nowe technologie psychika dzieci

Nowe technologie a psychika dzieci

Obecnie żyjemy w świecie coraz to nowszych i lepszych technologii. Jesteśmy praktycznie otoczeni smartfonami, tabletami, laptopami i innymi elektronicznymi gadżetami. Nie da się ukryć, iż technologiczne zmiany muszą odcisnąć swoje piętno na człowieku, w tym na jego psychice. Niewątpliwie najbardziej podatne na takie zmiany są dzieci i młodzież.

Najnowsze badania nad stanem psychiki dzieci

Temat wpływu technologii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży stale wymaga nowych badań, gdyż w tym zakresie nie da się bazować na tych przeprowadzonych 5 czy 10 lat temu. W tym artykule dane pochodzą z najnowszego raportu na temat wpływu korzystania z nowych technologii na zdrowie dzieci i młodzieży opublikowanego w styczniu 2020 r. przez Royal College of Psychiatrists.

Wyzwania i zagrożenia, czyli co osiągnęliśmy, a z czym musimy się zmierzyć?

Rozwój nowych technologii przyniósł ze sobą ogrom korzyści – także w zakresie zdrowia dzieci i młodzieży. Wystarczy tylko wspomnieć o postępie w diagnostyce i leczeniu wielu ciężkich chorób. Na co dzień różne nowoczesne urządzenia ułatwiają nam komunikację, pozwalają uzyskać rzetelne informacje, a także dostarczają wiele rozrywki. Trzeba jednak znać umiar w korzystaniu z tych dobrodziejstw. Używanie w nadmiarze elektroniki przez dzieci może powodować problemy ze snem, złe samopoczucie (np. ból głowy), a także ograniczać relacje międzyludzkie.

Wpływ na samopoczucie

W jednym z badań określających wpływ długości czasu spędzanego przed ekranem na samopoczucie, wśród grupy nastolatków wykazano, że spędzanie więcej niż 7 godzin dziennie przed ekranem urządzenia skutkuje zwiększonym odsetkiem poważnych problemów zdrowotnych (np. zespół depresyjny czy lękowy). W tej samej grupie wiekowej spędzanie przed ekranem ok. 4 godzin dziennie skutkowało niższym samopoczuciem psychicznym.

Zobacz:  Jak poradzić sobie z piekącymi oczami?

Samookaleczenie i samobójstwa

Na pozór może się wydawać, że problem ten nie jest zależny od rozwoju nowych technologii. Niestety badania wykazały, że długi czas spędzany przez dzieci i młodzież na surfowaniu po Internecie przyczynia się do zwiększenia ryzyka samookaleczeń, a nawet samobójstwa. Poza stronami internetowymi, które mogą nakłaniać do takiego zachowania, coraz więcej młodych osób na portalach społecznościowych dzieli się swoim cierpieniem, promując samookaleczanie.

Zaburzenia odżywiania

Istnieją badania naukowe, które potwierdzają, iż zwiększona ilość spędzonego czasu w sieci przekłada się na zaburzenia odżywiania, co jest widoczne szczególnie u nastolatek. Nie da się ukryć, iż media promują bardzo szczupłe sylwetki. Ponadto promują one niezdrowy, nieregularny system odżywiania się, co sprawia, iż w najbliższym czasie może wzrosnąć odsetek młodzieży zarówno niedożywionej, jak i otyłej.

Nowe technologie – czy jest się czego bać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto podkreślić, iż nowe technologie to nowe możliwości – to właśnie dzięki nim my i nasze dzieci możemy się rozwijać, szkolić, bawić, kontaktować. Z drugiej jednak strony w sieci czeka wiele niebezpieczeństw, na które najbardziej podatne są osoby młode. Z tego właśnie powodu należy rozmawiać z dziećmi na temat ich codziennego funkcjonowania w sieci, orientować się, w jaki sposób korzystają z elektroniki, a przede wszystkim nie pozwolić, aby spędzały nadmierną ilość czasu przed komputerem czy telefonem.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:

Artykuł opracowano na podstawie raportu „Technology use and the mental health of children and young people” opublikowanego w styczniu 2020 r. przez zespół ekspertów Royal Collage of Psychiatrists pod kierownictwem Bernadka Dubicka oraz Louise Theodosiou.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz