siatkówka oka

W jaki sposób dochodzi do powstania odwarstwienia siatkówki?

Zapewne wiele osób słyszało o terminie „odwarstwienie siatkówki”. Jest on zazwyczaj przedstawiany jako stan bardzo niebezpieczny, który wymaga nagłej interwencji chirurgicznej. W niniejszym artykule przybliżymy problem odwarstwienia siatkówki, a także przeanalizujemy najczęstsze przyczyny tej dolegliwości.

Przyczyny odwarstwienia siatkówki

odwarstwienie siatkówki
Zdjęcie: Subhadra Jalali

Jedną z częstszych i stosunkowo rozpowszechnionych przyczyn tego stanu chorobowego u osób w wieku między 40 a 70 lat jest tzw. przedarciowe odwarstwienie siatkówki. Jego etiologia wynika bezpośrednio ze starzenia się organizmu, a tym samym oka. Wnętrze gałki ocznej wypełnia wodnista substancja zwana ciałem szklistym. Wraz z wiekiem dochodzi do jego stopniowego obkurczania, co jest naturalną konsekwencją starzenia się, a tym samym powolnego ubytku wody. Podczas procesu obkurczania może dojść do powstawania tzw. mętów ciała szklistego. Są to widoczne właśnie w postaci mętów fragmenty ciała szklistego mniej uwodnione od reszty. Warto zaznaczyć, iż owe męty pozostają w polu widzenia do końca życia, lecz większość ludzi nie zwraca na nie uwagi. Może jednak dojść do sytuacji, kiedy siatkówka będzie tak mocno połączona z ciałem szklistym, że jego kurczenie niejako pociągnie ją. Jest to mechanizm przedarciowego odwarstwienia siatkówki, a towarzyszą temu tzw. fotopsje, czyli nagłe błyski w oku.

Oczywiście przedarciowe odwarstwienie siatkówki nie jest jedynym rodzajem odwarstwienia. Może je również wywołać uraz oka. Jeśli będzie on wystarczająco silny i trafi pod niefortunnym kątem, to o odwarstwienie siatkówki nie będzie trudno. Kolejnym mechanizmem może być również wysoka krótkowzroczność. Tak, sama wada refrakcji w niektórych przypadkach może powodować odwarstwienie siatkówki. Dzieje się tak, gdyż w wysokiej krótkowzroczności gałka oczna jest niejako za długa, co skutkuje ogniskowaniem promieni świetlnych przed siatkówką. Natomiast sama siatkówka może być w niektórych miejscach wyjątkowo cienka, ze względu na nietypową budowę gałki ocznej. To właśnie w tych miejscach może dochodzić do procesu odwarstwienia siatkówki.

Zobacz:  Ciąża po poronieniu - kiedy rozpocząć starania?

Odwarstwienie siatkówki może wynikać również z przeprowadzonej na oku operacji LASIK u osób cierpiących na dalekowzroczność lub też operacji zaćmy jako ich powikłanie. Dysfunkcja siatkówki w postaci jej odwarstwienia może także wynikać z wielu chorób ogólnoustrojowych takich jak nowotwory, cukrzyca, czy anemia sierpowatokrwinkowa.

Objawy i leczenie odwarstwienia siatkówki

Do charakterystycznych objawów odwarstwienia siatkówki należą błyski oraz inne niemiłe doznania wzrokowe. Może również towarzyszyć ogólne osłabienie ostrości wzroku. Kolejnym objawem może być padanie od góry cienia, który znacznie ogranicza pole widzenia. Opisane objawy mogą pojawiać się stopniowo lub nagle, wszystko zależy od mechanizmu i szybkości procesu odwarstwienia siatkówki. Oczywiście bardzo ważne jest, aby przy wystąpieniu jakiegokolwiek objawu od razu zgłosić się do lekarza okulisty celem kontroli stanu zdrowia oczu.
W leczeniu odwarstwienia siatkówki stosuje się różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, które wykonywane są przez doświadczonych, specjalnie przeszkolonych okulistów. Zabiegi te polegają na wgłębieniu gałki ocznej, co zapobiega dalszemu procesowi odwarstwienia siatkówki lub wymianie substancji ciała szklistego na specjalny olej, który nie będzie powodował dalszego odwarstwienia




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

1 votes, 5 avg. rating

Zostaw komentarz