Soczewki kontaktowe do korekcji stożka rogówki

Stożek rogówki to postępująca choroba oczu, której pierwsze objawy występują w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Dolegliwość ta spowodowana jest ścieńczeniem rogówki, przez co zmienia ona swój kształt z półokrągłej na stożkowatą. Powstałe wybrzuszenie wynika z napierania cieczy wodnistej na zbyt cienką warstwę rogówki. Obecnie przyczyny tego stanu nie są znane. Stożek rogówki może wystąpić w jednym lub w obu oczach. Jak poprawić jakość widzenia w tym schorzeniu?

Objawy stożka rogówki

Stożek rogówki może dawać podobne objawy jak inne wady wzroku, czyli rozmyte i zniekształcone widzenie. Dzieje się tak, gdyż w tej chorobie promienie świetlne docierające do oka nie są skupiane w odpowiednim miejscu. Stosunkowo często stożek rogówki daje objawy krótkowzroczności i astygmatyzmu. Dodatkowymi objawami mogą być podwójne widzenie i nadwrażliwość na światło. Symptomy stożka rogówki mogą wraz z wiekiem narastać – wraz ze zwiększaniem się krzywizny stożka.

Wizyta u lekarza

Lekarz okulista musi dokładnie ocenić wadę wzroku, aby zaproponować jak najlepszy sposób korekcji schorzenia. Do dyspozycji lekarza i decyzji pacjenta jest wybór między korekcją wady za pomocą odpowiednich soczewek kontaktowych lub za pomocą operacji okulistycznej. Ta druga opcja jest zdecydowanie częściej wykorzystywana w przypadku zaawansowanych zmian.

Korekcja soczewkami kontaktowymi

Ta metoda może wykorzystywać różne rodzaje soczewek. Zależnie od stopnia nasilenia stożka rogówki, kształtu oka, wieku i preferencji pacjenta okulista podejmuje decyzję o zastosowaniu konkretnych soczewek kontaktowych. Dopasowanie ich może okazać się dość trudne, gdyż stożek rogówki jest najczęściej wadą złożoną. Ponadto kształt krzywizny zazwyczaj różni się pomiędzy osobami dotkniętymi tą chorobą. Z tego powodu, oprócz ogólnodostępnych w sprzedaży soczewek, możliwe jest zamówienie soczewek na wymiar, dobranych do konkretnego oka.

Różne możliwości korekcji stożka rogówki

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów soczewek, między innymi:

  • Soczewki twarde gazoprzepuszczalne (RGP) – są to soczewki pierwszego wyboru do korekcji tej wady, gdyż cechują się one bardzo dobrą przepuszczalnością dla tlenu oraz ostrością widzenia lepszą niż w miękkich soczewkach. Noszenie tych soczewek wiąże się jednak z mniejszą wygodą i większym ryzykiem uszkodzenia rogówki.
  • Miękkie soczewki toryczne (https://kodano.pl/soczewki-kontaktowe-toryczne.html) – przeznaczone głównie do korekcji astygmatyzmu, mogą być odpowiednie do korekcji stożka rogówki, gdy wada nie jest zbytnio nasilona.
  • Soczewki hybrydowe – są one zazwyczaj wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu możliwe jest połączenie zalet twardych (najlepsza metoda korekcji) i miękkich soczewek kontaktowych (większa wygoda i bezpieczeństwo). Centralna część takiej soczewki jest sztywna (wykonana z materiału na soczewki RGP), a część obwodowa miękka.
  • Metoda „piggy-back” – również wykorzystuje soczewki kontaktowe i polega na jednoczesnym zastosowaniu dwóch różnych soczewek na jednym oku: bezpośrednio na rogówce miękkiej soczewki, a na niej soczewki twardej (RGP). Minimalizuje to podrażnienia i uszkodzenia rogówki przy zapewnieniu odpowiedniej korekcji. Warto zaznaczyć, iż metoda ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana w porównaniu z pozostałymi.
  • Skleralne (twardówkowe) soczewki kontaktowe – są dużo szersze niż tradycyjne soczewki. Soczewka, opierając się na twardówce, tworzy przestrzeń między soczewką a rogówką, minimalizując ryzyko uszkodzeń rogówki. Są one wygodniejsze niż inne rodzaje soczewek i zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia.
  • Niestandardowe soczewki tworzone na zamówienie – mogą być wygodną alternatywą, gdy inne metody korekcji nie spełniają oczekiwań.
Zobacz:  Choroby oczu, o których nie masz pojęcia – nietypowe schorzenia układu wzrokowego

Specjalistyczne soczewki kontaktowe pozwalają na korekcję wady, jaką jest stożek rogówki. Należy jednak podkreślić, iż ich dobór jest złożony i trudny. Indywidualnie dopasowane soczewki mogą opóźnić lub zminimalizować potrzebę operacji okulistycznej, warto więc rozważyć taką opcję w procesie korekcji wady stożka rogówki.




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz