okulary przeciwsłoneczne ochrona UV

Skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV to …

Promieniowanie słoneczne w nadmiarze szkodzi, zwłaszcza jeśli nie chronimy się przed nim w odpowiedni sposób. O ile wiemy o tym, że trzeba smarować regularnie skórę kremem z filtrem i chronić głowę przed słońcem, to zapominamy często o naszych oczach i okolicach oczu, które również narażone są na szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego.

Niekorzystne promieniowanie

Promieniowanie słoneczne to energia, której źródłem jest słońce. Kierowana jest ona  na naszą planetę, ale zanim na nią trafi, energia podlega licznym przemianom, w efekcie tylko niektóre rodzaje promieniowania docierają do powierzchni Ziemi – promieniowanie UVA i UVB. Natomiast promieniowanie kosmiczne, gamma, X czy UVC zostają zablokowane przez warstwę ozonową.
Poza pozytywnym wpływem słońca na choroby skórne, jak np. łuszczyca, czy na poprawę samopoczucia i na syntezę witaminy D3 w skórze, promieniowanie ma niestety negatywne działanie na nasz organizm. Niechroniona niczym skóra na słońcu może ulec oparzeniom, co stwarza ryzyko przedwczesnego starzenia i powstania nowotworów skóry, z czerniakiem na czele.

Czym grozi słońce w nadmiarze?

Osoby, które często wystawiają swoje oczy na wpływ promieniowania słonecznego, muszą liczyć się z ryzykiem wielu przykrych konsekwencji. Ekspozycja ta wpływa bowiem na pogorszenie widzenia i może sprzyjać powstawaniu wielu poważnych chorób okulistycznych.  

Słońce a oczy

Nie tylko skóra narażona jest na szkodliwe działanie słońca, ale i oczy. Promieniowanie sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które odpowiadają za zaburzenia widzenia. Szkodliwe dla oczu jest w szczególności promieniowanie UVB. Może ono powodować: