puszczanie oka mruganie

O co chodzi z puszczaniem oka? Dlaczego mrugamy?

Wbrew pozorom mruganie jest bardzo potrzebną do życia czynnością. Wykonuje ją dosłownie każdy człowiek. Do czego jest nam potrzebne mruganie? Od czego zależy jego częstotliwość?

Jakie są powody mrugania?

Każdy mruga automatycznie i nie przykłada do tej czynności większej uwagi. Mruganie polega na bardzo szybkim ruchu powiek, który trwa 300-400 ms. Przeciętny człowiek mruga 15-20 razy na minutę. Mruganie pozwala usunąć z gałki ocznej zanieczyszczeń, między innymi kurzu i pyłu. Umożliwia również rozprowadzenie filmu łzowego na całym oku. Natomiast film łzowy daje możliwość zachowania odpowiedniego nawilżenia oczu. Jest on złożony z trzech warstw.

Pierwsza z nich to warstwa tłuszczowa. Stanowi ona około 1 procenta filmu łzowego. Produkują ją gruczoły Meiboma oraz Zeissa. Ta warstwa pozwala zmniejszyć parowanie łez i stabilizuje ich wartość pH. Warstwa tłuszczowa jest szczególnie istotna dla oczu, gdy przebywa się w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze lub na zewnątrz, gdy wieje silny wiatr.

Drugi poziom to warstwa wodna, która jest najważniejszym składnikiem łez. Jest ona tworzona przez gruczoł łzowy główny oraz gruczoły dodatkowe Wolfringa i Krauzego. Są one rozproszone w spojówce powiekowej. Ta warstwa pozwala usunąć z powierzchni oka zanieczyszczenia oraz nawilżyć oko. Warstwa wodna jest również odpowiedzialna za wymianę gazową między nabłonkiem, rogówką a powietrzem.

Ostatnią jest warstwa śluzowa. Jest ona odpowiedzialna za przyleganie filmu łzowego do powierzchni oka. Stanowi tylko 0,5 procenta filmu łzowego. Ta warstwa jest produkowana w komórkach kubkowych, gruczołach Manza oraz kryptach Henlego.

Od czego zależy częstotliwość mrugania?

Mruganie może być spowodowane również zdziwieniem albo zdenerwowaniem. Jeżeli mruganie wynika z tików nerwowych, to warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Gdy chodzi o częstotliwość mrugnięć, to nie zawsze jest ona taka sama. Można ją zmniejszyć albo zwiększyć. Może ona zależeć między innymi od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy od warunków pogodowych oraz od innych czynników, które mogą być szkodliwe dla ludzkich oczu.

Częstotliwość mrugania zmniejsza się znacząco w czasie czytania książek – prawie o połowę. Mrugamy rzadziej również wtedy, gdy musimy mocno wysilić wzrok, np. zobaczyć coś, co znajduje się w dużej odległości od nas. Jednak najmniej mrugamy podczas pracy przed ekranem komputera. Mniej mrugamy również wtedy, gdy patrzymy w dół. Mniejsza częstotliwość mrugania wynika stąd, że zależy nam na tym, żeby jak najszybciej zakończyć jakąś konkretną czynność i koncentrujemy się na niej. Mruganie jest też w bardzo dużym stopniu uzależnione od warunków pogodowych. Gdy znajdujemy się np. w pomieszczeniach klimatyzowanych albo wieje silny wiatr, to mrugamy częściej.

Zobacz:  Tylko ich nie trzyj - o nawykach szkodliwych dla oczu

Mruganie a zespół suchego oka

Rzadkie mruganie może być bardzo niebezpieczne dla ludzkich oczu. W skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do owrzodzenia rogówki i utraty wzroku. Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, mruganie w bardzo dużym stopniu jest związane z nawilżeniem oczu. Im mniej ktoś mruga, tym mniej jego oczy są nawilżone. To może prowadzić do zachorowania na zespół suchego oka. Jego typowe objawy to zaczerwienienie oczu oraz wrażenie piasku pod powiekami. Pragniemy tutaj podkreślić, że tym zespołem w największym stopniu zagrożone są osoby, które dużo pracują przed komputerem, przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych albo zadymionych. Te wszystkie czynniki nie sprzyjają odpowiedniemu nawilżeniu oczu.

Mruganie w psychologii

Ludzie częściej mrugają, gdy są zdenerwowani, zawstydzeni albo przestraszeni. Dlatego, gdy w rozmowie pojawi się jakiś temat, który jest dla danej osoby krępujący, to zaczyna ona o wiele częściej mrugać i uciekać wzrokiem. Bywa również tak, że często mruga ktoś, kto musi powiedzieć drugiej stronie coś nieprzyjemnego. Mruganie jest odruchowe. Nawet ktoś, kto ma pokerową twarz, która nie wyraża emocji, to i tak zostanie zdradzony przez nadmierne mruganie. Na koniec jeszcze taka drobna uwaga. To, że ktoś często mruga oznacza zdenerwowanie i przeżywanie silnego stresu. Nie zawsze jednak wiąże się z tym, że ktoś kłamie.




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:

Przeczytaj także:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz