jedzenie przed treningiem

Jedzenie przed treningiem – o czym musimy pamiętać?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów gdy rozpoczynamy aktywność fizyczną, jest zignorowanie kwestii właściwego odżywiania. Skutkiem tego jest brak efektów podczas wykonywanych ćwiczeń  albo przynajmniej zmniejszona ich efektywność. Co zatem należy jeść, aby wspomagać naszą aktywność, a nie ją utrudniać?

Węglowodany to podstawa

Każdy wysiłek fizyczny oznacza zużywanie energii. Działaniem pożądanym jest, aby energia ta brała się z tkanki tłuszczowej, co niestety nie zawsze ma miejsce. Gdy naszym celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników podczas długotrwałego wysiłku to musimy mu dostarczyć dużo wartościowej energii z produktów węglowodanowych. W innym przypadku organizm zwolni obroty, a my nie dotrzemy pierwsi na metę. To one w optymalny sposób przywrócą pełnię sił zarówno mięśniom, jak i tkankom. Jednak nie każde węglowodany są dobre. Przetworzone węglowodany proste mogą nam co prawda dostarczyć szybkiej energii, jednak będzie jej towarzyszyła duża porcja cukru. Bardzo łatwo przekształci się w tkankę tłuszczową, dlatego wszelkiego rodzaju słodycze, napoje słodzone cukrem, a w szczególności sam cukier powinny trafić na naszą czarną listę. Zamiast tego do słodzenia możemy użyć stewii lub suszonych owoców, np. daktyli. Co innego, jeśli chodzi o nieprzetworzone węglowodany proste – one również dostarczą nam energię w bardzo krótkim czasie, ale ze znacznie mniejszą liczbą cukrów prostych. Świetnym źródłem takich węglowodanów są różnorodne owoce zarówno świeże jak i suszone – warto podkreślić tu rolę jabłek, żurawiny, pomarańczy, malin albo śliwek. Pamiętajmy jednak, że szybka porcja energii jest czasem niezbędna, natomiast lepiej jest działać bardziej strategicznie.

Wybierajmy węglowodany złożone

owsianka przed treningiemWęglowodany złożone są trawione przez nasz układ pokarmowy znacznie dłużej, niż ich prosta wersja. Dzięki temu, po posiłku energia będzie uwalniana przez kolejne godziny, sprawiając, że nasz organizm będzie miał zapas energii w każdej chwili, w której będzie on jej potrzebował. Tutaj hasło „jedzenie przed treningiem” nie należy rozumieć jako jedzenie bezpośrednio przed treningiem. Najrozsądniej będzie zjeść posiłek (nisko tłuszczowy, ale bogaty w węglowodany złożone – np. makaron lub owsiankę) nie wcześniej niż na godzinę przed treningiem. W pewnych okolicznościach zjedzenie dobrego posiłku nawet na cztery godziny przed rozpoczęciem aktywności może dać dobry efekt tym bardziej, jeśli zdarza nam się mieć dolegliwości żołądkowe bezpośrednio po posiłku.

Zobacz:  B jak Baby blues - Alfabet zaburzeń psychicznych

Nie zapominajmy o napojach

Napoje mogą też pełnić funkcję dostarczania energii, jeśli potrzebujemy jej stosunkowo szybko, to warto wiedzieć, że płyny są trawione znacznie szybciej niż pożywienie stałe. Jednak najważniejszą pozostaje funkcja zapobiegania odwodnieniu. Bez względu na to, czy będziemy pić wodę, gotowe napoje izotoniczne, czy też będziemy sami robić domowe izotoniki (w najprostszej wersji wystarczy trochę soli, sok z cytryny i woda), to nie zapominajmy, że szczególnie w ciepłych miesiącach picie może być nawet ważniejsze od jedzenia.

Czytaj także:


Was This Post Helpful:

1 votes, 4 avg. rating

Zostaw komentarz