Wzrastająca liczba krótkowzrocznych dzieci. Jak temu przeciwdziałać?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, również małego. Dzieci z jego pomocą poznają świat i kształtują zarówno swój światopogląd, jak i charakter. W ostatnich latach jednak coraz częściej borykają się z krótkowzrocznością. A to przekłada się na gorsze wyniki w nauce, gorsze samopoczucie i obniżoną sprawność ruchową. Gdzie leży przyczyna? Jak chronić dziecko przed pogorszeniem widzenia?

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzrocznością określa się wadę wzroku, polegającą na tym, że promienie świetlne po przejściu przez rogówkę i soczewkę zostają skupione nie na siatkówce, odpowiedzialnej za odbieranie bodźców wzrokowych, a przed nią. W ten sposób widziany obraz traci na ostrości. Możliwe jest komfortowe oglądanie wyłącznie blisko położonych przedmiotów, ponieważ biegnące z ich kierunku wiązki światła są rozproszone.

Krótkowzroczność – przyczyny

Nikt do tej pory jednoznacznie nie określił, co stanowi przyczynę wystąpienia krótkowzroczności. Do dwóch najważniejszych przyczyn zalicza się genetykę, dlatego jeśli sam jesteś krótkowidzem, tak ważne jest, abyś zwrócił szczególną uwagę na kondycję wzroku swojego dziecka. Niestety wysoce prawdopodobne jest, że maluch odziedziczy po Tobie predyspozycję do krótkowzroczności. Kolejną przyczyną rozwijającej się krótkowzroczności są czynniki  zewnętrzne – sposób spędzania wolnego czasu, higiena pracy i nauki.

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć rodzica, mówiącego do malucha: “nie siedź tak blisko telewizora!” albo “nie czytaj w takich ciemnościach!”. Być może nawet sam tak mówisz do swojego dziecka. I dobrze, bo to właśnie wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych oraz czytanie w słabym oświetleniu bardzo obciążają wzrok i ostatecznie mogą prowadzić do wystąpienia wady.

Krótkowzroczność u dziecka – jeszcze bardziej kłopotliwa niż u dorosłego

W czym tkwi jeden z największych problemów w rozpoznaniu wady wzroku u dziecka? W tym, że w zasadzie nie wie ono, na czym polega doskonałe widzenie – brak ostrości może uznać za coś całkowicie normalnego i nie poinformować o tym rodzica.

A niekorygowana wada wzroku pociąga za sobą duży dyskomfort w codziennym życiu. Maluch może mieć problemy w nauce, choćby z powodu tego, że nie widzi, co nauczyciel napisał na tablicy. Kłopoty z widzeniem ograniczają zdolności motoryczne, co utrudnia uczestniczenie w zajęciach wychowania fizycznego. Wada wzroku bardzo często odbija się na rozwoju emocjonalnym dziecka – osłabia jego poczucie wartości i pewność siebie. I niestety, nieleczona krótkowzroczność może być podłożem rozwoju innych, poważniejszych chorób, takich jak jaskra lub AMD (zwyrodnienie plamki żółtej).

Zobacz:  W walce z niedoborem witaminy D

Krótkowzroczność u dziecka – jak zapobiegać?

Najnowsze statystyki podają, że krótkowzroczność dotyka ponad połowę dzieci w Polsce. Przyczyn tak zatrważających wyników można upatrywać w tym, że obecnie coraz więcej maluchów, już w wieku kilku lat, poświęca znaczną część dnia na wpatrywanie się w ekran komputera lub telefonu.

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie obserwować dziecko. Zwróć uwagę, czy maluch często mruży oczy lub je przeciera, bo czuje, że są zmęczone. Nie warto liczyć na to, że dziecko opowie samodzielnie o problemie. Dlatego pamiętaj, by regularnie zabierać je na wizyty u optometrysty lub okulisty. Specjalista od razu rozpozna wadę wzroku i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Krótkowzroczność u dziecka – jak leczyć?

Wady wzroku nie należy korygować samodzielnie. Zawsze niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Ten, po zrobieniu niezbędnych badań, określi wartość wady wzroku i zgodnie z nią zaproponuje zakup okularów korekcyjnych. Wybierając okulary dla malucha, warto kierować się trwałością, a jednocześnie lekkością oprawek. Dzieci bowiem stale pozostają w ruchu i nie mają wyuczonej ostrożności charakterystycznej dla dorosłych. Pamiętaj również, by wziąć pod uwagę opinię malucha – jeśli okulary mu się spodobają, będzie je chętniej nosił. U niektórych dzieci sprawdzają się również soczewki kontaktowe, a coraz większą popularnością cieszy się także ortokorekcja z soczewkami ortokorekcyjnymi. Wtedy zadbaj o to, by instruktaż zakładania, zdejmowania i pielęgnacji przeprowadził specjalista, a później pilnuj, by dziecko robiło to prawidłowo.

Poza regularnym korzystaniem z okularów lub soczewek kontaktowych bardzo ważna jest codzienna higiena oczu. Mamy tu na myśli przede wszystkim:

  • regularną przerwę od pracy przy komputerze i telefonie – po każdej godzinie (w tym również lekcyjnej) dziecko powinno wykonać łatwe ćwiczenie, polegające na patrzeniu w dal przez kilka minut,
  • spędzanie co najmniej godziny dziennie w naturalnym oświetleniu – na zewnątrz, w promieniach słońca, nie z niebieskim światłem emitowanym przez różnego rodzaju ekrany,
  • czytanie przy dobrym oświetleniu.




Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych za Poradnik Optometrysty KODANO. Informacje o tematyce medycznej prezentowane w artykule mają charakter poglądowy, nie mogące zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W tym celu należy udać się optometrysty lub okulisty.

źródła informacji:

Przeczytaj także:


Was This Post Helpful:

0 votes, 0 avg. rating

Zostaw komentarz