ekologiczna łazienka

Jak dzięki niewielkim zmianom cieszyć się z ekologicznej łazienki?

W obecnych czasach bycie nowoczesnym oznacza bycie ekologicznym. Moda na „eko” z dnia na dzień zyskuje nowych zwolenników, którzy mają świadomość zysków płynących z takiego trybu życia. Wiele osób decyduje się wprowadzić prośrodowiskowe rozwiązania we własnym domu. Czy rzeczywiście są one warte zachodu?

Im więcej drobnych zmian i więcej rezygnacji ze złych nawyków tym więcej pieniędzy w portfelu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych rodzin. Warto więc wiedzieć jak postępować ekologicznie i jakie zmiany wprowadzić w domu, by ten stał się po prostu bardziej ekonomiczny. Jakie zasady sprawdzą się w łazience?

Ekologiczna łazienka – czyli jaka?

Zazwyczaj mówiąc o ekologicznej łazience w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam proekologiczne materiały, których możemy użyć do jej wykończenia. Przykładowo do wykonania ekologicznej łazienki powinniśmy użyć glazury o grubości nieprzekraczającej 3,5 mm. Do jej produkcji użyto po prostu mniej materiału.

Łazienka w stylu eko powinna być jak najbardziej naturalna, dlatego nie może w niej zabraknąć drewnianych mebli oraz szklanych lub kamiennych dodatków i akcesoriów. Niemniej jednak nie możemy powiedzieć, że łazienka jest w pełni proekologiczna tylko dlatego, że została urządzona w stylu eko. Ekologia bowiem opiera się na zdroworozsądkowym sposobie myślenia, zmianach dotychczasowych złych nawyków oraz wprowadzeniu do łazienki nowoczesnych technologii pozwalających zaoszczędzić na energii oraz wodzie.

Czas na zmianę baterii łazienkowej

bateria łazienkowaProducenci armatury łazienkowej wprowadzają do swojej oferty coraz więcej rozwiązań, które pozwalają postępować w łazience ekologicznie. Niektóre proponowane opcje pozwalają zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów wody każdego dnia. Jednym z bardzo popularnych rozwiązań są umywalkowe baterie bezdotykowe. Dzięki nim do umycia rąk zużywamy tylko tyle wody ile potrzebujemy. Kolejną opcją są baterie wyposażone w perlatory. Głównym zadaniem perlatora jest napowietrzenie wody, a co za tym idzie – nie tracimy na intensywności strumienia, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu wody.

Innym równie efektownym rozwiązaniem są baterie łazienkowe termostatyczne. Zapamiętują one ustawioną temperaturę wody. Ma to swoje duże plusy! Po pierwsze, jeśli w domu są dzieci, zapobiegniemy ich ewentualnemu poparzeniu się. Po drugie, nie będziemy za każdym razem tracić czasu na ustawienie optymalnego dla nas ciepła wody. To bardzo ekologiczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na zużyciu wody.

Zobacz:  Co to jest opieka farmaceutyczna?

Możliwości strefy WC

Pewnie rzadko się nad tym zastanawiamy korzystając z WC, ale czy zdajecie sobie sprawę, że niektóre spłuczki zużywają całą zgromadzoną wewnątrz wodę do spłukania miski sedesowej? Czy nie lepiej zastąpić je modelami, które pozwolą zaoszczędzić dzienne nawet 30 litrów wody? Są to spłuczki, które do wykonania swojego zadania pobierają zaledwie 2/4 litra wody. To przecież w zupełności wystarczy! Podobnie jest z pisuarami – warto zamienić stary model na nowy, czyli taki, który spłukuje 1 litrem wody. Wszystko za sprawą specjalnego termicznego lub radarowego systemu spłukiwania.

Ekologiczna łazienka – co my możemy zmienić w sobie?

Dość już o technologiach, które pomagają być bardziej ekologicznym – czas na pytanie, co my możemy zrobić, by nasza łazienka była bardziej ekologiczna i oszczędna. Ograniczenie wody w łazience to prawdziwa sztuka. Można jednak zniwelować jej użycie rezygnując z codziennych relaksujących kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Każda kąpiel w wannie wiąże się z wypełnieniem jej dużą ilością wody. Biorąc prysznic (nawet dłuższy) nie zużyjemy takiej ilości wody jak podczas kąpieli w wannie.

szczotkowanie zębówDodatkowo dla jeszcze większego ograniczenia wykorzystywanej wody podczas prysznica, możemy zakręcić ją na czas kiedy myjemy ciało oraz włosy, a odkręcić kiedy chcemy się opłukać. Zakręcajmy również wodę podczas szczotkowania zębów! W łazience możemy również wdrożyć nawyki, które pozwolą nam zaoszczędzić prąd. Jednym z nich jest zmniejszenie ilości prania. Włączajmy pralkę tylko wtedy, kiedy rzeczywiście mamy pełen bęben ubrań. Piorąc wybieraj programy ekologiczne – krótkie (jeśli pozwala na to stopień zabrudzenia ubrań). Rachunki zmniejszą się także, jeśli zdecydujemy się na wymianę żarówek w łazience na ledowe.

W pełni ekologiczna łazienka to również taka, w której wykorzystuje się naturalne akcesoria oraz kosmetyki. Wiszące tuż przy umywalce ręczniki z naturalnej bawełny będą nie tylko doskonale spełniały swoją funkcję, ale również staną się prawdziwą ozdobą wnętrza. Z kolei biokosmetyki przysłużą się naszej urodzie oraz naszemu zdrowiu.

Naturalne środki czystości

Jeżeli rzeczywiście chcemy być eko, to zastąpmy środki chemiczne naturalnymi. Mieszanina octu z wodą z powodzeniem zastąpi płyn do mycia szyb i luster, a cytryna z sodą pozwoli doprowadzić do porządku każdą fugę. Z kolei olejki eteryczne to fantastyczne odświeżacze powietrza!

Zmieniając krok po kroku swoje stare łazienkowe nawyki możemy całkowicie zmienić nasze życie na nie tylko zdrowsze, ale i tańsze!


Autorką artykułu jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga łazienkaplus i pasjonatka pięknych przestrzeni.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz