rola łez proces widzenia

Rola łez w procesie widzenia

Łzy pełnią bardzo ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Przez wiele osób kojarzone są tylko i wyłącznie z płaczem, a w rzeczywistości są stale obecne w naszym oku pod postacią filmu łzowego. Jest on produkowany w różnych częściach oka, a mianowicie przez gruczoły łzowe, komórki znajdujące się w spojówce oraz gruczoły obecne w powiekach. Film łzowy posiada bardzo cienką strukturę, która równomiernie jest rozprowadzana po powierzchni gałki ocznej poprzez mruganie (średnio co 5-12 sekund). Nadmiar cieczy spływa do kanalików łzowych, by ostatecznie znaleźć się w jamie nosowej.

Film łzowy składa się z 3 warstw:

  • warstwa zewnętrzna (lipidowa) – spowalnia odparowywanie wody oraz reguluje film łzowy. Pełni również funkcję natłuszczającą, zapewniając prawidłowe ruchy powiek.
  • warstwa środkowa (wodna) – stanowi najgrubszą część filmu łzowego. Szacuje się, że wynosi ona 98%. Odpowiada za nawilżenie spojówki i rogówki gwarantując ich przejrzystość. Dostarcza tlen i składniki odżywcze, a także posiada właściwości bakteriobójcze, dezynfekując tym samym powierzchnię gałki ocznej.
  • warstwa wewnętrzna (śluzowa – mucynowa) – ściśle przylega do powierzchni oka, wygładza ją i umożliwia utrzymywanie się cząsteczek wody na powierzchni rogówki.

Każda z warstw musi funkcjonować prawidłowo, mieć właściwy skład i występować w odpowiedniej ilości, by nie doszło do zaburzeń w produkowaniu filmu łzowego, a tym samym by nasze oczy były w dobrej formie. I tak niedobór warstwy lipidowej prowadzi do wyparowywania łez, co skutkuje popularnym w dzisiejszych czasach schorzeniem nazywanym zespołem suchego oka. Dochodzi wówczas do przerwy w filmie łzowym, która objawia się pieczeniem, swędzeniem, zaburzeniem ostrości widzenia i bólem oczu. Warto wówczas stosować preparaty nawilżające oko tzw. sztuczne łzy. Zwróćmy uwagę by nie zawierały konserwantów. Innym zaburzeniem filmu łzowego jest nadmierne łzawienie. Może ono wynikać ze zbyt obfitego wytwarzania łez wywołanego np. zapaleniem brzegów powiek lub z nieprawidłowości odpływu łez spowodowanego niedrożnością kanalików łzowych.

Zobacz:  Dlaczego należy unikać Bisfenolu A?

Łzy są naturalną wydzieliną, których nadmiar lub niedomiar świadczy o nieprawidłowym funkcjonowania filmu łzowego. Tymczasem nieprawidłowa wydzielina z oczu różni się konsystencją i barwą od łez i może świadczyć zarówno o zespole suchego oka, jak i być bardziej poważną chorobą oczu.

Jak ważne są łzy w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku?

Główną funkcją filmu łzowego jest nawilżanie powierzchni gałki ocznej, by nie dopuścić do jej wysuszenia. Chroni w ten sposób przed uszkodzeniem rogówki. Równie ważną rolą, którą posiadają łzy, są ich właściwości bakteriobójcze przez co oczyszczają oko z zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego, a więc bakterii, kurzu i pyłków. Usuwają również ciała obce, które znajdą się na powierzchni rogówki. Film łzowy ma działanie przeciwwirusowe, co zapobiega powstawaniu infekcji. Poprzez ścisłe przyleganie do powierzchni oka odżywia je i wygładza powierzchnię rogówki, zapewniając wysoką jakość widzenia. Film łzowy posiada dużą moc załamywania promieni świetlnych, co odgrywa bardzo dużą rolę w prawidłowej ostrości widzenia. Niewielki uszczerbek w grubości filmu łzowego powoduje często znaczne pogorszenie ostrości wzroku.


Więcej o produkcji, składzie oraz o tym jak odprowadzane są łzy w artykule Skąd się biorą łzy i do czego są nam potrzebne?.


Od redakcji:

Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się do lekarza internisty lub lekarza o konkretnej specjalizacji. Artykuły przygotowane przez zespół portalu ZdroweMysli.pl mają charakter informacyjny – w razie problemów ze zdrowiem nie wahaj się w podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz