! To właśnie ćwiczenia fizyczne utrzymują całe nasze ciało w odpowiedniej formie.

Krok#3 – odżywiaj się zdrowo

Czas kwarantanny i ograniczeń w przemieszczaniu się nie powinien dla nikogo stanowić pretekstu do nieodpowiedniego odżywiania. Jest to ważne nie tylko ze względu na ogólne samopoczucie, ale również na stan zdrowia Twoich oczu. Pamiętajmy więc o możliwie jak największym ograniczeniu spożywania dań typu fast food, zaprzestania picia alkoholu i palenia papierosów. Warto natomiast uwzględnić w diecie więcej warzyw i owoców, które dostarczają witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowej pracy Twoich oczu.

Krok #4 – zadbaj o swój sen

Jest to bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania. To, że być może nie masz ściśle narzuconych obowiązków oraz godzin, na które musisz pojawić się w pracy, to nie oznacza, że możesz bezkarnie chodzić późno spać. Takie rozregulowanie okresów snu i czuwania może bardzo źle wpłynąć zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i na stan Twoich oczu, które zdecydowanie bardziej wysilają się, kiedy np. oglądasz program telewizyjny w środku nocy.

Podsumowanie

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 znacznie wpłynęła na modyfikację naszych codziennych przyzwyczajeń. Zmieniliśmy styl życia i pory, w których wykonujemy dane czynności. Nie powinniśmy jednak w tym wszystkim zapominać o podstawowych zasadach higieny, wśród których najważniejszą (ale nie jedyną!) zasadą jest regularne mycie rąk. Wykonanie tych kilku prostych kroków przedstawionych powyżej znacznie pomoże w zachowaniu odpowiedniego zdrowia w ujęciu ogólnym, jak i w zdrowiu naszych oczu.




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz