nowe technologie psychika dzieci

Nowe technologie a psychika dzieci

Obecnie żyjemy w świecie coraz to nowszych i lepszych technologii. Jesteśmy praktycznie otoczeni smartfonami, tabletami, laptopami i innymi elektronicznymi gadżetami. Nie da się ukryć, iż technologiczne zmiany muszą odcisnąć swoje piętno na człowieku, w tym na jego psychice. Niewątpliwie najbardziej podatne na takie zmiany są dzieci i młodzież.

Najnowsze badania nad stanem psychiki dzieci

Temat wpływu technologii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży stale wymaga nowych badań, gdyż w tym zakresie nie da się bazować na tych przeprowadzonych 5 czy 10 lat temu. W tym artykule dane pochodzą z najnowszego raportu na temat wpływu korzystania z nowych technologii na zdrowie dzieci i młodzieży opublikowanego w styczniu 2020 r. przez Royal College of Psychiatrists.

Wyzwania i zagrożenia, czyli co osiągnęliśmy, a z czym musimy się zmierzyć?

Rozwój nowych technologii przyniósł ze sobą ogrom korzyści – także w zakresie zdrowia dzieci i młodzieży. Wystarczy tylko wspomnieć o postępie w diagnostyce i leczeniu wielu ciężkich chorób. Na co dzień różne nowoczesne urządzenia ułatwiają nam komunikację, pozwalają uzyskać rzetelne informacje, a także dostarczają wiele rozrywki. Trzeba jednak znać umiar w korzystaniu z tych dobrodziejstw. Używanie w nadmiarze elektroniki przez dzieci może powodować problemy ze snem, złe samopoczucie (np. ból głowy), a także ograniczać relacje międzyludzkie.

Wpływ na samopoczucie

W jednym z badań określających wpływ długości czasu spędzanego przed ekranem na samopoczucie, wśród grupy nastolatków wykazano, że spędzanie więcej niż 7 godzin dziennie przed ekranem urządzenia skutkuje zwiększonym odsetkiem poważnych problemów zdrowotnych (np. zespół depresyjny czy lękowy). W tej samej grupie wiekowej spędzanie przed ekranem ok. 4 godzin dziennie skutkowało niższym samopoczuciem psychicznym.

Samookaleczenie i samobójstwa

Na pozór może się wydawać, że problem ten nie jest zależny od rozwoju nowych technologii. Niestety badania wykazały, że długi czas spędzany przez dzieci i młodzież na surfowaniu po Internecie przyczynia się do zwiększenia ryzyka samookaleczeń, a nawet samobójstwa. Poza stronami internetowymi, które mogą nakłaniać do takiego zachowania, coraz więcej młodych osób na portalach społecznościowych dzieli się swoim cierpieniem, promując samookaleczanie.

Zobacz:  Komu jest potrzebny probiotyk?

Zaburzenia odżywiania

Istnieją badania naukowe, które potwierdzają, iż zwiększona ilość spędzonego czasu w sieci przekłada się na zaburzenia odżywiania, co jest widoczne szczególnie u nastolatek. Nie da się ukryć, iż media promują bardzo szczupłe sylwetki. Ponadto promują one niezdrowy, nieregularny system odżywiania się, co sprawia, iż w najbliższym czasie może wzrosnąć odsetek młodzieży zarówno niedożywionej, jak i otyłej.

Nowe technologie – czy jest się czego bać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto podkreślić, iż nowe technologie to nowe możliwości – to właśnie dzięki nim my i nasze dzieci możemy się rozwijać, szkolić, bawić, kontaktować. Z drugiej jednak strony w sieci czeka wiele niebezpieczeństw, na które najbardziej podatne są osoby młode. Z tego właśnie powodu należy rozmawiać z dziećmi na temat ich codziennego funkcjonowania w sieci, orientować się, w jaki sposób korzystają z elektroniki, a przede wszystkim nie pozwolić, aby spędzały nadmierną ilość czasu przed komputerem czy telefonem.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:

Artykuł opracowano na podstawie raportu „Technology use and the mental health of children and young people” opublikowanego w styczniu 2020 r. przez zespół ekspertów Royal Collage of Psychiatrists pod kierownictwem Bernadka Dubicka oraz Louise Theodosiou.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz