pandemiczna ostra reakcja na stres

Ostra reakcja na stres i jej związek z pandemią koronawirusa

Ostra reakcja na stres zwana w skrócie ASD (Acute Stress Disorder) należy do grupy reakcji na ciężki stres i zaburzeń adaptacyjnych. W artykule Jak nasz mózg reaguje na koronawirusa? pisaliśmy o typowym przebiegu reakcji adaptacyjnej. Warto jednak zauważyć, iż może ona nie mieć takiego samego przebiegu u wszystkich ludzi. Wynika to z wielu różnych czynników, wśród których można wymienić siłę stresora, jakim jest pandemia (i związane z nią ograniczenia) oraz czas trwania stresora.

Ostra reakcja na stres – co to jest?

Ostra reakcja na stres, według definicji, jest zaburzeniem adaptacyjnym występującym gwałtownie w wyniku działania silnego stresora (np. po wypadku komunikacyjnym). Obecnie kryteria diagnostyczne de facto wykluczają postawienie takiej diagnozy na skutek pandemii. Wynika to z faktu, iż powstałe zaburzenia powinny ustąpić po nie więcej niż dwóch dobach od ich wystąpienia. Wśród wielu różnych schorzeń psychiatrycznych nie da się jednak znaleźć innej jednostki chorobowej, która opisywałaby zaburzenia powstałe na skutek działania nagle pojawiającego się silnego i długotrwałego stresora. Niewątpliwie takim właśnie jest pandemia. Z tego powodu bardzo możliwe jest wprowadzenie do nomenklatury psychiatrycznej nowej jednostki opisywanej jako pandemiczna ostra reakcja na stres.

Pandemia vs stres

Dzisiejsza pandemia może być naprawdę poważnym stresorem. Wynika to z faktu, iż praktycznie każdy człowiek jest w pewnym stopniu narażony na zachorowanie na chorobę COVID-19, która w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu panująca pandemia konfrontuje każdego z nas z zagrożeniem utraty zdrowia lub życia. Oczywiście niemałą rolę odgrywają w tym momencie media, dzięki którym codziennie otrzymujemy dawkę nowych wiadomości na temat tego zagrożenia, które to potęgują działanie stresora.

Zobacz:  Nowoczesna psychiatria w Polsce na półmetku reformy

Objawy ostrej reakcji na stres

Objawy ostrej reakcji na stres występują zaraz po ekspozycji na silny i gwałtowny stres (lub jeszcze w jej trakcie, jeśli stresor trwa długo) i mogą być bardzo różnorodne. Niemniej jednak podstawowymi objawami, ujawniającymi się najwcześniej, są lęk i niepokój, których nie da się opanować znanymi metodami. Ponadto reakcja ta objawia się ograniczeniem przez daną osobę kontaktów ze światem zewnętrznym oraz poczuciem odrealnienia. Wśród emocji towarzyszących osobie cierpiącej na ASD mogą znajdować się rozpacz i depresja, a także złość i agresja słowna. Warto podkreślić, iż objawy te mogą nasilać się i osłabiać w czasie, jednak – zgodnie z aktualną definicją ostrej reakcji na stres – nie utrzymują się dłużej niż przez 48 godzin.

Leczenie ostrej reakcji na stres

Leczenie polega przede wszystkim na wprowadzeniu tzw. interwencji kryzysowej, czyli pomocy psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry mającej na celu przede wszystkim nawiązanie kontaktu z poszkodowaną osobą, wysłuchanie jej, okazanie zrozumienia oraz możliwe rozładowanie napięcia. W razie konieczności (wystąpienia silnego, nieustępującego lęku, czy depresji) lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Podsumowanie

Czy jest się czego bać? Biorąc pod uwagę skalę problemu oraz informacje, które docierają do nas na co dzień z bardzo różnych źródeł – wystąpienie u niektórych osób pandemicznej ostrej reakcji na stres jest bardzo możliwe. Niestety jeszcze nie wiadomo, jak duża będzie skala tego problemu.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuł ma charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz