włosy w lecie

Włosy w lecie? Przykłady kosmetyków pielęgnujących

Włosy, tak samo jak skóra, są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Warto stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, by chronić włosy przed utratą dobrej kondycji. W przeciwnym wypadku, po wakacyjnych szaleństwach, jedynym rozsądnym wyjściem będzie obcięcie włosów. W jakie kosmetyki do włosów warto zaopatrzyć się w okresie letnim? Co robić, by włosy zachowały blask i zdrowy wygląd?

Dlaczego latem włosy się niszczą?

Działanie promieni słonecznych nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Dzieje się tak, ponieważ słońce rozszczelnia łuski, chroniące włos, co powoduje odsłonięcie jego wrażliwej struktury głębokiej, zwanej korą włosa. Wnikające do wnętrza promienie UV niszczą białka, wchodzące w skład budowy włosa, sprawiając, że staje się on cienki i łamliwy oraz pozbawiony blasku. Działanie gorącego powietrza oraz wody morskiej lub chlorowanej dodatkowo niszczy osłabione włosy. Dlatego latem, przy tak wielu szkodliwych warunkach, koniecznie trzeba odpowiednio zadbać o ochronę włosów.

Kosmetyki do pielęgnowania włosów latem

Na rynku drogeryjnym bez trudu znajdziemy dziś mnóstwo letnich serii kosmetyków. Odróżniają się one od zwykłych kosmetyków tym, że posiadają filtry UV, chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wybierając kosmetyki pielęgnujące na lato, szukajmy tych, które opatrzono specjalnym oznaczeniem – najczęściej jest to motyw słońca. Wśród kosmetyków do włosów z filtrem znajdziemy zarówno odżywki, mgiełki i spraye, jak i szampony oraz maski. Oprócz ochronnych filtrów, kosmetyki na lato powinny zawierać składniki nawilżające i odżywcze oraz regenerujące. Są to między innymi: witaminy z grupy A, B, E i F, olejek jojoba i olejek migdałowy, kolagen morski, czy ceramidy.

Zobacz:  Cztery pory roku dla włosów

Kuracje wzmacniające włosy latem – domowe sposoby

Oprócz codziennej pielęgnacji i ochrony, w okresie letnim warto stosować specjalne kuracje wzmacniające. Najlepiej do tego celu nadają się maski i odżywki, głęboko wnikające w strukturę włosa. Jeśli nie chcemy nabywać kolejnego kosmetyku w drogerii, regenerującą maseczkę możemy wykonać w domu. Wystarczy zmieszać oliwę z oliwek z odrobiną soku z cytryny i z surowym jajkiem, a następnie rozprowadzić mieszankę na pół godziny na umytych i wilgotnych włosach. Po upływie 30 minut mieszankę należy spłukać letnią wodą. Równie skuteczna będzie maseczka z rozgniecionego awokado, które posiada substancje odbudowujące i pielęgnujące.

Kosmetyk, który warto mieć zawsze pod ręką

Latem włosy szczególnie narażone są na wysuszenie. Jeśli zmoczymy je wodą, tylko dodatkowo im zaszkodzimy, ponieważ krople wody działają jak soczewka, ogniskując promienie słoneczne na włosach i przyspieszając ich zniszczenie. W okresie letnim warto mieć zawsze przy sobie specjalny spray nawilżający z ochronnym filtrem. Od czasu do czasu można nim popsikać włosy, co nie tylko odpowiednio je nawilży, ale także stworzy na nich ochronny film, jednocześnie nie przeciążając fryzury i nie podrażniając wrażliwej skóry głowy.


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz