prosaki

Prosaki – niepozorny problem oczu

Prosaki to niegroźne dla zdrowia cysty, przypominające wielkością ziarenka. Ich rozmiar nie powinien być uciążliwy, ale ze względów estetycznych są one usuwane własnoręcznie, farmakologicznie lub chirurgicznie. Prosaki pojawiają się wokół oczu, nosa i podbródka, a na ich wystąpienie narażone są najczęściej niemowlęta o niewykształconych w pełni gruczołach łojowych, niemniej krosty pojawiają się także u nastolatków i dorosłych.

Jak się pozbyć prosaków?

Prosaki to skórny problem, na który nie znaleziono dotychczas w pełni skutecznego środka farmakologicznego. W wielu przypadkach wszelka ingerencja okazuje się to zbędna ponieważ zmiany znikają samoistnie.
W wypadku noworodków zmiany skórne znikają w ciągu kilku tygodni, z kolei u nastolatków proces ten może się przedłużyć do kilku miesięcy. Dla osób dorosłych jednak bywa to na tyle niekomfortowa sytuacja, że pragną one rozwiązać ją chirurgicznie i w jak najszybszym czasie. Aby zlikwidować prosaki należy zgłosić się do dermatologa bądź okulisty. Lekarz wystawi opinię na temat skórnej zmiany i zaproponuje odpowiedni zabieg: terapię cieplną, zamrażanie, usuwanie laserowe bądź za pomocą złuszczających środków chemicznych. Wizyta u okulisty jest w szczególności ważna w wypadku prosaków znajdujących się w okolicy oczu. Miejsce to jest na tyle wrażliwe i ukrwione, tak że opieka specjalisty jest konieczna. Wiele osób próbuje wyciskać torbiel, co może znacznie pogorszyć ich sytuację.

Co powoduje prosaki?

Zmiana ta pojawia się, gdy martwe komórki naszej skóry bądź keratyna, zostaną uwięzione pod powierzchnią skóry. Powstaje wtedy niewielka, biała torbiel, która z początku przypomina brodawkę. Najczęstszą przyczyną się ich pojawienia są uszkodzenia spowodowane promieniami słonecznymi. Powstawanie prosaków wiąże się z szeregiem innych procesów i zmian skórnych, przez które martwe komórki nie mogą wydostać się na powierzchnię i złuszczyć się. Podobną sytuację mogą spowodować uszkodzenia spowodowane lekarstwami, chorobami czy w konsekwencji przebytych urazów. Jako, że krosty te są zupełnie bezbolesne, leczenie bywa zbędne. Głównym powodem, dla którego pacjenci decydują się na zabieg są względy estetyczne – torbiel ta wygląda wyjątkowo niekorzystnie, w szczególności gdy pojawiają się w okolicach twarzy.

Zobacz:  Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka

Czytaj także:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Tags:

Zostaw komentarz