jedzenie z fast foodów

Wpływ tłustych potraw na florę bakteryjną żołądka

Wielokrotnie mogliśmy się już przekonać, że tłuste potrawy serwowane w fast foodach mają negatywny wpływ na stan naszego organizmu. Monotematyczne posiłki oparte tylko na tłustym jedzeniu z dużych sieciówek o 1/3 zmniejszają ilość bakterii zawartych w florze bakteryjnej.

Celem eksperymentu przeprowadzonego przez Tima Spectora z Uniwersytetu King’s College w Londynie była 10-dniowa dieta oparta tylko na posiłkach z fast foodów. Wybór padł na restaurację McDonald’s nie powinien nikogo dziwić. Obiektem badania były 23-letni syn naukowca, Tom Spector, który w trakcie eksperymentu spożywał tylko hamburgerami, frytkami i nóżkami kurczaka, a wszystko popijał Coca Colą.

Dlaczego należy dbać o florę bakteryjną?

Różnorodność bakterii (około 3500 rodzajów) we florze bakteryjnej skutecznie chroni nas przed częstszymi chorobami otyłości, raka, chorób serca i cukrzycy. Tymczasem jednostajna dieta, oparta w głównej mierze na tłustych posiłkach działa destrukcyjnie na część bakterii zgromadzonych w naszych żołądkach. Szacuje się, że ich ilość może się zmniejszyć nawet o 1/3 u dorosłego człowieka już po 10 dniach jednostajnej diety z fast foodami w tle. Enzymy trawienne, produkowane przez bakterie z flory bakteryjnej poza udziałem w procesie trawienia dostarczają nam również wartościowych witamin A, K, a także żelaza i wapnia.

Otyłość chorobą zakaźną?

W trakcie eksperymentu prowadzonego na myszach wysunięta została hipoteza, w której otyłość może być uznawana za chorobę zakaźną lub warunkowaną genetycznie. Ilość bakterii w florze bakteryjnej może być inna w różnych społecznościach i krajach, przez co niektórzy z nas są bardziej narażeni na otyłość, a inni mniej i to nawet przy zachowaniu tej samej diety.

Jakie potrawy spożywać, aby odbudować florę bakteryjną żołądka?

Bogate w czosnek, por, seler, a także popijane kawą, oczywiście bez cukru.


link do artykułu – tutaj

źródło – http://www.telegraph.co.uk

autor – Dominika Bartosik


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Komentarze

  1. Zainteresowana 6 lipca 2015 at 23:21 - Reply

    Niestety „amerykańskie” nawyki w jedzeniu podbijają również Europę. Tymczasem dzieci nie chcą chodzić na lekcje Wf-u. Na krakowskich osiedlach zdecydowanie mniej dzieci niż kilkanaście lat temu. Szkoda.

Zostaw komentarz